Mnoho rodičů provedlo úpravy v dětských pokojících už o prázdninách, další to ještě čeká. Snažíme se našim školákům, i těm menším dětem připravit co nejhezčí prostředí, kde si budou moci hrát, učit se a odpočívat. 

Chybou je, pokud si myslíte, že děti nepotřebují svůj koutek, protože jsou příliš malé. I ti nejmenší by měli mít alespoň svůj koutek, kde mají uložené hračky, knížky, ti větší třeba kreslení nebo učení. Samozřejmě že ne vždy můžete vyčlenit dětem samostatný pokoj, ne vždy můžete koupit nový nábytek.

Máte-li ale chuť do práce a alespoň trochu šikovné ruce, zvládnete spoustu věcí sami a určitě ušetříte spoustu peněz.

Začněme od podlahy a stěn
Na podlahu je vhodná taková krytina, kterou můžete jednoduše setřít nebo vyluxovat. Zapomeňte na koberec, vhodnější je plovoucí, dřevěná nebo korková podlaha. Menší koberec můžete umístit k posteli, pod stůl nebo na část hrací plochy (populární jsou koberečky s cestami).

Na stěny můžeme použít bílý či barevný nátěr, bílé stěny oživí malby, kterými děti určitě potěšíte. Nechejte se inspirovat třeba naší čtenářkou Radůzou007, která svým dětem vymalovala pokojíčky TAKTO.

Okna
Jestli okna zkrášlíte záclonami a závěsy, záleží jen na vás. V rodině, kde žijí alergici, toto není příliš vhodné. Pokud vaše děti tyto problémy nemají, určitě okno vyzdobte alespoň krátkým závěsem nad oknem.
Závěsy můžou ladit s povlečením postelí či s polštářky. Šikovná maminka se šicím strojem má ušito za jeden večer.

Nábytek
Ne každý z vás má dostatek peněz, aby mohl nakoupit dětem zbrusu nové zařízení do dětského pokoje. I tento problém se dá vyřešit za pár korun. Stačí zakoupit kvalitní barvu na dřevo, vodouředitelnou a zdravotně nezávadnou (nezapomeňte důkladně pročíst informace na plechovce), nové štětce a vybrat si ten správný nábytek na zkrášlení.
Může to být ten, který již máte doma a nevypadá příliš pěkně, nebo můžete obejít bazary a pár kousků nábytku za výhodnou cenu přikoupit.

Nábytek nejprve důkladně očistíme, opracujeme smirkovým papírem a otřeme hadrem. U některého nábytku s velkou vrstvou starého laku je nutné lak opálit nebo na nábytek nanést speciální přípravek na odstranění starých nátěrů, díky kterému se starého laku snadno zbavíme.

Poté se můžete pustit do samotného natírání. Fantazii se meze nekladou, nechejte si poradit od svého dítěte, aby se mu jeho nový pokojíček líbil. Hotový natřený nábytek poté můžete ještě vyzdobit pomocí šablon nebo ubrouskovou metodou.

Doplňky
Pokojíček vybavte doplňky, jako jsou zarámované dětské obrázky, nástěnky na připichování výkresů či úkolů do školy, a především dostatečným množstvím úložných prostor na všechny drobnosti, které děti potřebují. Na hračky jsou vhodné plastové, dřevěné nebo proutěné krabice, do kterých se bude nepořádek dobře uklízet :-)  

Máte ještě nějakou radu, jak za pár korun vylepšit dětský pokojík? Tak sem s ní!

Četli jste, jak zařídit pokoj pro školáka? Ne? Najdete jej TADY.      

Fotoalbum s dalšími nápady najdete TADY.