m

Abyste byli v obraze: Achill je královský pudl a Renata jeho „panička“. A proč jsem tolik stála o to, aby se mnou udělala rozhovor? Protože Achilles (Amor Tefibo Design) není jen tak obyčejný pudl. Je to několikanásobný šampion krásy. Ale pro jeho paničku je mnohem víc, než „jen“ úspěšným psem. Je i její velkou oporou v boji s rakovinou.

Když jsem přicházela na schůzku s paní Renatou, poznala jsem ji snadno. Noblesní dáma se dvěma stříbrnými psími krasavci se nedala přehlédnout. Cestou do kavárny jsme byli středem pozornosti. I já jsem se mohla na chvilku ohřát v přízni kolemjdoucích. Ti psi jsou opravdu hodni obdivu. Mají chůzi baletek a doslova se vznáší nad zemí. Jsou si moc dobře vědomi své krásy, ale abyste si nemysleli, že jsou to nějací rozmazlenci. Disciplína a poslušnost je u nich samozřejmostí. Proč píšu v množném čísle? K Achillovi nedávno přibyl mladší kamarád Justin. Ale o tom až v rozhovoru.

Renata: Achill je můj splněný sen. Vždycky jsem si přála mít královského pudla, ale žili jsme v zahraničí, hodně jsme cestovali a manžel mi říkal: „teď ještě ne, ale neboj, až se usadíme, tak si ho pořídíš“. Když jsme se přestěhovali do Čech, začala jsem hledat. Ale trvalo ještě tři, možná čtyři roky, než jsem našla toho pravého. Chtěla jsem skutečně dobrého psa, který by byl nejen krásný, ale měl i dobrou povahu U pudlů je povaha důležitější než krása. Alespoň tak to vnímám já. Dostala jsem tip na psa se skvělým rodokmenem. Moje trpělivost se vyplatila. Achilles měl všechny přednosti. Skvělý původ, dokonalý exteriér a úžasnou povahu.  Začali jsme chodit na výstavy a podařilo se! Achill vyhrál, co mohl.

Váš první pes a hned takový úspěch! Čeho všeho je šampion? Pochlubte se.
Německý šampion, Rakouský, Lucemburský, Maďarský, Černé Hory, Moldávie, Azerbajdžánu, Kypru a také Čech a Slovenska. V Česku a na Slovensku je zároveň šampionem šampionů. K tomu má ještě titul klubového šampiona.

Panečku, to musíte mít na poháry a vyznamenání samostatnou místnost. Ale teď vážně. Vysvětlete laikovi, co to pro psa obnáší být šampionem?
Když se chce stát šampionem určité země, musí 4x uspět na výstavě, ale u třech různých rozhodčích, aby to bylo objektivní. A to do roka a do dne.

To jsou dost náročné podmínky. To si ani neumím představit. Hodně náročná je i péče, jako kadeřník, koupání, stříhání...Nehovořím o cestách, startovném, hotelích atd. To všechno musí stát hodně peněz.
V Achillovi je poměrně slušné auto! (Smích) Ano, mám drahého koníčka, ale nikdy jsem toho nelitovala.

Proč jsou vaší vášní zrovna pudlové?
Fascinují mě svou elegancí, grácií, inteligencí a svým klidem. Nezanedbatelnou výhodou je i to, že nelínají. Péče o takového psa je i určitá nostalgie po mém modelingu z mládí. Když vaše zvíře sklízí úspěch, tak vás to hřeje u srdíčka. Je to posedlost a také těžký narcisismus.

Když ho předvádíte, tak jste vlastně zpátky na přehlídkovém molu?
Já ho nepředvádím, na to mám handlera - vodiče. Já už ho neuběhnu. Když ho potřebujete předvést, jak nejlépe je možné, musíte mít kondici jako vrcholový sportovec. A na to nemám fyzicky. Já si psa připravím, učešu a jsem mu psychickou oporou. To ostatní je na vodičovi.

A jak se takový handler shání?
Chodila jsem na výcvik a trenérka viděla, že už ho tak úplně nezvládám a nabídla mi člověka, který je profesionálním vodičem. Když chcete uspět, musíte mít perfektní tým. Pes se předvádí v pohybu (na výstavním čtverci), v běhu, aby vynikly jeho elegantní chody, pěstěná rozevlátá srst a dokonalá stavba těla. 

vystava

V čem spočívá výcvik výstavního psa?
Musí být poslušný, nesmí „táhnout“, musí umět zaujmout nehybný postoj a nechat na sebe sáhnout porotce (prohlídka zubů, osvalení, pevnost těla, atd…).

Jak vidím, u pudlů je důležitý střih. Achilles má jiný než Justin.
Achill má kontinentální střih. To je výstavní model, který se dělá asi tak 25 let. Před tím se dělal podobný, ale bez těch „bouliček“ na zádech. Ty mají čistě praktický účel, a to, že chrání ledviny. Bambulky na nohách zase chrání klouby.

Najít dobrého psího střihače, kadeřníka asi nebude jednoduché. Svěřit takového šampiona někomu do rukou je asi dost riskantní.
To máte pravdu, roli hrají milimetry, protože střihem můžete jeho exteriér vylepšit, nebo také úplně zkazit. Dobrý střihač musí znát perfektně anatomii a fyziognomii psa. Střihem může potlačit nedostatky a pozvednout přednosti.

A proč se jim nenechávají ty štěněčí „tepláčky“, jako má Justin a stříhají se do tak bizarních tvarů?
Těm „tepláčkům“ se říká baby střih, ale když pes dospěje, střih odhalí svaly, propracovanou kostru a jeho eleganci. Střihač přesně ví, kdy se z baby střihu přejde na kontinentální. Je to v době, kdy chlupy dorostou do správné délky, aby vytvořily „hradbu“, jakou mají mít.

achill ustin

D: Pro čtenářky. Jak je patrné z fotografií. Ostříhaný, světlejší je Achill, a tmavší v baby střihu je mladší Justin.

pudlove

A obráceně: Justin vpředu

Vidím, že jeden šampion vám nestačil, a pořídila jste si druhého?
Když Achilles vyhrál snad všechno, co mohl, měla jsem slíbeného černého pudla. Strašně jsem se na něj těšila, ale když jsem si měla štěňátko vyzvednout, přišla velká životní rána. Diagnostikovali mi karcinom prsu. Byl to šok! Naříkala jsem, že už je konec všemu a že už si nikdy žádného psa nepořídím. Ale manžel mě utěšoval a říkal mi: „počkej, to přijde!“ A přišlo. Když jsem měla náročnou léčbu za sebou, volala mi kamarádka střihačka, že má pro mě úžasného psa. Byl v Německu. A tak jsme se s manželem domluvili, že se na něj pojedeme alespoň podívat. Nevzali jsme si ani peníze… A byla to láska na první pohled! Za týden jsme si pro něj jeli.

Co tomu „říkal“ Achill, že si jedete pro mladého prince?
Napřed jen koukal a nejevil o něj žádný zájem, ale teď vidíte, že to jsou parťáci a snáší se velice dobře.

Když s nimi jdete po ulici, jste určitě středem pozornosti (jak jsem byla svědkem). Stalo se vám někdy, že jste se setkala i s negativními reakcemi?
Ano, asi dvakrát se mi stalo, že nějaká starší paní s tlustým, zanedbaným pejskem se zastavila a řekla: „Fuj! To je hnus!“

A jak jste reagovala?
Usmála jsem se a šla dál. Ale asi 99% lidí reaguje velmi pozitivně.

Existují zažité názory, že pudl je pes homosexuálů? Jednou venčil váš manžel Achilla a potkal mého manžela. Šli kousek spolu a lidé se potutelně usmívali…
Je pravda, že jsou to velmi dekadentní psi. Ti, co chovají pudly, kadeřníci, tanečníci, modelové jsou většinou gayové. Pudl jim nahrazuje ženské krášlení.

Co byste doporučila člověku, který by si přál královského pudla?
Aby si to dobře rozmyslel. Musíte mít pro něj srdce, protože to je velká oběť. Ti psi strašně moc dávají, ale vy jim musíte také hodně dát. Nemůžete si ho pořídit a zjistit, že na něj nemáte čas. Je to pes, kterému se musíte svým způsobem obětovat. Ale když to uděláte, stonásobně vám to vrátí. Jakmile si jednou pořídíte pudla, už nechcete jiného psa.

Vy asi víte, o čem mluvíte?
Ano, ve chvíli, když jsem se dozvěděla tu smutnou diagnózu, propadla jsem strašné depresi a chtěla jsem to sama skoncovat. Ale když jsem se podívala na Achilla, zeptala jsem se sama sebe: „Kdo se o něj postará lépe, než já?“ A to mě nějak nakoplo a hodně pomohlo. Ten pes mě přece potřebuje! Když jste psychicky silní, jste silní i fyzicky.

A zatím to vypadá, že jsem z nejhoršího venku. Moje onkoložka mi řekla, že když vydržím ještě rok bez nálezu, jsem pro ni jako pacientka nezajímavá. A já věřím, že na tom má Achill obrovskou zásluhu. A že se s ním ještě dočkám výstav veteránů.

Já vám to moc přeju. Koneckonců, máte tady Justina, který by mohl být Achillovým nástupcem. Nové začátky s Justinem budou určitě pro vás velkou oporou v boji s nemocí a já věřím, že ji (nejen) díky těmto nádherným zvířatům porazíte definitivně.

Přeji vám i vašim pejskům všechno nejlepší, hlavně zdraví a děkuji moc za rozhovor.

Čtěte také:

Reklama