Krátkodobé dietní omezení u pacientů s obezitou postavené na konzumaci nutričně vyvážených produktů, jako jsou polévky nebo koktejly, dokáže v dlouhodobém horizontu odstranit symptomy diabetu druhého typu. Toto zjištění zveřejnili britští vědci na konferenci k diabetu, která se konala ve dnech 6. - 8. března v Liverpoolu. U onemocnění, jež bylo dlouhodobě vnímáno jako neléčitelné, se jedná o naprosto průlomové zjištění.
5d77932286047obrazek.png

„U léků jsme si zvykli, že musí být jejich účinek prokázán vědeckou studií, u dietních opatření je to až studie DiRECT, která dokazuje efekt léčby definovanou dietou, a to s fascinujícím úspěchem,„ říká MUDr. Petronela Janečková z diabetologické ambulance v Rumburku a připouští, že hubnutí se stalo fenoménem doby a zároveň velkým byznysem, kdy informací o správném postupu je tolik, že se v nich laická veřejnost snadno ztrácí. „Cambridge Weight Plan je ale dietní formule vytvořená lékaři, je to program s podporou vyškolených výživových poradců, s dlouhodobým sledováním svých klientů a komplexním přístupem. Jako novodobý diabetolog se ráda podepíšu pod revoluční přístup k léčbě a změně náhledu na dietní doporučení pro diabetiky,“ zaručuje se lékařka.

Zhruba u poloviny lidí došlo k remisi diabetu v prvním roce

První fáze výzkumu DiRECT její slova dokazuje - 46 % pacientů, kteří se jí zúčastnili, totiž dosáhlo remise diabetu po jednom roce od počátku programu komplexní změny životního stylu. Poslední výsledky nadto ukázaly, že tři čtvrtiny z nich, tedy 36 % z celkového počtu zkoumaných, bylo bez příznaků diabetu ještě následující rok.

Studie DiRECT se zúčastnilo téměř 300 lidí. Polovina z nich dodržovala „tekutou dietu” na bázi denní konzumace polévek a koktejlů, jejichž energetická hodnota se pohybovala mezi 825 a 853 kilokaloriemi na den, v závislosti na zvolené příchuti. Pro srovnání – tito lidé byli dříve zvyklí sníst až 3000 kcal za den (doporučený denní energetický příjem pro zdravou dospělou ženu je 2000 kcal a muže 2500 kcal). Právě výrazné snížení kalorického příjmu spolu s úbytkem váhy je podle vědců hlavní příčinou převratných výsledků studie. Zhruba u poloviny lidí na tekuté stravě byla prokázána remise diabetu druhého typu v prvním roce, další rok nato 53 lidí ze 68 zkoumaných mělo hladinu krevního cukru stále nižší než 6,5 mmol/l, která je považována za hraniční.

Lidé ve skupině, kteří již nevykazovali příznaky diabetu, snížili každý svou váhu v průměru o 10,4 kg. Lidé s relapsem diabetu naopak ztratili na váze pouhých 3,7 kg. Vědci ale zároveň upozorňují, že neexistuje žádný ideální úbytek váhy, který by měl za následek zaručenou remisi diabetu. Upozorňují, že jde o individuální množství uloženého útrobního tuku, který ovlivňuje tvorbu inzulinu, klíčového hormonu regulujícího hladinu cukru v krvi. Některým účastníkům studie například stačilo shodit 5 kg, aby u nich došlo k remisi diabetu. A pokud je nabrali zpátky, vrátila se jim i nemoc.

Diabetes mellitus 2. typu už nemusí být neléčitelným onemocněním

„Je zcela nepochybné, že redukce viscerálního tuku u diabetiků druhého typu pomocí speciální nízkoenergetické diety v modulu Cambridge Weight Plan zásadním způsobem ovlivňuje kompenzaci hladiny krevního cukru,“ reaguje na výsledky studie Prof. MUDr. Vladimír Teplan, obezitolog, nefrolog a odborný garant programu Cambridge Weight Plan pro Českou a Slovenskou republiku s tím, že ve studii DiRECT bylo doloženo, že redukce tělesné hmotnosti vedla k takovému zlepšení, že vedle dietních opatření nebyla již nutná další perorální antidiabetika a: „Současně se stabilizovaly i další metabolické parametry a také hypertenze.“ Zásadním přínosem však podle něj bylo, že tento efekt přetrvával dlouhodobě i po již ukončené úvodní intenzivní dietní intervenci.

„Vzhledem k narůstajícím počtům nemocných s diabetem druhého typu a obezitou ve Velké Británii a vysokých výdajům na léčbu těchto nemocných je nesmírně důležitý zájem představitelů Britského národního zdravotního systému (NHS) přenést tyto výsledky do široké klinické praxe, a tím významně ušetřit za nezbytnou zdravotní péči. Dle studie DROPLET z roku 2018 zde mohou sehrát velkou roli i praktičtí lékaři (GPs). A my můžeme doufat, že tyto jednoznačné výsledky budou i cestou pro český zdravotní systém a jeho pacienty,” dodává ještě profesor Teplan.

„Výsledky studie jsou významným pokrokem, kterým končí éra diabetu druhého typu jako nevratného a progresivního onemocnění,” komentuje své poznatky Roy Taylor, profesor z Univerzity v New Castlu a jeden z vedoucích studie DiRECT, a dodává: „Nyní chápeme biologickou podstatu tohoto reverzibilního stavu. Je ale potřeba mít na paměti, že diabetes se může vrátit se znovunabytím hmotnosti.”

„Remise diabetu druhého typu může pacientům změnit život,” pokračuje MUDr. Elizabeth Robertson, ředitelka britské organizace Diabetes UK věnující se podpoře diabetiků. „Studie DiRECT předkládá potenciální řešení a my bychom se měli spolu s kolegy vědci a NHS snažit, aby se její úžasné výsledky dostaly mezi lidi trpící diabetem co nejdříve,” dodává Elizabeth Robertson.

Diabetes dávno není nemocí seniorů

„Epidemie” diabetu dosahuje v Británii rekordních čísel – diabetem trpí skoro pět milionů lidí, z toho jeden z deseti je ve věku nad 40 let. 90 procent z tohoto počtu má diabetes druhého typu. Přestože rozvoj tohoto typu diabetu ovlivňuje i genetika, onemocnění urychluje především obezita a nedostatek pohybu. Diabetes vede k dalším zdravotním obtížím, mimo jiné k mrtvici, selhání jater nebo diabetické retinopatii, což je závažné onemocnění oční sítnice. V České republice není situace o mnoho lepší. Počet diabetiků u nás atakuje hranici 900 tisíc a ročně přibývá zhruba 1500 nových případů.

„Výskyt obezity v České republice v posledních dekádách stoupá a s tím úzce souvisí i výskyt diabetu,„ varuje MUDr. Janečková s tím, že diabetes mellitus 2. typu je sice mezi pacienty označován jako stařecká cukrovka, v dnešní době se ale čím dál častěji vyskytuje u mladší populace a výjimkou nejsou ani náctiletí diabetici. „Obezita ovšem souvisí s množstvím dalších zdravotních problémů, jako je hypertenze, poruchy metabolismu lipidů, neplodnost, výskyt rakovinových onemocnění, syndromy bolesti zad a nosných kloubů, také ale deprese a snížené sebevědomí či jiné psychosociální problémy,“ vysvětluje lékařka a dodává, že diabetes je zároveň nemalou finanční zátěži pro zdravotní pojišťovny a díky častější pracovní neschopnosti či invalidizaci kvůli chronickým komplikacím je také velkým břemenem pro celý sociální systém. Přitom jde o nemoc, kterou dle nových vědeckých informací lze úspěšně léčit!

Podle lékařky je samozřejmě ideální prevence: „Primární intervence v rámci rizikových faktorů je považována za levnější a jednodušší variantu než léčba již souvisejících onemocnění či komplikací. Studie DiRECT potvrdila či spíše předčila očekávání z dietních intervencí. Poprvé uvedla termín remise diabetu a dává naději těm, kteří diabetes považují za další úděl, očekávatelný stav s ohledem na genetickou dispozici. Je potřeba si ale uvědomit, že dispozice neznamená automaticky nemoc a že z více než 70 % dojde k rozvoji diabetu vlivem životního stylu!“

Jak fungoval program Cambridge Weight Plan během britské studie?
V počáteční fázi změny životního stylu podle Cambridge Weight Plan byla veškerá strava nahrazena nutričně vyváženými produkty (polévky, koktejly, tyčinky) o celkové energetické hodnotě pohybující se kolem 850 kcal denně po dobu prvních 8 týdnů. Pak následovalo postupné zavádění běžné stravy do jídelníčku po dobu dalších 4 týdnů. Poté respondenti užívali jako doplněk k běžné stravě jeden produkt CWP denně po dobu 24 týdnů, aby si již sníženou hmotnost zvládli udržet. Klíčovou součástí programu byly individuální konzultace u certifikovaných výživových poradců, k nimž účastníci studie ze začátku docházeli každý týden. Tyto každotýdenní schůzky trvaly zhruba prvních 12 týdnů (3 měsíce), poté se s poradcem setkávali jednou měsíčně a dále v závislosti na individuální potřebě a plánu
Reklama