V poslední době stále více lidí tíhne ke zdravému životnímu stylu. Nejedná se pouze o vyvážený jídelníček plný bio produktů, ale také o pohyb a v neposlední řadě kosmetiku. Ovšem vyznat se v přírodní a organické kosmetice není nic lehkého.  

kosmetika

„Představte si, že do pokožky každý den proudí stovky chemických látek. Průměrná žena na sobě denně nosí až 515 chemických látek. Pokožka lidského těla přitom absorbuje až 60 % všech látek, které na ni aplikujete.  A právě přechod na přírodní a bio kosmetiku nemusí být vždy tak hladký. Tělo je totiž nasyceno chemickými látkami a chvíli trvá, než se jich zcela zbaví. Právě při tomto vylučování se vám může pokožka na obličeji nebo na těle na chvíli zhoršit. Může se vám třeba sem tam objevit pupínek. Neděste se toho. Je to jen tím, že se tělo zbavuje špatných látek a nestíhá je odvádět klasickou cestou. Je to jako když přecházíte na detox těla. Jakmile se ale pleť optimalizuje (může to trvat pár dní, dva týdny, u někoho měsíc), uvidíte výsledky. Bude na vás čekat krásná, svěží, zdravá pokožka. A to za to určitě stojí,“ prozradila odbornice na přírodní a bio kosmetiku Ivana Čatajská z NuSpring.

Jaký je rozdíl mezi přírodní a bio kosmetikou?

Že jste si myslela, že je to jedno a to samé? To si totiž myslí většina žena, což je chyba. Mezi přírodní a bio kosmetikou existují jisté rozdíly.

 • kosmetikaPřírodní kosmetika je z velké části tvořena složkami z přírodních surovin (rostlinné nebo minerální látky). Neobsahuje minerální oleje, sulfáty, silikony, barviva, vonné syntetické látky. Nahrazují je rostlinné oleje a vosky.
 • Bio nebo také organická kosmetika je mnohem přísnější, co se určitých kritérií týče. Výrobci musí doložit, že složky přípravků pocházejí z kontrolovaného ekologického zemědělství na přísně vybraných lokalitách. Mimo to nesmí obsahovat konzervanty, ropné deriváty, syntetická barviva nebo chemické parfémy. Bio kosmetika používá také ingredience rostlinného původu, jen s tím rozdílem, že vše je v bio kvalitě. To znamená, že složky pocházejí z kontrolovaného ekologického zemědělství, kde je zakázáno používání syntetických hnojiv a ostatních chemických látek. Lze používat pouze organické hnojivo (hnůj, kejda, kompost). Veškeré použité složky musí být certifikovány příslušným národním (mezinárodním) certifikačním úřadem jako bio.

Výhody

 • Žádné testování na zvířatech!
 • Neobsahuje syntetické konzervační látky ani jiné chemické přísady. Je tedy ohleduplná nejen k našemu tělu, ale i k přírodě.
 • Obsahuje antioxidanty, vitaminy a hydratační složky.

Nevýhody

 • Není pravdou, že tato kosmetika nemůže vyvolat alergickou reakci. Může se stát, že dotyčná osoba bude alergická na rostlinu, kterou produkt obsahuje. Je lepší tedy před aplikací udělat test kožní snášenlivosti, tedy vyzkoušet vzorek na malou část kůže, například na zápěstí.
 • Má pomalejší nástup účinků, výsledky tedy nečekejte hned. Jak se říká, trpělivost růže přináší.
 • Jelikož neobsahuje konzervační látky, rychleji se kazí.

Jak poznám kvalitní výrobek?

Velmi důležité je si produkty pečlivě prohlížet. Kvalitní přírodní a bio kosmetika má vždy certifikát kvality. Podle takového certifikátu poznáte původ surovin či kolik procent různých složek obsahuje. Můžete se ovšem setkat i s kosmetikou, která sice obsahuje přírodní ingredience, ale certifikát nemá.

kosmetika

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Nejčastější certifikáty

 • NaTrue – mezinárodní certifikát kontrolované přírodní kosmetiky. Dělí se na tři úrovně podle výše obsahu přírodních a bio složek.
 • BDIH – jedna z nejstarších a nejrozšířenějších ochranných známek pro přírodní kosmetiku udělovaná v Německu. Výrobky s tímto certifikátem nesmějí obsahovat žádné produkty z ropy, syntetické konzervanty a barviva, silikony ani umělé vonné látky. Suroviny se nesmějí získávat z mrtvých zvířat, výrobky nesmějí být na zvířatech testovány. Zároveň ale nemusí uvádět podíl přírodních surovin.
 • EcoCert – certifikát pochází z Francie, uděluje se výrobkům splňujícím stejná kritéria jako u BDIH, ale navíc v tomto případě deklaruje skutečný podíl použitých přírodních surovin ve výrobku, to znamená, že 95 % všech složek je přírodního původu, 50 % složek je rostlinného původu a 5 % všech přísad musí pocházet z ekologického zemědělství.
 • EcoCert BIO - pro jehož získání je třeba, aby výrobek pocházel z 95% z přírodních surovin, 95 % rostlinných složek bylo původu rostlinného a 10 % bylo bio původu.
 • CPK – český certifikát pro přírodní kosmetiku u nás uděluje společnost KEZ o. p. s. (Kontrola ekologického zemědělství). Taková kosmetika musí být vyrobená z přírodních a ekologických surovin, případně ze sběru bylin či plodů rostoucích ve volné přírodě. Existuje také CPK BIO, který získá kosmetika vyrobená z ekologických surovin splňujících podmínky CPK a musí obsahovat minimálně 10 % bio surovin.
 • BIO ECO COSMESI – italský certifikát je udílen značkám, jejichž výrobky jsou v maximální míře vyrobené ze surovin ekologického zemědělství, případně kontrolovaného sběru ve volné přírodě.

Čtěte také:

Reklama