ss

Richard Lang, kterého jsme již představili v TOMTO článku, provádí relaxační masáže, a to i za pomoci lávových nebo minerálních kamenů. Na masáž používá sáčky ušité z přírodního hedvábí, jež jsou naplněné drobnými kamínky. Jak taková masáž funguje? Už jste ji vyzkoušela?

Dle čeho tento proces funguje?
Sypký a drobný materiál uzavřený v hedvábí je pro masáže skutečně příjemný. Málokdo si uvědomí, že kameny nás mohou otužovat  i upevňovat. A nejen po psychické stránce. Původně to byl nápad mé kolegyně – vložit je sáčků ušitých z hedvábí. Kameny na práci s tělem nemusí být jenom velké, mohou být naopak drobnější – tím jich máme víc a jsou i cenově dostupné.

Co relaxační masáž znamená, jak při ní postupujete?
Vše řeším podle potřeby klienta, to je má zásada. Přijde-li člověk s výraznou a konkrétní bolestí, nejprve se snažím zpracovat bolest. Zde právě nejčastěji využívám reflexní masáž, která je vhodná a nikomu neublíží. V plosce nohou jsou zakončené všechny naše orgány, chodidlo je jejich dokonalým obrazem. Též vždy hledám příčinu bolesti.

Které kameny máte nejraději, co byste o nich řekl?
Mám rád zelené a červené turmalíny, protože jsou schopné vodit elektrickou energii. Líbí se mi smaragdy, rubíny, růženíny, ametysty nebo kameny vzniklé sopečnou činností, které umí naše orgány prohřívat. Pro pohlcování elektrosmogu z počítačů či jiných zářičů jsou účinné ametystové drúzy. Pod postýlku novorozence mohu pro klidný spánek doporučit růženín. Je vhodný i do míst, kde se lidé scházejí a komunikují spolu, neboť pomáhá vytvářet láskyplné prostředí. Kamenů je pestrá řada, oblíbených mám mnoho.

Ovládáte shiatsu (šiacu). V čem může být tato metoda nápomocná?
Šiacu znamená tlak prsty, kdy ve všech orgánových drahách vrací naši energii do rovnováhy. Přesouvá ji z míst, v nichž máme nadbytek, a doplní tam, kde je v nedostatku. Představme si koryto vody, v některých místech plynulý tok slábne, někde je dokonce přerušený. Existuje 12 základních drah, které všechny naše orgány energeticky propojují. Dráhy jsou symetricky rozdělené na povrchu lidského těla a energii v nich vyrovnávám lehkým dotykem prstů. Vždy na ně ale působím jen malým tlakem. Jestliže upravím vzniklý disbalanční proces, mohu tak eliminovat některé potíže, které nás více či méně sužují.

Máte šamanský buben, přiznám se, že v souvislosti s léčením jsem o něm mnoho neslyšela. 
Očista bubnem tkví v rozhýbání vnitřních orgánů - kam se nedostane ruka, vibrace ano. Šamanský buben je spojený s radostí, rozvibruje celé tělo od hlavy až k patě. Souvisí s první čakrou a dokáže člověka uzemnit. Celé tělo vždy mluví za nás a jeho řeč z něj umím číst. Vidím-li někde disharmonii, dám v onom místě silnější úhoz na buben. Díky němu odcházejí i stresy.

Absolvoval jste řadu kurzů, jste zasvěceným v Reiki, ovládáte tradiční řeckou poklepovou masáž, provádíte lymfatické masáže i masáž zvanou metamorfóza, jež pochází ze starého Egypta. Všechno se nám nyní nevejde, něco necháme třeba na příště. Mám ještě poslední otázku. Co vás k této práci přivedlo?
Před deseti lety mě k ní dovedly osobní a tragické životní zkušenosti, na které jsem nikde nemohl najít odpověď. Dočkal jsem se jí až díky duchovnímu růstu, který si stále zdokonaluji. Nesmíme zapomínat, že všechno vždy souvisí se vším. Pomáhám těm, kteří si nevědí rady a hledají cestu. Je-li někdo z čehokoli ztrápený a zničený, musí mít zároveň šanci, aby vše bez následků zpracoval. S tím mohu pomoci a v každém případě rád.

Používáte některou z relaxačních technik?