Tání sněhu a déšť způsobuje, že hladiny našich řek stále stoupají. Ačkoli hydrometeorologové včera tvrdili, že třetí stupeň povodňové aktivity bezprostředně nehrozí, v noci na dnešek byl vyhlášen hned na třech řekách - za Sázavě, Jihlavě a na Dyji. Nejvíc ohrožená je Vysočina a jižní Morava.

Voda zatopila několik zahrádek v blízkosti řek, hasiči zatím čerpali vodu jen z několika sklepů. Výrazné škody na majetku se neočekávají, přesto však vodohospodáři  a povodňové komise vyzývají občany ze záplavových oblastí, aby zabezpečili svoje příbytky proti vniknutí vody.

Kromě Vysočiny a jižní Moravy má dalších šest krajů povodňovou pohotovost: Jihočeský, Plzeňský, Středočeský, Pardubický, Královéhradecký a Olomoucký. Preventivní opatření začala chystat i Praha. Byly odstraněny pontony pro opraváře Karlova mostu a z náplavek musela zmizet všechna auta. 

Průtok Vltavy se dnes očekává skoro 500 kubických metrů za sekundu. Při ničivých povodních v roce 2002 byl průtok desetinásobný. Normální průtok je zhruba 80 kubických metrů za sekundu.

Podle meteorologické předpovědi pro dnešní den lze očekávat další déšť, napršet má ale méně vody než v noci.