Ochránce zvířat pobouřili úředníci Evropské komise, kteří zvažují, že zákaz prodeje a toaletních potřeb, které byly testovány na zvířatech, odsunou. Aktivisté teď spustili novou kampaň a vyzývají k podepsání petice.

cru

Od roku 2013 má v EU platit zákaz prodeje veškeré nové kosmetiky a toaletních potřeb, které byly testovány na zvířatech mimo země EU. Úředníci Evropské komise však nyní zvažují posunutí tohoto termínu, a to i přes masivní odpor veřejnosti a existující zákaz testování kosmetiky na zvířatech v rámci EU. Pokud bude zákaz prodeje odsunut, mohlo by to znamenat dalších 10 let, během nichž budou kvůli kosmetice prodávané v EU vystaveny injekcím, trávení plyny, násilnému krmení a zabití tisíce králíků, morčat, myší a potkanů.

To se pochopitelně nelíbí Evropské koalici za ukončení pokusů na zvířatech (ECEAE), evropskému sdružení organizací za práva zvířat, která se rozhodla jednat.

„Je nepřípustné, aby byla v dnešní moderní době pro testování nové kosmetiky stále používána zvířata. Odmítáme snahu Evropské komise odsunout termín zákazu, a navíc ke stávajícím výjimkám přidat další dva testy na zvířatech," tvrdí Barbora Večlová ze Svobody zvířat.

Michale Thew, výkonná ředitelka ECEAE, dodává: „Pro nové kosmetické produkty by nemělo trpět žádné zvíře. Společně můžeme ukázat odpor veřejnosti vůči kosmetice testované na zvířatech a tlačit na Evropský parlament, aby hlasoval proti odložení tohoto zákazu.“

Tyhle testy se na zvířatech provádějí:

Test toxicity po opakované dávce: králíci nebo potkani jsou každý den nuceni požírat nebo vdechovat kosmetickou přísadu nebo je jim vmasírovaná do oholené kůže po dobu 28 nebo 90 dnů a následně jsou zabiti.

Test reprodukční toxicity: březí samice králíků nebo potkanů jsou násilně nuceny požírat testovanou látku a pak jsou zabity spolu se svými nenarozenými mláďaty.

Test toxikokinetiky: králíci nebo potkani jsou nuceni požírat látku, následně jsou zabiti a jejich orgány zkoumány, aby se zjistilo, jak se látka šíří v jejich tělech.

Navzdory silným námitkám ze strany ECEAE Evropská komise tvrdí, že test toxicity po opakované dávce zahrnuje dva další testy na zvířatech:

Test kožní senzibilace: morčatům je látka vmasírována do oholené kůže a myším do uší, aby se zjistilo, zda látka způsobuje alergickou reakci, zvířata jsou poté usmrcena.

Test karcinogenity: potkani jsou nuceni požírat látku po dobu dvou let, aby se zjistilo, zda onemocní rakovinou, a poté jsou zabiti.

Podepište petici!

ECEA nyní spustila novou kampaň, v níž se dožaduje ukončení prodeje toaletních potřeb a kosmetiky, která byla krutě testována na zvířatech.

Tuto kampaň vede v České republice členská organizace ECEAE Svoboda zvířat a vyzývá známé osobnosti, politiky, kosmetické společnosti i veřejnost, aby kampaň podpořily podpisem nové celoevropské petice s názvem Řekněte NE kruté kosmetice. V České republice kampaň podpořila dokonce i kosmetická společnost, a to společnost Manufaktura.

K petici se můžete připojit na stránkách www.nocruelcosmetics.org

Reklama