Ačkoli ve spoustě zdravotnických zařízení po vás registraci k porodu nebudou vyžadovat vůbec, je už celá řada těch, kde ji provést musíte. Jde hlavně o porodnice, které patří k těm nejvytíženějším. A dělají to prý jednoduše proto, aby nepřekračovali kapacitu porodního sálu a mohli tak nastávajícím maminkám poskytnout kvalitní péči.

Nejpřísnější je hlavní město

V pražských porodnicích zvolili už před lety pro registraci k porodu jednotný termín. Těhotné ženy se musí registrovat podle týdne těhotenství, ve kterém se podle těhotenské průkazky nacházejí, a to na den přesně - ve 14 + 0. Každá z porodnic si pak volí způsob, jakým je možné to udělat. Nejčastěji přes internet. Po registraci online ale bývá nutná i následná osobní návštěva. Při té dostane potvrzení o registraci do těhotenského průkazu. Jenže ne vždy je registrace tak snadná.
5c470e72cb41eobrazek.png

„Pokoušela jsem se dostat do porodnice v Podolí. Tam je zapotřebí vyplnit na jejich webových stránkách formulář, a co nejdříve ho odeslat. Problém je ale v tom, že to nejspíš nestihnete, tak jako já. Formulář je aktivní každý den od 8. hodiny ranní. Jenže už minutu na to vám systém hlásí, že mají na daný termín plno,“ zlobí se nastávající maminka Tereza, kterou předběhlo dvanáct úspěšnějších zájemkyň. Toto číslo je totiž pro Ústav pro péči o matku a dítě v pražském Podolí denním limitem. Jenže těhotných žen, které by zde rády rodily, je nespočetně více. Díky tak vysoké poptávce se na registraci do tamní porodnice zaměřily i některé IT firmy. Za pár stokorun nabízejí nastávajícím maminkám, že je bez problému zaregistrují přednostně. Mají na to totiž svůj fígl, jak předběhnout všechny ostatní.

Mimo Prahu máte čas

Zda bude registraci k porodu vyžadovat, či nikoli, o tom si rozhoduje každá z nemocnic zvlášť. Proto uděláte nejlépe, když se podíváte na webové stránky té vámi zvolené, případně do ní rovnou zatelefonujete.

Bez předchozí registrace vás přijmou například v Klaudiánově nemocnici v Mladé Boleslavi, kde stačí sepsání porodopisu po telefonickém objednání kolem 29. - 30. týdne těhotenství. Pouze jediná návštěva (na kterou je třeba se předem objednat) ambulance před porodem postačí těhotným ženám také v Porodnici U Sluneční brány v Nemocnici Hořovice. Ani tam nepožadují registraci.

Jinak už je tomu ale třeba v Nemocnici Nymburk. „Z důvodu zvyšujícího se zájmu o porody v naší porodnici doporučujeme nastávajícím maminkám, aby se k porodu zaregistrovaly. Nejlépe 1 měsíc před vypočítaným termínem porodu, tedy ve 36. - 37. týdnu těhotenství,“ doporučují s vysvětlením, že se tak snaží předejít situacím, v nichž by došlo k překročení kapacity porodního sálu a lůžkových oddělení. „Důvodem tohoto opatření je to, abychom mohli vždy zajistit kvalitní péči v důstojném prostředí pro ty ženy, které se u nás rozhodnou porodit,“ dodávají.

Včasnou registraci, ideálně mezi 28. a 30. týdnem těhotenství, doporučují i v neratovické porodnici. „Registrovat se můžete kdykoliv prostřednictvím e-mailu, na kterém vám rádi zodpovíme i dotazy s porodem spojené. Zpětně se vám ozveme během následujících dvou pracovních dnů,“ radí zájemkyním. Těm, na které se v daný termín nedostane, pak doporučují obrátit se na jejich sesterskou porodnici v Mělníku.

Registrace neznamená jistotu

I přes to, že se do porodnice včas a řádně zaregistrujete, může se stát, že vás ve vybraném zařízení odmítnou přijmout. To když budou mít v ten okamžik neplánovaně naplněnou kapacitu, a tedy plné ruce práce s jinými rodičkami. Platí to ale i naopak.

S registracemi k porodu, které nemocnice vynalezly, české zákony vůbec nepočítají. Podle nich nesmí rodící ženu žádné zdravotnické zařízení odmítnout, a to i přes to, že v něm není registrovaná. Pokud tedy není porodnice v danou chvíli přeplněná, a nedohodne se s rodičkou na jiném řešení. Vždy by ale měla vystavit zprávu o tom, proč rodící ženu nepřijala. Více o této problematice se dozvíte například v článku JUDr. Moniky Bakešové Povinné registrace v porodnicích očima právníka na stránkách Porodního domu u Čápa.

Čtěte také:

Reklama