Hledáte zaměstnání, vracíte se z rodičovské, chcete se posunout v kariéře, nebo byste rádi začali pracovat v úplně jiném oboru? Máte šanci. E-shop s nabídkou všech kurzů je dostupný komukoliv, kdo má zájem vzdělávat se. Ať už jde o zaměstnance, podnikatele, maminky či tatínky na rodičovské dovolené, pracující seniory, studenty nebo někoho, kdo svou novou práci právě hledá. Jen v tomto roce plánuje ministerstvo v rámci projektu „Jsem v kurzu“ proškolit až 20 tisíc lidí. Na úhradu jejich vzdělávání vyčlenilo celkem jednu miliardu korun. Kurzy přitom mohou probíhat prezenčně u vzdělavatele, online nebo kombinací těchto forem.

6479c4b2e259bobrazek.png
Foto: Shutterstock

Až 50 tisíc korun během tří let

„Úřad práce může hradit zájemci o kurzy či rekvalifikaci náklady do souhrnné výše až 50 tisíc korun během tří let. Může tedy absolvovat několik kurzů, dokud částku nevyčerpá. V případě vzdělávacích kurzů hrazených z Národního plánu obnovy uhradí Úřad práce 82 % z celkové ceny, opět maximálně do částky 50 tisíc korun,“ uvedla ředitelka Sekce zaměstnanosti MPSV Kateřina Štěpánková. Počítat nic nemusíte, u každého nabízeného kurzu je uveden i případný doplatek. 

Musíte splnit podmínky

Aby za vás stát kurzovné uhradil, nebo alespoň přispěl většinou částky, je nezbytné zapsat se do evidence zájemců o zaměstnání. Při odeslání žádosti o kurz však máte možnost zakliknout, že po absolvování kurzu chcete být z evidence zájemců o zaměstnání vyřazeni.

A je tu samozřejmě i povinnost dodržet podmínky kurzu. To může být splnění požadované docházky, případně úspěšné zakončení studia zkouškou. Jestliže zkoušku neuděláte, a to ani při opakovaném pokusu, pokud jej vzdělavatel nabízí, uhradíte celou cenu kurzu vzdělavateli sami. Omluvit vás mohou jen vážné důvody, které doložíte úřadu práce (nemoc, péče o závislou osobu a podobně).

Jak to celé funguje?

  1. Na stránce Jsem v kurzu si vyberte kurz a přihlaste se prostřednictvím osobní datové schránky nebo Identity občana.
  2. Vzdělavatel zkontroluje, že splňujete podmínky pro účast na kurzu, přihlášku schválí a ta poté putuje ke schválení Úřadu práce.
  3. Po schválení přihlášky Úřadem práce uvidíte ve svém účtu na Portálu MPSV potvrzení s informacemi o výši a podmínkách úhrady ze strany Úřadu práce. Jestliže jste se přihlásili na kurz dalšího vzdělávání, vzdělavatel vám ve vašem účtu na Portálu MPSV předá fakturu k zaplacení 18 % z celkové ceny kurzu a můžete nastoupit na kurz.
  4. Po ukončení kurzu vzdělavatel vloží k vašemu účtu na Portálu MPSV konečnou fakturu a pokud jste kurz úspěšně ukončili, tak i osvědčení. Při splnění všech podmínek uvedených v potvrzení o úhradě Úřad práce za vás zaplatí příspěvek až do výše 50 tisíc korun v období tří let. Jestliže podmínky splněny nebudou, uhradit fakturu budete muset sami.

Zdroj informací: Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jsem v kurzu

Čtěte také:

Reklama