V historii českého národa nalezneme spousta věcí a řadu osobností, na které můžeme být právem hrdé. Uvědomuje si to i čtenářka Renicek.  

Mám mezi svými předky Maďary, Němce, Slováky… ale vždycky jsem prostě byla Češka. Nemůžu si pomoci, ale pořád, i přes současnou situaci si myslím, že Češi dali světu spoustu skvělých, jedinečných lidí.
Jsem velká fanynka české historie. Tam se najde mnoho báječných lidí, kteří byli na svou dobu vzdělaní a jedineční. A přitom jedna z těch trošku vysmívaných dala o českém království vědět celé Evropě. Jsem hrdá na to, že to byl český král Václav II, který v roce 1300 nechal razit pověstné stříbrné mince, které se staly žádaným platidlem po celé Evropě. Dneska, když máme euro, tak nám taková měna přijde celkem běžná a samozřejmá, ale na tehdejší dobu to byl úžasný, moderní, nadčasový a odvážný čin. V Praze a jinde v Čechách se začalo více obchodovat, přijeli kupci, lidem se dařilo.. každý rád za své zboží obdržel mince ze stříbra z Kutné Hory. Václav II, tak trochu vysmívaný pro drobnou postavu a chatrné zdraví dal o sobě a o Čechách vědět báječnými, nadčasovými skutky. Je to, myslím, i po tak dlouhé době důvod být (aspoň občas) být hrdý na své „češství“.

Většina Evropy věděla, kde je Praha, jak se jmenuje český panovník a že se vyplatí do Prahy zajet. Možná tohle není nejlepší příklad proč být hrdý na českou národnost. Ale historie o národu vypovídá mnohé a česká historie je jedna z nejbohatších na světě vůbec. V muzeu v Kutné Hoře jsou stříbrné mince krále Václava II k vidění, a když si představíte, že mince pod skleněným poklopem byla v kupeckém měšci až u Baltu či třeba Jadranu anebo někde ještě dál, je to důvod k tomu být pyšný na české nápady a schopnosti.

Renicek

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

_____________________________

Tak na ty mince se rozhodně zajedu podívat. Také miluji historii a myslím, že právě k ní bychom se měly obracet a být právem hrdé na to, že jsem Češky.
Děkuji za pěkný příspěvek (i za tip na výlet))
Saša

Téma dnešního dne 9. května:
Na co jste v historii naší země hrdé?

(anebo nejste)

Vaše články budou jistě silná káva – a tu ode mě i dostanete. Mám ji už připravenou tady na stole.
Jde o dárkové balení Douwe Egbert

kava

Pište na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz

Reklama