Naštvaných majitelů domů u nás rok od roku přibývá. Tři tisícovky těch nejnespokojenějších právě čekají na verdikt Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.
Jejich stížnosti by mohly - v případě kladného vyřízení – přijít Českou republiku až na 50 miliard korun. To není zrovna málo. A navíc je jasné, že bychom se pěkně ,,prohnuli" úplně všichni. Majitelé, nájemníci v bytech s regulovaným nájemným i ti, kteří jsou nuceni platit hanebně vysoké, neregulované nájmy. Suma sumárum, každý Čech by mohl zaplatit kolem pěti tisícovek ze své kapsy.
Říkám, MOHL by, protože zatím ještě nikdo z nás neví, jak bude výrok Evropského soudu vypadat. I když poslední signál z nedávné doby, leccos napovídá…
Francouzka polského původu Maria Hutten-Czapská nedávno vyhrála spor s polským státem. Šlo o stejný problém jako u nás. Polsko jí bude muset uhradit 52 500 euro, tedy asi 1,5 miliónu korun.
K verdiktu se následně vyjádřil i premiér Paroubek: ,,Ještě jako ministr pro místní rozvoj jsem v tom viděl nebezpečí, pracovali jsme proto na postupné deregulaci.Od ledna 2007 začne regulované nájemné růst. To by mělo zaručit, aby se Česko nedostalo do podobných problémů jako Polsko."
V České republice nájmy nerostly celé čtyři roky a zákon o jejich zvyšování přijali poslanci až letos v polovině března.
Od 1. ledna se mají činže zvedat po dobu čtyř let v průměru o 14,2 procenta za rok.
Čeští majitelé domů považují kauzu Marie Hutten-Czapské za precedent a předpokládají, že štrasburský soud rozhodne podobným způsobem i v jejich případě. Je jasné, že máme zase jeden problém, který rozděluje českou společnost na – minimálně dva – nesmiřitelné tábory. To nakonec demonstrovalo i vypjaté setkání dvou žen, které jsem k tomuto povídání přizvala.
Paní doktorka – říkejme jí třeba Olga – je majitelkou menšího činžovního domu v Praze. Získala ho v restituci a provozuje zde i svou lékařskou praxi. Ordinaci si, po finančně náročné rekonstrukci, zbudovala v suterénu. Sama bydlí za neregulované, tržní nájemné, protože všechny byty v jejím domě jsou obsazené.
V době, kdy dům přebírala byl opradvu zdevastovaný. Nechala tedy opravit aspoň to, co nejvíc „hořelo“. Odpady, skoro zdemolované schodiště a elektrické rozvody. Víc toho zatím finančně nezvládla. Nejvyšší nájemné vybírá od nájemníka, platícího 2 900 Kč za sedmdesátimetrový byt 3+1. K majitelům domů, žalujícím ČR, se zatím nepřidala.
Nikdo z obyvatel jejího domu nebyl ochoten si s námi povídat, takže jsem se domluvila – řekněme s Janou – která bydlí ve stejné pražské čtvrti, shodou okolností nedaleko doktorčina domu. Jana platí za byt 1+1 "regulovaných 1800" Kč. Vyučená kuchařka, rozvedená matka dvou dětí je v současné době nezaměstná. Stěžuje si nejen na strašný stav bytu i celého domu. Nic nefunguje, všechno je v katastrofálním stavu.
Obě ženy sice nespojuje stejný dům, ale zato zastupují extrémní stanoviska obou zjevně nesmiřitelných táborů. Původně jsem měla v úmyslu je vyzpovídat a umožnit jim, aby si vzájemně vysvětlily své názory na věc.
Všechno se však vyvinulo úplně jinak. Přestože původně Jana vstoupila do ordinace paní doktorky dokonce s úsměvem na rtech, po chvíli u ní došlo k podivnému, nepochopitelnému zkratu.
Nevím, zda byl vyvolán dlouhodobým stresem, nebo pohledem na vkusně a určitě draze zařízenou ordinaci či na samotnou Olgu (nebo kombinací všech tří faktorů), ale téměř okamžitě po vzájemném seznámení se Jana začala nesmyslně arogantním způsobem dožadovat informací o příjmech paní doktorky.
Upozornila jsem ji, že to není předmětem našeho rozhovoru, a Jana mi hodně hlasitě „vysvětlila“, že pokud někdo vydělává peníze jako soukromý doktor a navíc je „majitelem baráku“, nemá nárok pochopit, jak je samotné ženské s dvěma dětmi na krku. A TOHLE by teda mělo být téma rozhovoru!
Paní doktorka ještě stačila podotknout, že si nežije nijak nad poměry a situaci samoživitelky si dovede představit velmi dobře, ale to už se Jana zvedla a s prásknutím dveřmi odešla.
Po krátkém, „lehce opařeném rozhovoru“ se také paní Olga omluvila s tím, že už nemá příliš času, protože jí za chvíli přijde pacientka. Ale slíbila mi, že je ochotná se ještě někdy sejít – tedy pokud se rozhovor bude držet tématu deregulovaného nájemného, nebo stížností majitelů bytů. Chce však se mnou mluvit sama. Po té nesmyslné scéně jsem to celkem chápala.
Na závěr bych vás, milé ženy-in, chtěla upozornit, že výše popsaná situace neznamená, že straním „ubohým“ bohatým majitelům domů, že si neumím představit negativní dopady deregulovaného nájemného na sociálně slabé nebo že nevím o některých asociálech, kteří své nájemníky tyranizují a dělají jim ze života peklo. To tedy ani náhodou!
V tomto případě se ale všechno odehrálo přesně tak, jak jsem popsala.
Takže jedno je celkem jasné: ať už se bude situace kolem nájemného vyvíjet jakkoli, máme se na co těšit. A nic pěkného to zcela jistě nebude.
A jak bude rozhovor pokračovat? To se dozvíte příště...
Nový komentář
Komentáře
peguša: aha, no tak to je ten případ, jak jsem psala, že investorem je obec. V tom případě to asi nájemní byty budou. A ta velikost má svou logiku, o obecní byt nejčastěji žádají asi rodiny s dětmi, těm by těžko garsonka o 35 metrech čtverečních stačila.
*Kotě*: Na Čerňáku se staví magistrátní byty. Říkají jim malometrážní, ale jsou skutečně poměrně velké. Jako malometrážní si skutečně představuju byt typu 1+1 nebo 1+k.k. Nechci se hádat, ale fakt mám dojem, že jsou to byty nájemní. I když..... kdo ví? Ale pokud to jsou byty do osobního vlastnictví, tak to stejně neřeší problém právě starších lidí, kteří si hypotéku dovolit fakt nemůžou a výměnou by sice možná získali měnší byt, ale paradoxně dražší a tak zůstávají ve velkých a čekají, co bude s nima dál. Máma má taky nájemní 2+1, a když ovdověla, chtěla to vyměnit za menší, ale platila by stejně jako teď a tak se na to vykašlala. Není to opravdu jednoduchá situace a řešení určitě nebude žádná sranda. Sama jsem zvědavá, jak to máti utáhne, až jí zvýšej nájem o 30% a pak ještě 3x o 30%. Důchod jí určitě o tolik nezvýší. A takových je celá řada.
peguša: výstavba na Černém mostě je taky zcela jistě do osobního vlastnictví, jinak se snad už dneska ani nestaví, pokud není investorem přímo obec.
Situace s hypotékami se změnila taky určitě, dneska jsou banky mnohem benevolentnější v tom, komu a kolik půjčí na hypotéku, zmíněný kamarád má opravdu průměrný plat kolem 18 tisíc hrubého, v době koupě čekali s manželkou dítě.
*Kotě*: No dobře, psala jsem, že mluvím o výstavbě na Černém Mostě. V jiných částech Prahy to může být jiné. Ale taky jsem mluvila o výměně, ne o koupi. Koupi si může dovolit jen mladší člověk, který má předpoklad splácet minimálně 15, 20 nebo i víc let. Člověk, kterému je 50 a véc už tu šanci nemá. Být mladá, tak bych nejspíš do hypo taky šla, protože mi přijde úplně jedno, jestli dávám někomu tržní nájem nebo splácím byt. Výhoda je, že byt by byl můj. Ale důchodce tu možnost nemá. Vím, jak to probíhalo v baráku u mámy. Mámě tehdy vypočetli splátky vyšší, než měla důchod a těm, co měli děti a neměli čistej příjem minimálně 35 tisíc měsíčně by nikdo nepůjčil (dle slov zástupkyně jedné banky). Je to sice už asi 5 let, ale myslím, že je to stále stejné. Byty, o kterých jsi psala zřejmě nejsou nájemní, ale do osobního vlastnictví a to je rozdíl.
k příspěvku peguša 68: nevím, kde bereš tyto informace, ale jsou zcela nepravdivé. Můj kamarád se vloni nastěhoval do nově postaveného bytu 1+kk na pražském Barrandově (investorem společnost Finep, lze dohledat), rozměry 39 metrů čtverečních, cena necelý milion, hypotéku splácí kolem 5 tisíc měsíčně nebo tak nějak, plat má průměrný, bez jakýchkoli problémů to zvládá.
misam: Ale jiní lidé musí platit ten tržní nájem
Jsi jako ta žába, které se pomalu začíná vařit voda a ona furt ne a ne vyskočit. Ti do měli dost rozumu, odešli v době, kdy ještě majitelé dávali odstupné a použili ho jako základ pro hypo. Jasně, že je nepříjemné odejít ze 100 metrů na Vinohradech do 50 na Jižáku a ještě mít dluh, ale odsouváním ten problém nevyřešíš. Ber to tak, že na ten byt na Vinohradech prostě nemáš
Když nemáš na oběd v luxusní restauraci, tak taky neprskáš, že na něj máš právo
Existují lidé, kteří jsou za něj ochoni platit 20 000.
Je to blá situace, o tom žádná...ale ten byt má prostě takovou tržní cenu
BTW: Ale deregulace zlevní ty tržní nájmy, takže méně atraktivní lokality by měly být dostupné.
damanka: Asi jsi nevychovala dceru, která si našla slušného chlapa, nepomáhala s dvěma vnučkama, a vůbec sis to nezasloužila...
Žila na tom Újezdě celý život, měla prostorný byt plný vzpomínek...
Ba ne, ono se to z dlouhodobého hlediska vyplatí všem. Až by majitel po derergulaci vyhodil bábušku z bytu, patrně by přes zimu stejně bydlela u kámošky doma. Takhle se alespoň využilo to odstupné od majitele.
Ona ta paní taky musela hodně obětovat
misam: to mě tedy nikdy nenapadlo, že hranice ČR jsou za okrajem Prahy
Asi mám mezery ve vzdělání....
jaku: 4500/ měsíc? Kde máš ten barák?
peguša: Těmahle řečma neštveš jen majitele domů, ale i lidi, kteří jsou nuceni platit tržní nájem...
damanka: Vidiš. A on jim leckdo nasdával, že jsou sobci, když babi přestěhovali z kráného bytu v centru do mrňavé panelákové garsonky, aby to k ní měli blízko... že jenom čekajím, až babi umře (není jí ještě ani sedmdesát), že chtějí ten její byt, že ji měli nechat dožít, tam kde žila... A nikomu nedochází, že ten byt v paneláku tehdy stál 900 000 a odstupné bylo 300 000, takže tam někde hapruje přes půl milionu, který museli sehnat...
Jo, teď, tváří tvář deregulaci už to všichni pochopili. Lepší vrabec v hrsti, nežli holub na střeše. Babi to naštěstí chápala už tehdy.
I-vet: presne o to jde, jde o tech 80 % co nemaji narok na regulovane najemne a i kdyby se rozkrajeli, tak ho nedostanou. takze plne chapu, ze najednou misto 2000kc za 50m2 platit 7000kc je hrozne, ale ja to musim platit tak i tak a nemam jinou volbu, takze v tomhle s tebou 100% souhlasim
A jak jsi přišla na to že se nestaví menší byty? Při letmém mrknutí do nabídky společností je min. 30% bytů s plochou do 35M2, tedy 1+kk nebo 1+1.
A jak jsi přišla na to že se nestaví menší byty? Při letmém mrknutí do nabídky společností je min. 30% bytů s plochou do 35M2, tedy 1+kk nebo 1+1.
peguša: ale tahle diskuze neřeší tu zásadní nespravedlivost (když pominu vztah s vlastníky) - proč by cca 20% obyvatel bytů mělo mít tuhle výsadu žít v regulovaném???? a co těch 80%, ti tu možnost nemají? Jsem si myslela, že už by snad mohli být podmínky pro všechny stejné ne?
jaku: Tak menší byt, jo? To chtěla udělat máma a chtěla svůj obecní vyměnit za menší obecní, ale nájem by byl stejnej. A to chtěla jít de facto z centra na okraj Prahy. A v tom to právě je. Nejsou malé byty s přiměřeně malým nájmem. Ty lidi se nemají kam přestěhovat. Nestaví se byty menší, než 65m2. Takže lidi zůstávají sami v nepřiměřeně velkým bytě a s hrůzou čekají, kdo je ožebračí víc. Jestli soukromý majitel nebo stát.
Tu iniciativu jsem přesně měla na mysli tak, jak jsi to napsala. Všude slyším okamžitě deregulovat a když se ti, co bydlí v regulovaném brání, jsou ti špatní, co bydlí málem "zadarmo". A ještě se jim leckdo diví, že tu deregulaci nechtějí. Já se nedivím, taky jí nechci, i když vím, že nás nemine, ale dobrovolně to dělat nebudu. Tak se nediv nájemníkům, že nechtějí platit víc.
peguša: Jak - iniciativně požádat o zvýšení nájmu ? To zní, jako bych v masně měla říct "Jenom ? No to ne, dejte mi to za dvojnásobek".
To přece po nikom nechci, musím říct, že bych byla opravdu překvapená, kdyby s takovým požadavkem nájemnice přišla
Na nájemným samozřejmě nemůžeš ušetřit, leda si najít menší byt, popř. v jiné čtvrti.
Ale já jako majitel taky přece nemůžu ušetřit na dani z nemovitosti, na ceně opravy fasády ...
jaku: Asi nemá, jsme evidentně každá na jiným břehu. Ale ještě jsi mi neřekla, jak bys to řešila, pokud bys bydlela sama v regulovaným a někdo by ti chtěl nájem několikanásobně zvýšit, nebo lépe, zda bys šla sama iniciativně požádat o zvýšení nájmu? A taky jak ušetřit na nájemným? Chápu, že se třeba chceš o dům starat a taky na něm něco vydělat, ale pochop i ty lidi, co tam bydlí. Teď nemám na mysli nějaký asociály, ale normální nájemníky, kteří dosud řádně platili nájem i vše ostatní a teď najednou mají platit o několik tisíc víc. Je to velký problém a na vině není ani nájemník ani majitel. Ale jednorázově deregulovat přece není řešení.
Nyotaimori: K tobě se ještě nedoneslo, že soukromí doktoři se s penězma a barákama už rodí?
peguša: Herdek, odeslala jsem to omylem dřív - mělo tam ještě bejt, že výroba toho bochníku je prostě 20 kaček...