„Cílem projektu není během jediného dne vyšetřit celou populaci. Cílem je, aby každý z našich spoluobčanů alespoň jednou za rok navštívil preventivně dermatologa...“ vysvětlila počátkem týdne MUDr. Jana Hercogová, přednostka Dermatovenerologické kliniky UK 2.LF a FN Na Bulovce a předsedkyně České akademie dermatovenerologie, smysl projektu Evropský den melanomu. V rámci pondělního dne bylo možné nechat si zdarma zkontrolovat pihu či mateřské znaménko ve většině kožních ordinací. Včera večer byly zveřejněny výsledky. Padaly rekordy!

Vyšetření u kožní lékařkyPodle organizátorů významná podpora projektu ze strany regionálních médií opravdu zapůsobila a v regionálních ordinacích výrazně vzrostl počet pacientů - často i na trojnásobek loňských čísel, kteří využili možnosti bezplatného vyšetření mateřských znamének. V letošním ročníku se do projektu zapojilo 149 lékařů z pracovišť po celé ČR.

Předběžný počet potvrzených vyšetření překročil číslo 5800, po sečtení všech výsledků se pravděpodobně přiblíží nebo dosáhne čísla 6000 pacientů. Celkový počet osob vyšetřených během devíti ročníků se tak blíží ke 40000.

Během letošního roku bylo podchyceno 182 pacientů s podezřením na některou z nebezpečných variant nádorů pigmentových buněk, tedy nejen melanomu, ale i různých forem bazocelulárních nebo spinocelulárních karcinomů.

Evropský den melanomu devátým rokem upozorňuje širokou veřejnost na rizika rakoviny kůže. Letos byla nejen rekordní účast, ale i počet evropských zemí, které se do projektu zapojily. Celkem šlo o 24 zemí, více informací na euromelanoma.org.

MelanomMaligní melanom stále zůstává jedním z nejčastějších zhoubných nádorů, jehož incidence se stále zvyšuje zejména u mladých lidí, nejvyšší nárůst je pozorován u žen ve věku 10-29 let. Nicméně je nejsnáze detekovatelným nádorem. V ČR na maligní melanom stále ročně zemře kolem 300 osob. Mezi nejrizikovější kategorii patří právě ženy ve věku 25-35 let.

Druhé slovo soutěže: si to

Byla jste na kontrole pihy nebo mateřského znaménka?