Přestože jste měli tu nejlepší kvalifikaci a předpoklady dané místo získat, dala firma přednost jinému a třeba ne tak kompetentnímu kandidátovi? Při výběru zaměstnanců zaměstnavatele nezajímají jen profesní kvality, ale roli hraje i dojem a lidský faktor. Vrátka k nové práci si můžete zavřít i nevhodnými větami. Tohle na pohovoru raději neříkejte.

jo.jpg
Foto: Shutterstock

Peníze jsou pro mě číslo jedna.

Jestliže se hned po úvodním představení zajímáte o to, jaký budete mít plat, nebudí to dobrý dojem. Nejprve byste měli hovořit o tom, co daná pozice obnáší, jak můžete firmu obohatit apod. Peníze jsou samozřejmě velmi důležité, ale neměli byste působit, že vám jde jen o ně. Co třeba osobní rozvoj, nabírání zkušeností apod.?

Moje předchozí práce byla strašná a šéfa jsem nesnášel/a.

Je snadné někoho pomlouvat, když se druhá strana nemůže bránit. Pokud se vás na pohovoru zeptají, jak se vám líbilo v předchozím zaměstnání a proč jste ho opustili, vyhněte se přehnané zášti a očerňování. Pomlouvání předchozího zaměstnavatele se rozhodně nedá považovat za známku profesionality.

Moc vám to sluší.

Lichotky týkající se vzhledu na pracovní pohovor rozhodně nepatří. Můžete pak působit povrchně a také vyvolat dojem, že se snažíte vlísat druhému do přízně. Trochu osobnější vztah můžete navázat i jinak – třeba krátkým hovorem o zálibách apod. Musí se to ale do dialogu hodit. 

Nevím.

To je jedna z nejhorších vět, které můžete na pohovoru prohlásit. Téměř vždycky je lepší říct cokoli než odpovědět, že nevíte. Pokud si nejste v komunikaci tak jistí a neumíte okamžitě reagovat, raději si natrénujte odpovědi na nejčastější otázky, které na pohovoru můžete dostat. Jsou to například: „Kde se vidíte za pět let? Co vás na naší firmě zaujalo apod.?“ Pokud potřebujete čas na rozmyšlenou, klidně položenou otázku zopakujte, zatímco budete přemýšlet o odpovědi.

Žádné otázky nemám.

Většinou se neptá jen potenciální zaměstnavatel, ale také uchazeči o zaměstnání je na pohovoru dán prostor k tomu, aby se doptal na to, co ho zajímá. Nemít žádné otázky rozhodně neznamená, že jste se na pohovoru dozvěděli vše, ale spíš je to znak toho, že se o firmu moc nezajímáte. Nemusíte se zajímat jen přímo o danou pozici, ale o firmu jako celek. Působí to dobře. Neptejte ovšem hned na peníze, ale nechte druhou stranu, aby toto téma nastolila jako první.

Tuhle práci vážně potřebuju.

Je skvělé, když projevíte o pozici zájem, ale nesmíte vypadat zoufale, a tak jako kdyby to byla vaše poslední možnost, protože všude jinde vás odmítli. I kdyby to byla pravda, nedejte to najevo.

Vždyť to mám napsané v životopise.

Touto větou dáváte potenciálnímu zaměstnavateli najevo, že se na pohovor nedostatečně připravil. To sice může být pravda, ale třeba se dotyčný ptá jen proto, abyste svou odpověď více rozvedli, sdělili mu podrobnosti apod.

Dneska ještě něco mám. Jak dlouho si myslíte, že to bude trvat?

Pokud se chystáte na pohovor, vyhraďte si na něj dostatek času a rozhodně si nesjednávejte další schůzky, na které byste museli spěchat. Nervózní pokukování po hodinkách o vás také nevypovídá nic dobrého.

Mojí nejhorší vlastností je, že jsem až moc pracovitý/á.

Takové klišé! Zkuste být trochu upřímnější a tuto nacvičenou až arogantně působící odpověď si raději nechte od cesty.

Zdroje: Military, The Balance, The Muse, autorka článku

Čtěte také:

Reklama