Unikátní světový objev dnes potvrdili znalci umění: Australská Národní galerie vlastní vzácný portrét italské renesanční šlechtičny Lucrezie Borgii.

Toto prohlášení ukončilo 43 let trvající záhadu obrazu, jenž byl původně označen jako „portrét neznámé osoby od neznámého malíře“.

 

O objev se postaral Carl Villis, kustod Národní galerie australského státu Victoria, který strávil několik let doslova detektivní prací, aby identifikoval objekt a tvůrce malby.

Výsledkem jeho zkoumání je zjištění, že obraz, který galerie koupila v roce 1965, namaloval renesanční malíř Dosso Dossi a zpodobnil na něm Lucrezii Borgiu. Vyvrátil tak mimo jiné století trvající mínění, že jde o portrét mladého muže, protože osoba na malbě drží dýku.

 

 

Ředitel galerie Gerard Vaughan: „To, co bylo původně portrétem neznámé sedící postavy, se nyní zdá být jedním z nejvýznamnějších portrétů, které se zachovaly z období renesance.“


Lucrezia Borgia, dcera Rodriga Borgii, který se později stal papežem Alexandrem VI., byla jednou z nejslavnějších žen italské historie. Narodila se v roce 1480, zemřela o 39 let později a její jméno se v průběhu historie stalo synonymem neřesti a travičství.

Její život inspiroval mnoho umělců včetně francouzského spisovatele Victora Huga, který o ní v roce 1833 napsal divadelní hru či italského skladatele Donizettiho, jenž o ní složil operu.

 

Dosso Dossi (1490–1542) původním jménem Giovanni di Niccolò de Luteri byl italský renesanční malíř ferrarské školy malování. Jeho rané vzdělávání a život, není dobře zdokumentován. Je známo, že v letech 1512 až 1514 pracoval pro vévodu Alphonsa I. a II. Ercole d'Este. Dosso často pracoval se svým bratrem Battistou Dossi. Kromě obrazů vytvářel pro vévodu i návrhy dekoračního nábytku a také výpravy pro dvorské divadelní soubory.

Reklama