Rekonstrukce kuchyně není věc, kterou byste chtěli dělat každý druhý rok. Když ale nastane doba a je potřeba vyměnit opotřebovanou, dispozičně nebo designově nevyhovující kuchyň, měli byste mít na paměti pár užitečných rad a promyslet několik základních kroků.

Sami nebo s firmou?
Kuchyně je srdcem domu a většina lidí tráví právě tady a v ložnici nejvíce času. Počítejte tedy s tím, že je to namáhané místo (vysoká teplota, vlhkost, mastnota, mechanická zátěž, …), které si zaslouží řádnou péči. Také technologicky není úplně snadné provést rekonstrukci kuchyně bez odborných znalostí. První doporučení tedy je  - najměte si odborníky. Předejdete tak řadě možných komplikací – zatékání, odlupování, poškození, špatnému ukotvení, … Nebojte se zajít do kuchyňského studia. Uděláte si představu, jak bude vaše nová kuchyně vypadat a třeba dostanete pár tipů, jakou novinkou si svoji kuchyň můžete vylepšit. Naším tipem je neutrální přírodní design a kvalitní české výrobky.

kuch1

Dvířka, deska, dřez?
Při rekonstrukci kuchyně můžete udělat změnu takříkajíc z gruntu a vyměnit všechno, nebo obměnit jen část kuchyně. Celý vzhled kuchyně můžete oživit pomocí nových dvířek nebo výměnou dvojdřezu za samostatný. Další způsob, jak přistoupit k rekonstrukci, je založit ji na výměně nejnamáhavější části kuchyně – kuchyňské pracovní desce. Zatímco u dvířek kuchyně jde hlavně o barvu, pracovní deska je náročnější na výběr. Měla by bez potíží snášet mechanické namáhání, působení vlhka i vysoké teploty. Kromě praktických vlastností jako je odolnost a snadná údržba můžete na desku klást samozřejmě i požadavky designové. Náš tip? Přemýšlejte rovnou o tom, jak pracovní desku ukotvíte horizontálně i vodorovně – je důležité si promyslet návaznost na další plochy – kachličková stěna nad pracovní deskou nemusí být nutně tou nejpraktičtější. Menší počet spár v kuchyni určitě oceníte.

Krásné nebo praktické?

Tohle dilema už řešit nemusíte. Můžete chtít obojí. Krásný vzhled i vynikající kvalitu. Kde ale volit musíte, je materiál kuchyňské pracovní desky. Chcete v kuchyni přírodní nebo umělý materiál? Každý má svá pro a proti. Vybírejte proto s ohledem na to, jaké parametry nejvíce zajímají právě vás – odolnost proti poškození (ať už se jedná o údržbu povrchu a odstranění skvrn nebo tvrdost materiálu), trvanlivost, kvalita, nabídka barevného provedení, …

kuch2

Dřevěné kuchyňské desky interiér krásně zateplí, vyžadují však zvýšenou péči a opatrnost.

Laminátová deska je častou volbou. Na výběr je z široké nabídky dekorů a barev a pořizovací cena je poměrně nízká. Její nevýhodou je ale nízká odolnost proti mechanickému poškození, vyšším teplotám i vlhkosti, takže nemůžete očekávat, že vám beze změn vydrží dlouhé roky. Svoji oblibu získává také nerez nebo sklo – dá se s ním pracovat v neotřelých tvarech a vzorech. Z přírodních materiálů zase vede dřevo nebo kámen. Přírodní materiál je krásný ale vyžaduje, aby byl jeho povrch pravidelně ošetřován speciálními přípravky. Kvůli vyšší poréznosti se totiž vyznačuje poměrně značnou nasákavostí.

Existuje ale i možnost kombinace. Například v podobě technického kamene, který spojuje krásný vzhled přírodního materiálu, ale nemá jeho nedostatky – snadno se udržuje, skvrny se nezažírají hluboko do povrchu, je vysoce odolný proti poškození – to znamená, že na něm můžete bez problémů krájet potraviny, klepat maso, válet těsto a nemusíte se bát, že si desku poškodíte. Počet výrobců technického kamene je rozhodně menší než počet kameníků, kteří vám jsou schopni dodat klasickou kamennou desku. Je jich jen pár a v kuchyňských studiích vám obvykle doporučí český TechniStone, společnost, která exportuje kuchyňské desky do 75 zemí světa. Přesto je výběr, co se týče barev, dekorů, tloušťky desek a možnosti dodat parapety, dlažby i obklady ze stejného materiálu, mnohem bohatší než v případě přírodního kamene, který má svá logická omezení.

kuch3

Výběr kuchyňských desek z technického kamene, co se týče barev, dekorů, tloušťky desek a možnosti dodat parapety, podlahy i obklady ze stejného materiálu, je skutečně bohatý.

Moderní vychytávky a inspirace
Inspirujte se v časopisech, ptejte se známých, co použili a s čím jsou spokojeni. Udělejte si průzkum, zajděte do kuchyňského studia – osahejte si uvažované materiály. Nechte si poradit. Vaše nová kuchyně nemusí dispozičně kopírovat tu starou – zamyslete se nad tím, jestli vám vyhovuje výška pracovní plochy, umístění dřezu nebo spotřebičů. Samostatnou kapitolou jsou pak elektrické zásuvky – co třeba speciální vysouvací panel zabudovaný do desky, který vysunete jen tehdy, když potřebujete zapojit více spotřebičů? Nezapomeňte ani na dobré osvětlení. Pracujte s přímým i nepřímým osvětlením, a pokud se chodíte uprostřed noci napít vody, třeba uvítáte trend konstantního podsvícení. LED světla jsou úsporná a jednoduše u nich ovlivníte Intenzitu i barevnost jejich světla.

Udělejte si kuchyň přesně takovou, jakou budete chtít.

Další informace a inspiraci najdete na www.technistone.cz

Reklama