I z malého bytu s omezenou podlahovou plochou můžete vykouzlit útulný a vzdušný domov, do kterého se budete každý večer rádi vracet. Přečtete si tipy, jak ušetřit cenné centimetry třeba v kuchyni, koupelně nebo výběrem správných dveří. Navíc můžete svou rekonstrukci přihlásit do nové celonárodní soutěže Rekonstrukce roku a vyhrát až 100 000 Kč.

Otevřete světlu s celoskleněnými dveřmi a stěnami
Pryč se zbytečnými příčkami! Větších zásahů do dispozice bytu či domku se nebojte. Pozvěte si stavaře či statika, který vám poradí, jaké zdi jsou nosné a které můžete s klidem zbourat. Co třeba propojit kuchyň s obývákem? Nebo spojit obývací pokoj s předsíní? Propojením místností získá byt na vzdušnosti a bude se zdát větší. Pokud však chcete i tak funkční rozdělení místností zachovat, můžete využít celoskleněnou stěnu, buď jako příčku nebo doplněnou celoskleněnými dveřmi, které propouští světlo. Široký sortiment nabízí výrobce dveří a zárubní SAPELI ve své kolekci SAPGLASS.
„Celoskleněné stěny a dveře prakticky oddělí kuchyň od obývacího pokoje nebo předsíň od obytné části, zajímavě můžete vytvořit i předěl mezi ložnicí a šatnou. Skvěle zapadnou do každého stylu interiéru, jsou bezpečné a navíc nabízené v široké škále typů a motivů,“ uvádí Martin Rataj, produktový manažer SAPGLASS, a doplňuje: „Vybrat můžete mezi skly čirými nebo průsvitnými, přes která není vidět. Na obojí můžeme aplikovat rozmanité vzory pro zpestření. Prostřednictvím keramického tisku lze dokonce potisknout dveře libovolnou fotografií.“
5b34e33731949obrazek.png

Získejte volný prostor kolem dveří
U dveří s klasickým otočným otevíráním musíte vždy počítat s prostorem na jejich otevření. Při šířce 80 cm potřebují na otevření 0,64 m2. Volné místo navíc se vždy hodí, proto v malých bytech můžete zvolit jiný systém otevírání dveří. 
„Velmi častým řešením v takových situacích jsou posuvné dveře s posuvem do pouzdra ve stěně. Dveře se při otevření schovají zcela z dohledu a můžete plně využít prostor okolních stěn,“ radí Petr Klíma, produktový specialista SAPELI, a dodává: „Kvalitní alternativou je úsporný dveřní systém COMPACK vhodný právě do místnosti, kde nemáte dostatek místa a dveře tak není kam otevřít. Tento systém funguje na principu složení dveřního křídla a jeho překlopení na stěnu vedle zárubně.“
5b34e3498c5acobrazek.png

Malá kuchyň a koupelna? Využijte prostor efektivně
Jak získat více místa v kuchyňských skříňkách a přitom se neomezit ve vybavení kuchyně? Lze mít i v malé koupelně pračku i sušičku? „Majitelům malých bytů bych doporučila vybírat spotřebiče s menšími rozměry nebo tzv. kombinované varianty, kdy máte dva v jednom. Může se jednat o úzkou myčku, která na šířku zabere jen 45 cm, ale vejde se do ní 10 sad nádobí. Dále ultra úzkou pračku s hloubkou 38 cm, úzkou sušičku, která jako jediná na trhu má hloubku 46,5 cm a jde tak stohovat na pračku, čímž uspoří další místo nebo jako vestavnou variantu ji můžete schovat do kuchyňského nebo koupelnového nábytku či kombinovanou mikrovlnku. Ta jídlo nejen rozmrazí a ohřeje, ale také upeče, tedy nahradí klasickou troubu,“ radí Martina Křižáková, Product Trainer značky Hoover.
5b34e35d0f2e6obrazek.png

Jak navrhnout koupelnu, do které se vejde vše potřebné?
Základem je pečlivé rozkreslení prostoru koupelny ideálně za pomoci 3D vizualizace, včetně zvážení varianty propojit ji s toaletou a získat tak prostor navíc. „3D vizualizací lze vymodelovat náhled koupelny dle přesných rozměrů a zákazník si tak vytvoří detailní obrázek o tom, jak jeho nová koupelna bude ve skutečnosti vypadat,“ říká Ing. Ivana Nová, ředitelka koupelnových studií Koupelny Ptáček. Z návrhu pak vyplyne řada chytrých řešení. Stejně jako u jiných místností, i zde se doporučuje využít světlé barvy obkladů, které koupelnu opticky zvětší, dále například asymetrické vany se zástěnou, které slouží dobře pro horkou koupel i jako sprchový kout.
5b34e36a9ac49obrazek.png

Jaké barvy zvětší prostor?
5b34e37c6ddcdobrazek.pngVýběr té správné barvy na stěny může vašemu bytu opticky vykouzlit několik metrů čtverečních navíc. V barevném spektru rozlišujeme odstíny teplé (červená, oranžová, žlutá), studené (zelená, modrá či fialová) a neutrální (šedá a bílá). Pamatujte si, že teplé barvy přibližují a studené naopak oddalují. Podobná pravidla platí i pro světlé a tmavé barvy. Barvy tmavé přitáhnou vaši pozornost, zatímco světlé odstíny ustupují do pozadí.
„Pro majitele malých bytů představují skvělou volbu odstíny studené a světlé, třeba světle modrá, zelená či fialová. Nevhodné jsou naopak syté teplé barvy, jako třeba křiklavě oranžová či fuchsiová, které prostor zmenšují. Stejně tak je třeba se vyvarovat tmavým barvám na stropě,“ říká Lenka Švecová, Junior brand manager Primalex, a pokračuje: „V módě je skandinávský styl, ten se pro malé byty hodí skvěle. Používá světlé barvy a jednoduchý nerozměrný nábytek. Tento trend následuje i kolekce 40 světlých odstínů Primalex Essence.“

A kdo to všechno udělá? Na rekonstrukci vašeho bytu nebo domu nejste sami!
Pryč je naštěstí doba, jejímž heslem bylo všudy přítomné „Udělej si sám“. Každý má zkrátka dělat to, co umí a co mu jde nejlépe. „Bytový architekt nebo designér umí navrhnout úpravu dispozičního řešení místností bytu či domu tak, aby vyhovoval měnícím se potřebám rodiny a všichni její členové se zde cítili dobře.“ To jsou slova Ing. Karla Smejkala, Ph.D., zakladatele realizační platformy Czech Deco Team, která je postavena na propojení architektů (designérů) a realizačních firem. „Právě poslední zmíněná složka je pro naše zákazníky velmi důležitá a klademe na ni velký důraz, protože proměňuje sny klientů a návrhy architektů ve skutečnost. Naši architekti a designéři podle potřeby vytvoří návrh, vizualizaci, projektovou dokumentaci. Realizační tým se pak kompletně postará o stavební úpravy a koordinaci všech prací a dodavatelů, završenou vybavením prostoru zařízením, nábytkem a doplňky.“
5b34e3d99ebf3obrazek.png
 
Pochlubte se, jak jste zvládli proměnu vašeho bydlení vy! Zapojte se do soutěže REKONSTRUKCE ROKU a vyhrajte až 100 000 Kč! 

Registrovat se můžete na webu www.rekonstrukceroku.cz  do 14. 7. 2018.

Reklama