Věříte v oddělitelnost lidského vědomí? Patříte mezi ty, kteří se domnívají, že lidská duše není přímo závislá na fyzickém těle? Že po smrti tělesné schránky zůstává podstata lidské bytosti dále naživu? Nejste sami. Vědci v Japonsku údajně lidskou duši zvážili. Její hmotnost je prý kolem jedenadvaceti gramů…
Když jsem byla malá, často mě napadaly otázky: „Jak to, že jsem to já? Proč nejsem někdo jiný? A cítí i moje ségra to, co já? Jak to, že žiju...“ a podobně. Zajímavé je, že mě to napadlo nejčastěji, když jsem si zavazovala boty. Teď mě těmito dotazy zásobuje moje dcera.
Vsadím se, že není jednoho člověka na Zemi, kdo by si takovou otázku v některé z etap života nepoložil. V závěsu za ní pak zpravidla následuje úvaha „Co se stane, až umřu?“
Fakt, že člověk zemře jako schránka, pro nikoho tak nepředstavitelný není. Evidentně je to ale horší, když si máme připustit, že si přestaneme uvědomovat sebe sama. Cítit, vnímat, být.
Reinkarnace, proces, při kterém se lidské bytosti znovu a znovu zrozují, je víra stará celá staletí a setkáváme se s ní po celém světě.
Dávní Egypťané vykonávali přípravy na osvobození duše po smrti, aby jí umožnili znovuzrození.
Staří Řekové věřili v mnoho životních cyklů.
Původní obyvatelé Afriky, Austrálie, Asie i Ameriky byli rovněž přesvědčeni, že existuje nějaká forma reinkarnace.
Myšlenka neustálého znovuzrozování je hlavním obsahem hinduismu i buddhismu.
„Čím jste je to, čím jste byli, a čím budete je to, co děláte teď.“ |
Podle statistik je na naší planetě 51 % lidí přesvědčeno, že jejich vědomí v nějaké formě zůstává na světě i po smrti fyzického těla.
Logicky se víra v oddělitelnost lidského vědomí nevyhnula ani vědě
Shromáždění vědců na California Institute of Technology naslouchá lékařům nemocnice v Southamptonu, kteří se pokouší přinést důkazy o teorii, že lidské vědomí pokračuje ve své činnosti i poté, kdy mozek přestal fungovat a pacient je klinicky mrtvý.
Lékaři referují, kterak sledovali 63 pacientů, kteří byli prohlášeni klinicky za mrtvé. Jejich srdce se zastavilo, přestali dýchat a mozková aktivita zanikla.
Po oživení, kdy se probrali z klinické smrti, byli tito pacienti přesvědčeni, že v době, kdy mozek nevykazoval jakékoli funkce, měli jasné a uspořádané myšlenkové procesy. Rozumně uvažovali a vytvářeli vzpomínky na to, jak se pohybovali mimo své tělo.
Sdělovali pocity míru, radosti a harmonie. Pro některé se zrychlil čas, zbystřily se smysly, ztratili vědomí svého těla.
O podobných stavech při přežití smrti existují zprávy staré i několik staletí. Současně probíhající studie mají k dispozici i nejnovější technologické postupy.
Když ji nelze uvidět, zkusíme ji zvážit
V Japonsku se kolem takové studie rozpoutala vášnivá debata po té, co se tamní vědci pokusili lidskou duši zvážit. Použili nejmodernější elektronickou váhu, odečetli, co se odečíst dalo, pacienta s jeho souhlasem sledovali a neustále převažovali, umístili jej na neprodyšný podklad, vzali v úvahu prostředí, vlhkost, prostě všechno, co by mohlo výsledek zkreslit, a šli až kam jejich vědomosti dosáhly, aby byl výsledek co nejserióznější a hlavně co nejméně zpochybnitelný. Závěr publikovali i přednesli. Váhový úbytek bezprostředně po smrti: 21 gramů.
Následovaly další studie, nakonec až u dvou tisíc pacientů. Výsledek: ve chvíli smrti ubylo 17–21 g.
Mohli bychom vypsat stovky podobných studií ze všech koutů světa. Tuny knih obsahující výpovědi klinicky mrtvých. Hypnotické stavy a vzpomínky na předešlé životy. Případy spontánních vzpomínek lidí třeba v souvislosti s místem nebo traumatickým zážitkem. Děti plynule hovořící cizím jazykem, pro což není vysvětlení, atd. Otázka reinkarnace bude ale zdá se ještě dlouho jen otázkou.
A o tom to je
Můžeme si myslet, co chceme, a o tom to právě je. Jsme těmi, kterými teď a tady jsme, a máme k dispozici jen vlastní mysl, jejíž součástí je víra. Můžeme různé studie, výsledky a pokusy skupin vědců zpochybnit. Nevěřit. Nemůžeme je ale ani spolehlivě vyvrátit.
Dokud víme o okolnostech smrti tak málo.
Dokud je každý z nás vybaven vědomím.
Dokud si uvědomujeme vlastní existenci.
Dokud je součástí tohoto uvědomění i touha zůstat.
Do té doby bude celá tato teorie jen otázkou subjektivních pocitů a víry každého z nás.
Možná…
Možná pak skutečně není nic.
Jenže i „nic“ se stává něčím, je-li vysloveno. Možná „nic“ ani neexistuje. A je-li tedy i nic něčím, pak může být také konec jen jinou formou začátku… možná…
„Nejkrásnějším zážitkem, |
Nový komentář
Komentáře
shb:
michaela.kudlackova: ano ano, je to pocit neupřesněný, jenž mi ale několikrát řekl věci, taky to cítím jako velkou změnu, konec jako konec života na zemi úplně, to je asi přehnané, to si myslím, že nastane později, prostě asi nastanou velké změny života, který známe dodnes, třeba někdo zjistí kolik tu bylo civilizací před námi a změní se pohled lidstva sama na sebe, nebo naopak příjde podnět "zvenčí", který ale taky může radikílně změnit pohled lidí na všechno, nebo už možná konečně příjdou lidi na fakt, že žádní bůh ani bohové nejsou a oprostí se od zbytečného matení a podívají se na tu naši kouličku střízlivě a uvědomí si vzácnost našeho bytí a začnou se soustředit n a život jaký je, bez úplně všech zbytečností, což by bylo záchranou pro zemi, ale jak říkám, to by musel být hooodně moc velkej nášup do těch našich mozečků, aby se lidi, jak já pořád říkám, probrali....uvidíme, každopádně jsem taky z těch co se těší, a to opravdu hodně, no když nad tím tak píšu, tak vlastně je to jakýsi můj cíl, všechno už dlouhou dobu směřuju k těmto létům- 2012 2013- asi podvědomí
Vivian: vím, že mně nesnášíš, ale nedá mi to- k té tvé jistotě, ta mně velmi těší (v této otázce)
univerzální uklízečka: Víš, třeba jen kolik toho ještě nevíme o vesmíru? O lidském mozku, o vzniku života, kolik nám chybí odpovědí na kolik otázek? Kolik toho jěště čeká na dně moří? V pralesích? Třeba kolik hrobek a písemností spí pod nánosy hlíny? Kolik různých nápisů neumíme přečíst? Kolik jsme toho vykopali, ale nevíme co to je? Tím směrem bych přemýšlela.
univerzální uklízečka: Abys rozumněla, nemám na mysli nějaké osvobození a nástup božího království.
Spíš mě napadá nějaká zásadní změna, třeba na základě zásadní informace, kterou momentálně nemáme, nebo více informací, objev něčeho, co je skryto a pod., co může tak zásadně změnit třeba jen myšelní a pohled na svět, že to může znamenat historický mezník. A máš konec času - rozumí se - tak, jak ho známe a nemusí jít o čas jako veličinu.
univerzální uklízečka: Stále sleduješ model apokalypsa, nebo nějaký průser. Já se spíš zamýšlím nad tím, proč tomu Mayové a jiné staré civilizace říkají "konec času". To není totéž. Už Tě napadlo, že to vůbec nemusí být tak negativní, jak se na to dnešníma očima díváme? Rádi vidíme věci špatně. Zkus jiný pohled. Byli vynikajícími matematiky a jejich znalosti vesmíru jsou na "krvavé barbary" překvapující. Možná jim jen nerozumíme. Špatně si jejich prognózu vykládáme. ...možná..
michaela.kudlackova: A nejvíc se toho vyrojilo po roce 2000, když se čekalo na apokalypsu, minimálně počítačovou, když už ne jinou, a ona se nekonala Tak bylo potřeba vyhrabat další termín Neurčité obavy z něčeho, co určitě přijde, mají dozajista lidé od počátku věků.
Nevěřím. Vím.
michaela.kudlackova: in google we trust
Těch apokalyps, konců světa, atd. atd. bylo už tolik, že nemá smysl je počítat a i ten v roce 1212 mě nechává celkem v klidu Někde jsem zachlechla názor jakéhosi vzdělaného člověka, který tvrdil, že konec světa už dávno byl. Jenom jsme si toho nevšimli
univerzální uklízečka: Nemyslím, že četla jen novinky. Není to nová věc. Psala jsem o tom třeba už v r.2006, a nejen já. Je to už velice dlouho prakticky všude. Zadej do vyhledavače a uvidíš...
shb: Nejsi sama. Už se mě na potobné věci ptají lidi několik let. Zpravidla neumí identifikovat, z čeha mají obavu, jen vědí, že jí mají. Potkala jsem i takové, kteří se těší. Byť nevědí na co. Také mám ten pocit, že se prostě dostaneme nějakým způsobem do fáze, kdy začneme počítač čas od nuly.
shb: moc sis četla na novinkách.
http://www.novinky.cz/clanek/159930-video-solarni-boure-muze-prinest-lidstvu-katastrofu.html
http://www.novinky.cz/clanek/159826-temna-zvest-mayu-predvida-na-rok-2012-apokalypsu.html
Mnooo, mně taky pořád něco říká, že se brzo (2012?) něco velkého bude dít ale nejsem schopná to blíž identifikovat, přičemž ta takovou větu mi každý může říct, že jsem idiot, že áno, nicméně nikdo mi mé tuchy nevezme a budu pořát tvdit, že se něco chystá- no když to změřím logikou faktů, že lidi zničí co můžou a hlavně tato zem má sečteno, tak se sobě ani nedivím, ale těžko tohle vezme člověk, který má např. děti, to by se musel zbláznit...takže uvidíme všichni, že?
No a k tý reinkarnaci- zvažovala jsem, zda člověk sem jde několiktát a kolikrát (12x?) a pak, že už dosahuje vrcholu vědění, tudíž se stává součástí toho vědění a už se nevrací....(na zem)
átéčko88: A myslíš, že někdo sám pozná, že už je naposled?
Altamora: Ja vim, ze pozustalym neco takoveho nemuzes vykladat, ze vrah mozna v minulem zivote byla vlastne obet a soucasna obet ze byla v minulem zivote treba vrahem. Ale v pripade reinkarnaci je tohle vsechno vlastne mozne.
Proto uz nejsem tak presvedcena o trestu smrti, byt by se jednalo o cokoli. Proste nevim, co bylo v pozadi - v minulych zivotech a co se vlastne resi mezi vrahem a obeti a proto si myslim, ze tohle, co se deje - soudit a odsoudit - neni to prave.
michaela.kudlackova: to vypada, ze se ti tam v minulem zivote muselo neco prihodit a ted jsi to tou cestou nejak vyrusila.
Leidy: To je zajímavé. Já zase od dětství nemohla slyšet slovo Antverpy. Nedávno jsme tam projížděli a já normálně zkolabovala v autě. Bylo to v noci. Fakt, že to bylo v tomhle městě, mi řekli až ráno...Musím uznat, že od té doby s tím slovem problém nemám.
OlgaMarie: tak co vím 100% tak to že mě nebalil. francouzština je moc hezký jazyk zajímavě zní. a on neříkal že jsme se v minulém životě potkali jako mi dva jen to že já žila ve Francii On se tímto zabíval
já byla v minulém životě želvička
Leidy: A jak ti jde francouzština? Tomu pánovi nevěř. Spíš tě balil.(?) Pokud se s tebou v minulém životě setkal, ví, že má o někdejším setkání mlčet, dokud ho sama nepoznáš.
aninas 76: Reinkarnace je pro mě argumentem PRO trest smrti. Vlastně tím ubohé duši udělíš možnost, aby se dostala do lepšího těla a odčinila své hříchy, když se jí to v tomto těle nepodařilo .
(Kecám, v reinkarnaci nevěřím. A u trestu smrti nemám vyhraněný postoj.)