Vaginoplastika patří pořád ještě k operacím, o nichž se příliš nemluví. A ženy často roky trpí, aniž by se odhodlaly zajít za lékařem. Přitom téměř polovina dospělých žen středního a vyššího věku uvádí, že nejsou schopny dosáhnout sexuálního uspokojení. A řada z nich není schopna mít sex vůbec. Často kvůli problémům s intimními partiemi po porodu nebo v souvislosti s přechodem.

Po porodu druhé dcery začala mít se sexem problémy i Erika (36). „Hrozně to po šestinedělí bolelo. Říkala si ale, že je to normální, a časem se vše spraví. Jen nevím, kolik času bude ještě potřeba. I teď, po roce od porodu, je pro mě každé milování utrpením. Musím se do toho nutit. Není to tím, že bych na sex neměla chuť. To mám. Ale jen do té doby, kdy si představím, co mě čeká za utrpení,“ svěřuje se mladá maminka. Žen s podobným problémem jsou na maminkovských serverech plné diskuze.

vagina

Existují však i ženy, které mají po porodu nebo v souvislosti s věkem jiný problém. A to s těsností pochvy. „Manžel si stěžuje, že si nedokáže sex se mnou užít, protože je uvnitř až moc prostoru. Také to vnímám, i když mi to nepřipadá až tak tragické. Ale on se začal sexu vyhýbat,“ stěžuje si Petra (43).

Jejich potíže přitom může vyřešit jednoduchý zákrok. O vaginoplastice jsme si povídali s primářem GynCentra Petrem Píchou.

picha

U vás se tato operace nazývá rejuvenace genitálu. Co si pod tímto pojmem představit?
Rejuvenace genitálu jsou vlastně tři operace v jedné. Pro vysvětlení se vrátím do biologie ze základní školy. Pochva je trubicový útvar dlouhý osm až dvanáct centimetrů, velmi elastický. Takhle to je až do doby, kdy to děti zničí. Nebo dojde k únavě materiálu, tedy k uvolnění vazivových držících aparátů. Pak se vyklene přední nebo zadní poševní stěna. Nebo obě. A je to velmi uvolněné, v uvozovkách velmi vytahané.

A to činí problémy v sexu…
Ano. Důvod pro tyto zákroky většinou nebývá jen estetické hledisko. I když ten otvor může být po porodech hodně zdevastovaný. Takže naším prvním úkolem je vrátit pochvu do původní šířky trubice. To je část vaginální. Pak je ale nutné opravit poševní vchod. Jinak budeme mít, když to zase přeženu, vjezd do pískovny a úzkou trubičku. Druhým zákrokem je tedy symetrické zmenšení a úprava vchodu poševního. Včetně kruhu hymenálního. To je totiž takový kruciální bod v ženském genitálu, i když v něm už panenská blána není. Je velmi důležitou oblastí. Při porodu se ale někdy stane, že není tkáňově úplně správně srovnán, nebo se špatně zhojí. Když tohle všechno uděláte, máte hezký vchod poševní, funkční trubicovou pochvu, ale takzvaně zkrabacenou hráz mezi zadečkem a vstupem do pochvy. Třetí zákrok je tedy plastika hráze.

Jak náročná je taková operace?
Náročnější je. Trvá přes hodinu a dělá se v plné narkóze. Celá operace se odehrává spodem, přes bříško nejdeme nikdy. Všechno děláme za kontroly zraku, žádné kamerky nepoužíváme. Elasticita toho orgánu je občas až k neuvěření. Ale že je to někdy práce jak v hodinách, to je pravda.

A jak dlouhý je pobyt v nemocnici?
Žena stráví v nemocnici až tři noci. Je to jistější. Holky už jsou totiž takové, že po operaci přijdou domů a zjistí, že zrovna mají špinavé záclony. Musejí je vyprat a pak je ještě mokré věší. A to je přesně ten hrozně nebezpečný prvek. Jsou to takzvané ničiče plastických operací. Zvedáním váhy může prasknout to, co jsme pracně šněrovali dohromady.

Rozhodnou se ženy pro operaci samy, nebo je posílají jejich partneři?
Tuhle otázku pokládám ženám vždy. Zda si myslí, že je něco špatně, jen ony, nebo i partner. A co je zvláštní, je to tak půl na půl. S chlapy obecně ale o těchto věcech není moc řeč, nechtějí se o tom bavit, řešit to.

Stydí se ženy, nebo zájem o tuto operaci stoupá?
Všechny se stydí, to je normální. Ale zájem roste. A řekl bych, že výrazně. Jestliže před pěti lety jsme dělali jednu, dvě obnovy měsíčně, tak dnes jich provedeme řádově tak deset.

Ideální ale je, když na takovou operaci jde žena, která už neplánuje další porod, že ano?
To je naprosto logická podmínka, aby byla žena po porodech. Ale není to tak, že bychom ji v žádném případě nebyli ochotni přestoupit. Jenže další porod spodem může totálně zdevastovat a zhatit celý výsledek operace. Někdy ale musíme takovou operaci udělat už dříve. Pokud má žena vadu, která je zásadní až tak, že nemůže mít styk.

Co může způsobovat bolest při styku?
Například příčná řasa. To je pojem, který vznikl u nás, jinde jej nenajdete. Je to velice zvláštní prvek. Ženám naskočí při styku řasa, která způsobuje trampoty. Při styku může i praskat, bolet, případně i slabě krvácet. Může to být vrozené, ale i získané po porodu, kdy se hráz ne úplně dobře zhojí. Chirurgický zákrok přitom není nikterak složitý, ale ženám umožní bezproblémové žití. Potíže zmizí.

Kolik procent žen má po porodu potíže?
To spočítané nemám. Ale zcela jistě to není gró populace, že by se žena okamžikem porodu stala až nepoužitelnou, jak by měla. Málo jich však není. Určitý typ uvolnění pochvy nastane asi u všech žen, ale třeba 80 procent z nich to nemá potřebu řešit, protože je to nijak neomezuje. Ta příroda to přece jen vymyslela pořád ještě lépe než my. Je to velmi individuální, každé tělo je jiné.

Čtěte také:

Reklama