... a já ti nepovím jaký jsi, protože nejsem vševěd. Ale o knihách bychom si dnes popovídat mohly, co říkáte?


Já knihy miluji. A nejen jejich obsah, ale i vůni, ráda je beru do ruky, ráda jimi listuji. Zvláště těmi starými, zažloutlými, s užmolenými rohy, z antikvariátu nebo UMPRUM knihovny, kam stále chodím čerpat inspiraci. I v době internetu pro mě bude „umprumka“ vždycky posvátným chrámem vědění a nevyčerpatelným zdrojem informací. Když přemůžu obrovskou tíhu vstupních dveří a ocitnu se v tom velebném šustotu obracených stránek, jako bych se vrátila do studentských let. Kde jinde bych tenkrát hledala, jak se oblékali třeba andaluzští venkované 19.století nebo jak vypadal laponský kroj? Tam se vám dostanou do ruky svazky sto a víceleté, kterými se až ostýcháte listovat, a co vám za ostřížího dozoru knihovnic svěří jen na místě. Někdy se stane, že ač se prokoušu stohem knih, nenajdu přesně, co hledám, ale vždycky se tam budu ráda vracet. Pro uklidnění, relaxaci, pro tu kouzelnou atmosféru prosycenou vůní papíru, dřeva a leštěnky.


Knihy mě provázejí celý život a mnohé z nich mě naštěstí neopustily ani o povodních. Když jsme dostali příslib, že si můžeme z trosek bouraného domu něco vzít, přála jsem si, aby to byly právě knihy. Sbírala jsem obrazové publikace o módě, historii odívání, o umění, prostě všechno, co jsem mohla využít ve své profesi. Zní to až neuvěřitelně, ale knihovna spadla tak šikovně, že se nám jich podařilo dost zachránit.

Jsem ráda, že moje dcery čtou. Upřímně řečeno, až se sama divím, protože jeden čas vítězila televize a počítač na celé čáře. Současný tryskový životní styl není bohužel knihám moc nakloněn. Ale možná se mýlím.


Dnes jsem si schválně udělala takový soukromý průzkum v metru a tramvaji a mile mě překvapilo, kolik lidí čte. Starší a střední věk spíš časopisy a noviny rozdávané zdarma, ale mladí lidé většinou knihy, což je potěšující.


Že by se knihám blýskalo na lepší časy?
Já bych jim to moc přála.

A co vy, milé ženy-in?

Jaký máte vztah ke knihám?
Co čtete? Romány, detektivky, sci-fi?
Kdy nebo kde nejraději čtete?
Máte svoji oblíbenou knihu? Jakou?
Čtete jednu knihu i víckrát?
Kupujete nové knihy?
Chodíte do knihovny?
A co vaše děti, čtou?


Napište mi o tom a já vám za to pošlu hezkou knihu

Reklama