má je spojeny s babičkou, u které trávila víkendy a moc ráda na to vzpomíná. Dnes se ale už po Arbeskách nepídí, má strach, že by je našla, byly by z Polska, ze špatných surovin a zkazila by si tak chu't a hezkou vzpomínku, kterou na ně má

Dobrota, kterou si z dětství nejvíc pamatuji, jsou atlasky. Pamatujete? Bonbony různých tvarů a barev, které byly plněné  čokoládovo – oříškovou náplní. Byly zelené, žluté a růžové, měly tvar mandle, mašličky nebo oválku. Člověk chvíli cucal tvrdý sladký povrch, až se dostal na měkkou báječnou náplň.

Dobrota z dětství, to jsou pro mě jasně atlasky. Atlasky, rovná se páteční večer u babičky. To byla klasika. V pátek večer jsem pravidelně chodila spát k babičce a dostala jsem na víkend sáček téhle dobroty. Ani zmrzlina nebo čokoláda, které byly na výběr, mě nelákaly tak, jako tahle bonbony.

Nevím, jestli se dneska ještě dělají. Bonbony nijak moc nevyhledávám, ale občas, když s kolegyněmi v práci vzpomínáme na pochoutky našeho dětství a mládí, dávám k lepšímu tahle cukrátka. Pamatuji si, jak jsem se se sáčkem atlasek dívala na studio Kamarád, seriál Návštěvníci a Arabela… Moc ráda na to vzpomínám.

Ne nijak moc často, protože ty hezké časy odvál čas a nemám ani babičku a ani atlasky. Je to trošku lítostivé vzpomínání, ale babička a atlasky u ní ve spížce, to jsou jedny z nejhezčích vzpomínek. Takové ty jak máte tak trošku slzy v očích a zároveň se usmíváte. Když se budu moc snažit, tak i teď jsem schopna vybavit si tu sladkou chuť na jazyku a vůni. Po atlaskách se v obchodech nepídím. Určitě bych zjistila, že se vyrábí v Polsku, jsou ze šizených, ne moc zdravých materiálů a chutnají tak nějak jinak. A to bych ani za nic nechtěla. Atlasky byly, když mi bylo deset let.  

A to je, bohužel, pryč. Renicek.

Milá Renicek, úplně vám rozumím. Také si na ně pamatuji, a vy jste mi je krásně připomněla. Byly dobré a ještě k tomu krásně vypadaly

Text nebyl redakčně upraven

Zavzpomínejete si na chutě z dětství.

nemusí se týkat jen cukrovinek, ale třeba jídel, které vařila vaše maminka, nebo babička. Měly jste je rády, naučily jste se je vařit, ale nikdy už vám nechutnaly tak, jako od nich. Čím to asi bude?

  • Máte také nějaké chuťové prazážitky z dětství, milé ženy-in?
  • Na jakou cukrovinku nejraději vzpomínáte? Vyrábí se dodnes? Jak vám chutná? Pamatujete si, kolik stála?
  • Dokážete si vzpomenout na nějakou podivnost, které by se dnes děti smály?
  • Co jste nejraději mlsala jako malá. Změnily se vám chutě? Jíte ráda, co jste dříve nesnášela, nebo naopak
  • Máte nějakou příhodu?
  • Co mlsají teď vaše děti? Zajímají se o to, co bylo ve vašem dětství k dostání a kolik to stálo?

Napište nám na adresu: redakce@zena-in.cz

 

Reklama