Další příšpěvek nám poslala čtenářka, které mě potěšila. Vzpomíná, jak zažila poprvé Velikonoce na vesnici, kde jí kluci ukázali celý „řehtací arzenál“. A dojal jí prý také její bývalý žák, který i po letech uměl koledu, kterou ho kdysi naučila:) Hezké počtení vám přeji:)


 

Dětství jsem prožila ve městě a tam se velikonoční pomlázka moc nenosila - jen sousedku na patře brácha s tatínkem polechtali pentlemi pomlázky ,dostali vajíčko a frťana/po němž bývalo taťkovi abstinentovi zle/a bylo po Velikonocích.

Pečený beránek i mazanec nikdy nevydržel do pondělí. Když jsem začala učit v obci jen 3 km od města ,byla jsem před Velikonocemi jako na jiném světě.Pojmy jako noclehář,starší řehtač a podobně jsem úplně nepochopila,ale byla jsem moc prošena kluky,aby týden před Velikonocemi nebyly domácí úkoly, kluci totiž od časného rána chodili obcí řehtat a pak rovnou do školy .

Byla jsem zvědavá a tak mi ukázali svůj řehtací arsenál, řehtadla nesoucí i jezdící, která prý pamatovala i dědečky.Provdala jsem se na opačný konec od města a tam se o Velikonocích drželo pondělní Hody, hody doprovody. Děti chodily v mnoha houfech od časného rána promíchanými partami mládenců /koleda,koleda ŘÍZEK/ a chlapůkoleda, koleda RUM/ .

Zkoušely jsme se ukrýt na půdě a vytáhly za sebou žebřík, jenže na vsi o jiné žebříky nebyla nouze a navíc jsme ze zaprášeného sena byly jak čerti..Moje děti chodily s dětmi, často ani košíky neunesly a odkládaly si průběžně doma před další koledou.

Barvila jsem kolem 60 vajec, nestačilo to a tak jsem nakonec dávala několik i těch jednou vykoledovaných. Když jsem nakonec dávala několik i těch jednou vykoledovaných. Když jsem začala učit v místní škole , jezdili  někteří žáčkové na koledu i z přilehlých vsí.

Dnes, i když jsem v důchodu, chodí každoročně koledníci - mí bývalí žáčkové a dnes i jejich děti. S radostí s nimi prohodím pár hezkých slov a jsem ráda, že si dobře vedou. Vajíčka už nebarvím. Víc než 20 let koupím pár sladkostí a každoročně peču spoustu perníčků ve tvaru vajíček slepovaná marmeládou a zdobená ornamenty s bílkovou polevou. Prý si je pak i ve škole prohlížejí a posuzují Na koledu chodí i dost dětí, které v obci nebydlí, mají tu však příbuzné nebo chalupy.

Vítám je všechny s láskou , mám radost, že si mohou užít velikonoční koledy a vyprávět o tom pak doma i ve městě ostatním dětem. O loňských Velikonocích  mě skutečně dojmul můj někdejší prvňák, dnes už student VŠ, když místo koledy místo koledy spustil říkanku , co jsem je kdysi naučila: Pletu, pletu pomlázku, bez nití a provázku.....

pateta

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou

Reklama