Každý z nás jisto jistě někdy fotil sebe sama – bez debat! Ale proč při tomto úkonu valná většina dívek (dospívajících i dospělých) špulí rty? Stisknuté rty do tvaru kachního zobáku řady slečen, dám a v některých případech i pánů můžeme vídat dennodenně… Tento fenomén je již tak obvyklým jevem, že dostal svůj vlastní název „Duck Face“…

dsdad

Když jsem pátrala po původu tohoto názvu, vyběhly na mne spolu s ním poměrně bizarní fotky dam (bez rozdílu věku), které se svůdným pohledem společně s pevně našpulenými rty dívají do objektivu a nejspíše se domnívají, že jsou nesmírně sexy! I já takto občas činím, aniž bych si uvědomila proč. Tento fakt mi nasadil poměrně silného brouka do hlavy… Proč se necháme zvěčňovat jako kachny? Co nás k tomu vede? I my, redakční ženy-in, takových fotek máme celou řadu… p r o b o h a! A ruku na srdce, která z nás k sobě své našpulené rtíky aspoň jednou před objektivem netiskla?

Abych tomuto trendu přišla na kloub, vyzpovídala jsem uměleckého fotografa Michala (50) a svou kamarádku Ivetu (28), která si svou fotku bez „Duck Face“ nedokáže už ani představit…

Michale, fotíš spousty dam i pánů poměrně značnou řádku let… jak si tento novodobý fenomén vysvětluješ?
(směje se) Nevysvětluji, popravdě to vůbec nechápu. Žena (popřípadě muž), kteří se snaží před objektivem vyšpulit rty, jsou (na chvilku se odmlčí).... s m ě š n í ! ! Upřímně mi to jako chlapovi přijde asexuální. Vím, že původně vše začalo s rozšířením sociálních sítí někdy před deseti lety, kdy se takto nechaly fotit známé celebrity. Do dnes ale nikdo z nás pořádně neví, jak je možné, že se tento trend tak masově rozšířil i mezi nás, „obyčejné“ smrtelníky… je to pro mne záhada. Ale osobně to připisuji jako výsledný trend Facebooku, Twitteru, Myspace a dalších sociálních komunikátorů.

Setkávám se s tímto jevem často?
Ano, od doby, kdy se rozšířily v Česku sociální sítě, se i u nás špulí o sto šest! Často za mnou přijdou ženy (páry), kteří chtějí profesionální fotku pro své rodiče, přátele, či jen sami pro sebe a prostě a jednoduše mají tendence rty aspoň lehce „vystrčit“.

Bez rozdílu věku?
Obvykle fotím jedince v průměru mezi 30.–40. rokem, a jedná-li se o foto samotných žen, 90 % z nich se o „Duck Face“ aspoň na jednom snímku pokusí. Obzvláště nechávají-li se fotit pro svou drahou polovičku, což považuji za paradoxní.

Proč?
Protože nám mužům vyšpulené rty přijdou nechutné! Hovořím teď nejen za sebe, už několikrát jsem to probíral se svými přáteli – muži. Má žena má totiž tyto nechutné choutky také (smích).


dxads

A co na to má kamarádka Iveta, „špulička“ par excellence?

Iveto, proč na každé své fotce špulíš rty?
Líbí se mi to, přijdu si víc sexy! Plné rty jsou P Ř I T A Ž L I V É, no ne?

Hovořila jsem s mužem, který říká, že mu to přijde směšné a asexuální…
To je jeho názor (smích). Styl těchto fotek je pro mě symbolem sex-appealu… a tak to i při focení beru. Kdyby tomu tak nebylo, těžko bych své oblíbené herečky vídala na Facebooku s jiným výrazem!

Líbí se to Tvému příteli?
Asi ano, neřešíme to, přijde mu to naprosto normální…

Nenapadlo Tě někdy, že ze sebe dobrovolně děláš „kačera“?
(smích) Ne! Vždyť to dělají všichni!

Víš vůbec, kde se tento trend vzal?
Netuším, ale na sociálních sítích, internetu, v novinách takto vídám vyfocenou celou řadu celebrit a líbí se mi to. Když mohou ony, proč ne my... je to zatraceně S E X Y... a navíc i V T I P N É !

Děkuji oběma za rozhovor!

dds

Milé ženy-in, ať už také špulíte, či ne, přeji nám všem, ať nám to při aktu zvěčnění sluší! Neb o to přece ve valné většině jde, že... (smích).

Foto: poskytnuto členy redakce :)

Reklama