Ochránce zvířat pobouřili úředníci Evropské komise, kteří zvažují, že zákaz prodeje a toaletních potřeb, které byly testovány na zvířatech, odsunou. Aktivisté teď spustili novou kampaň a vyzývají k podepsání petice.
Od roku 2013 má v EU platit zákaz prodeje veškeré nové kosmetiky a toaletních potřeb, které byly testovány na zvířatech mimo země EU. Úředníci Evropské komise však nyní zvažují posunutí tohoto termínu, a to i přes masivní odpor veřejnosti a existující zákaz testování kosmetiky na zvířatech v rámci EU. Pokud bude zákaz prodeje odsunut, mohlo by to znamenat dalších 10 let, během nichž budou kvůli kosmetice prodávané v EU vystaveny injekcím, trávení plyny, násilnému krmení a zabití tisíce králíků, morčat, myší a potkanů.
To se pochopitelně nelíbí Evropské koalici za ukončení pokusů na zvířatech (ECEAE), evropskému sdružení organizací za práva zvířat, která se rozhodla jednat.
„Je nepřípustné, aby byla v dnešní moderní době pro testování nové kosmetiky stále používána zvířata. Odmítáme snahu Evropské komise odsunout termín zákazu, a navíc ke stávajícím výjimkám přidat další dva testy na zvířatech," tvrdí Barbora Večlová ze Svobody zvířat.
Michale Thew, výkonná ředitelka ECEAE, dodává: „Pro nové kosmetické produkty by nemělo trpět žádné zvíře. Společně můžeme ukázat odpor veřejnosti vůči kosmetice testované na zvířatech a tlačit na Evropský parlament, aby hlasoval proti odložení tohoto zákazu.“
Tyhle testy se na zvířatech provádějí: Test toxicity po opakované dávce: králíci nebo potkani jsou každý den nuceni požírat nebo vdechovat kosmetickou přísadu nebo je jim vmasírovaná do oholené kůže po dobu 28 nebo 90 dnů a následně jsou zabiti. Test reprodukční toxicity: březí samice králíků nebo potkanů jsou násilně nuceny požírat testovanou látku a pak jsou zabity spolu se svými nenarozenými mláďaty. Test toxikokinetiky: králíci nebo potkani jsou nuceni požírat látku, následně jsou zabiti a jejich orgány zkoumány, aby se zjistilo, jak se látka šíří v jejich tělech. Navzdory silným námitkám ze strany ECEAE Evropská komise tvrdí, že test toxicity po opakované dávce zahrnuje dva další testy na zvířatech: Test kožní senzibilace: morčatům je látka vmasírována do oholené kůže a myším do uší, aby se zjistilo, zda látka způsobuje alergickou reakci, zvířata jsou poté usmrcena. Test karcinogenity: potkani jsou nuceni požírat látku po dobu dvou let, aby se zjistilo, zda onemocní rakovinou, a poté jsou zabiti. |
---|
Podepište petici!
ECEA nyní spustila novou kampaň, v níž se dožaduje ukončení prodeje toaletních potřeb a kosmetiky, která byla krutě testována na zvířatech.
Tuto kampaň vede v České republice členská organizace ECEAE Svoboda zvířat a vyzývá známé osobnosti, politiky, kosmetické společnosti i veřejnost, aby kampaň podpořily podpisem nové celoevropské petice s názvem Řekněte NE kruté kosmetice. V České republice kampaň podpořila dokonce i kosmetická společnost, a to společnost Manufaktura.
K petici se můžete připojit na stránkách www.nocruelcosmetics.org
Nový komentář
Komentáře
Bébina — #4
na veterině se zvířata za účelem pitvy nezabíjí
Introvertka — #9 u tebe patrně už něco zkoušeli..ale kosmetika to nebyla...náno.
jastura — #16 Souhlas. Když jsou tak otrlí, že mohou mučit a vraždit, tak je tohle pralinka.
A pěkně si tam žijí za peníze daňových poplatníků, tedy i rodičů dcery, kterou znásilnili a zabili - příklad...to je krásné pomyšlení, že?
Pro mne té kosmetiky moc být nemusí, mýdlo voda, řasenka - teď už jen občas, tužka na obočí, a obyčejný krém, taky jen občas...a mám pleť pěknou - nepřeháním.
Ono stačí pít kopřivový čaj, aby se čistila krev, pupínky zmizí a pleť je svěží, hodně pít čistou vodu, plastové láhve neuznávám a nepiji z nich.
V přírodě jsou prý bylinky na všechny nemoci, nemělo by se zkusit jít tímto směrem, aha, já zapomněla, že ve hře jsou peníze, krémy nanic stojí tisíce a kopřiva mi roste na zahrádce...
Nezapomínejte na droždí, pivní kvasnice, prostě koplex vitamínu B a budete překvapeni. Krém a make-up jsou hezká věc, ale dekorace, nikoliv čistá krev.
Altamora — #8 s testováním na vězních bych velký problém neměla. U těch doživotně odsouzených za závažné trestné činy by toto byla aspoň dobrá věc, kterou by udělali pro společnost. Navíc existuje spousta firem, které na zvířatech netestují, takže asi alternativa existuje.
Tady popisují alternativy:http://www.netestovanonazviratech.cz/alternativy-k-pokusum-na-zviratech.htm
Introvertka — #11 Nejsi stálá? Já tu ještě pořád moc žen neznám ,ale tebe znám.Tak asi budeš dost stálá a taky ještě rozdvojená (trojená ,čtv...)
vážně zajímavá diskuze
OlgaMarie — #12 Babi...dej mi pokoj a raději si něco uvař anebo si uštrykuj pytel na hlavu.
Introvertka — #11 Víš, co na tobě zkoušejí mimozemšťané? Můžeš o tom mluvit a psát? Nebo si to máme domýšlet?
átéčko — #10 chyba - nejsem stálá
Introvertka — #9 A začněmež u tebe
Na zvířatech to nesnesu, ale proč netestovat u lidí? Může se začít u stálých čtenářek ŽenyIN.
jastura — #7 Považuješ za šminky i šampóny a mýdla? Běžný kosmetický výzkum by se bez testů na zvířatech mohl obejít, ale jsou látky, které se jinak otestovat nedají. Snad jen, že by se testovaly na vězních, to by mohlo zachránit pár myší.
Bébina — #4 Já s tímhle teda nesouhlasím. Sebehezčí ksichtík povalovaný šminkami, kvůli kterým jakýkoliv živý tvor musel takto trpět tohle neomluví. Léky jsou asi nutností, čistá voda také, ale šminky?
Bébina — #4 Trefné
nesouhlasím s týráním zvířat
Asi budu za kacire, ale vyse uvedene testy mi neprijdou jako tyrani. Mazat zvireti ucho a pak ho zabit a pitvat neni nic priserneho, studenti veteriny delaji to same, akorat bez toho mazani, takze jen aby se naucili. A predstavte si tu hruzu, ze vyrobek testovany na zviratech pouzivate vsichni. V upravnach vody jsou totiz chovani pstruzi, kteri jsou po case take zabiti a jsou zkoumany zmeny na jejich vnitrnostech. Vzpomente si na to ve chvili, kdy budete splachovat nebo se myt a poustet tu vodu do kanalu.
Neexistuje nějaký seznam firem, které testují na zvířatech (příp. které netestují) ?
Nelíbí se mi pokusy na zvířatech, u kosmetiky zejména.