640f20da4d551obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Renovování starého nábytku má hned několik výhod. Jednak ušetříte peněženku od útraty za nové kousky, za druhé je to ekologické, protože recyklace čehokoliv je vždy vítaná a také rozvinete svoji kreativitu a zručnost. Zároveň se zabavíte a budete mít radost z nového kousku do domova, který, když si dáte záležet, vám bude závidět a chválit ne jedna návštěva. Navíc si můžete vyrobit originální kousek, který u nikoho jiného neuvidíte. Možná k takovému nábytku budete mít mnohem větší vztah, protože jste si ho vytvořili podle svého vkusu a navíc jste do něj vložili svou práci. Tak co, už jsme vás přesvědčili k tomu, že se to opravdu vyplatí?

Jak krok za krokem vdechnou nábytku nový život

1. Broušení

Určitě už myslíte na natírání novou barvou, ale nejdříve je potřeba se zbavit té staré. Budete tedy potřebovat něco, čím ji obrousíte. Elektrická bruska, broušený papír nebo kartáč, to budou vaše pomůcky. Zbavíte se tak nejen staré barvy, ale i případných nečistot.

2. Opravy

Opravte pomocí tmely veškeré škrábance, prohlubně nebo praskliny. Díky tomu bude barva vypadat dobře a prodloužíte životnost nábytku. Pokud se snažíte vytvořit vintage nádech, drobné chyby a nedokonalosti mohou být žádoucí

3. Nová barva

Čas na novou barvu, díky které se starý nábytek konečně začne měnit. Pokud natíráte nábytek, který bude umístěn v interiéru, použijte barvy bez ředidel. Záleží na barvě, kterou použijete, ale ideálně zvolte dvě vrstvy. Pokud chcete zachovat strukturu dřeva, aby opravdu vynikla, zvolte spíš lak, ten si můžete vybrat matný nebo lesklý. Nebojte se barvy míchat a kombinovat, pokud jste zručnější

4. Schnutí

Opravdu dokonalé zaschnutí je jedna z nejdůležitějších částí renovace. Záleží na tom, jaký nátěr jste zvolili, ale na obalu vždy najdete doporučenou dobu schnutí. Ideálně nechte zaschnout na vzduchu venku, ale někde pod střechou, aby se barva nemohla poničit například deštěm.

Rychlé tipy

  • Barvu před použitím důkladně promíchejte
  • Natírejte ve vodorovné poloze
  • Natírejte jedním směrem
  • Případné nedokonalosti opravujte, dokud je barva ještě mokrá

Kdy NErenovovat
Jsou případy, kdy se renovace nevyplatí a je lepší takový kousek využít jinak (například dřevěný nábytek využít jako topivo). Pokud je dřevo zničené, popraskané, ztrouchnivělé, možná byste ho renovovali zbytečně. Do takového už snahu nevkládejte, leda že by bylo zničení opravdu minimální.

Většina starého nábytku je kvalitní a má velký potenciál k tomu, sloužit dál ještě spoustu let. Klidně si nechte poradit od odborníka, zda daný kousek za opravdu ještě stojí, nebo ne.

Možná, že vás renovování chytlo natolik, že byste chtěli opravovat dál, ale už nemáte žádný starý nábytek. Nevadí! Navštivte bazar nebo starožitnictví a po starém nábytku se podívejte, prodává se většinou za pár korun. Nezapomeňte se podívat i na internet.

Zdroj: Barvy-na-drevo, Architecturaldigest, Porovnej-24, Abeceda-zahrady

Čtěte také: