5ef9b1595950cobrazek.png
Foto: Shutterstock

V létě jsou nejen lesy a louky, ale i městské parky a zahrady doslova lovištěm klíšťat, komárů a dalšího hmyzu. Číhají ne na stromech a větvích, jak se říkalo dříve, ale naopak dole u nohou na stéblech trávy. Na začátku léta vyhledávají slunná místa, a když už je na ně ale příliš velké teplo, začnou se stahovat do míst, kde je větší stín. Klíšťata totiž mají ráda vlhké prostředí a líbí se jim například v listnatých vlhkých lesích, kde je dostatek přízemního porostu. Líbí se jim i na okrajích lesa a nesečených loukách, ale také na zahradách. V městské „džungli“ se jim sice líbit úplně nebude, ale každý nesečený ostrůvek trávy a křoví je jim také dobrý, stejně jako velké parky. Podle odborníků se právě na takových místech, jako jsou lesoparky a parky ve městech, vyskytují infikovaná klíšťata stále častěji.

Repelent do města i na hory

Repelent by se od jara až do podzimu měl stát povinnou výbavou, ať už na cestě do parku na piknik, dětské hřiště nebo do hor. Právě kvalitní repelent a jeho správné použití může zachránit před napadením infikovaným klíštětem a poštípáním komárem. Česká značka PREDATOR nabízí hned několik variant repelentů s různým obsahem účinných látek, jako je DEET (diethyltoluamid), Icaridin nebo přírodní esenciální silice.

Jednotlivé repelenty mají nejen různá složení, aby si každý vybral ten, jež mu bude nejvíce vyhovovat, ale mají i různou dobu účinnosti. Na procházku postačí repelent PREDATOR Bio s esenciálními oleji a účinností minimálně 3,5 hodiny, do hor na celodenní túru bude zapotřebí silnější repelent PREDATOR Forte s vyšším obsahem účinných látek. Ten je vhodný i při velké fyzické aktivitě a jeho účinnost je až 6 hodin.
5ef9b1c3402b1obrazek.png
Pozor si dejte na to, co při pobytu v přírodě děláte a tomu přizpůsobte čas další aplikace repelentu. Při aktivním pohybu je potřeba aplikaci opakovat dříve, než když se jen pomalu procházíte. Stejně tak se repelenty rychleji odpařují v případě, že jste zmokli. Pokud se jedná o koupání, po něm je samozřejmě nutné repelent aplikovat znovu.

Co jste možná netušili, je fakt, že pokud si na kůži znovu aplikujete opalovací krém, je nutné po 20 minutách znovu nastříkat i repelent. Ideální při opalování je proto PREDATOR Aloha, který obsahuje mimo jiné i SPF 30 a díky dobrým hydrofobním vlastnostem se neodpařuje tak rychle. Malé 90ml kapesní balení může být pohotovostní záchranou, kdykoliv a kdekoliv se pohybujete.

I5ef9b1e07aa97obrazek.png když jsou všechny repelenty PREDATOR vhodné pro děti od 2 let, pro jejich citlivou pokožku je nejlepší variantou PREDATOR Junior s účinností až 4 hodiny, který mohou používat děti již od 3 měsíců.

SOS

Po každém návratu z lesa i parku doporučujeme celé tělo důkladně prohlédnout. Hlavně v podpaží, okolo uší, v podkolenní jamce, tříslech a také na břiše. Pokud na sobě nějaké klíště najdete, zakápněte ho alkoholovou dezinfekcí (např. PREDATOR Dezinfekce) a za pět minut vykývejte za pomoci speciální pinzety. Pak místo znovu dezinfikujte. Po bodnutí hmyzem zase použijte PREDATOR Gel po bodnutí, který uleví a zklidní podrážděnou pokožku.

Více na Nasevitaminy.cz
5ef9b1fe328dcobrazek.png

Reklama