Bez pravidelné sportovní aktivity se mnoho z nás těžko obejde. Často ale trénujeme tak moc a tak tvrdě, že nezbývá příliš mnoho prostoru na odpočinek a důkladnou regeneraci. Z toho důvodu je velmi důležité poslouchat své tělo a řídit se spíše tím, co nám naznačuje, než hlavou a tím, kolik kilometrů máme za cíl uběhnout. Nic se nemá přehánět a přetrénování má mnohdy horší následky, než kdybychom se válely týden na gauči. Odpočívat a regenerovat se má, i když třeba ani nepociťujete únavu nebo bolest svalů.
5b1e44c0379c6obrazek.png

Jak dlouho regenerovat?

Je všeobecně známo, že naše tělo potřebuje pro celkové zregenerování alespoň 48 hodin. Po krátké době je sice naše tělo dostatečně připraveno na další fyzickou zátěž, ale svalový růst a regenerační procesy probíhají ve svalových vláknech až 14 dní.
Pokud svému tělu alespoň zmíněných 48 hodin nedopřejete, vzniká chronické přepětí a následně i staré známé přetrénování. A s tím bychom si zahrávat opravdu neměly.
Klasickým symptomem přetrénování, který už určitě zaznamenáte, jsou bolavé svaly. Jejich bolest pochází z mikroskopických trhlinek, které vznikly při jejich posilování a přetížení. K tomu, aby bylo tělo schopné tyto trhlinky opravit, potřebuje výše zmíněný čas. Jestliže nedáte tělu dostatečný čas na to, aby mohlo sval opravit, jeho poškození se bude dále zvětšovat, trhlinky se budou rozšiřovat a hrozí jeho natržení i úplné přetržení.

Pozor na přetrénování

Nedostatečná regenerace mezi jednotlivými tréninky velmi jednoduše vede ke vzniku zranění, ale dokonce i ke ztrátě nebo zastavení růstu svalové hmoty. Myslete proto na balanc, který je i při sportování alfou a omegou zdravého a fit těla. Takže, pokud se vaše tělo staví ke sportu odmítavě a nohy máte jako z olova, je čas na běžecké prázdniny. Kompenzační sport (jóga, pilates, plavání...) je v takovém případě celkem dobrá cesta. Právě tyto aktivity jsou obranou proti svalovým zraněním.
Při nedodržování tohoto velmi důležitého režimu, jakým odpočinek a regenerace jsou, vás po čase mohou potkat mnohem horší komplikace než jenom bolesti svalů, opotřebení kloubů a svalová únava. Kromě toho může docházet i k problémům se spánkem a psychické nepohodě. Důvodem je kortizol, adrenalin, endorfiny a dopamin, které se při cvičení vylučují, a činí tak ze sportu v podstatě návykovou záležitost. V neposlední řadě přetrénováním snadno oslabíte imunitu celého těla.
Dodržování rytmu cvičení s dny volna, přísunem všech potřebných živin, dostatečně dlouhým spánkem a správného výživového plánu jsou základy, které přetrénování předcházejí.

Jak v toho ven?

Přetrénování je známko toho, že se vaše tělo nezvládlo adaptovat na daný trénink. Navíc, pokud chodíte od rána do večera do práce a k tomu si „nakládáte“ klidně i dvoufázový trénink, pravděpodobně časem může dojít nejen k únavě fyzické, ale hlavně psychické.
Jestli je ale regenerace čistě preventivní, není hned nutné vzdát se jakékoliv aktivity. Vysadit by se měla ale ta, kterou svoje tělo a organismus zatěžujete nejvíce. Je vhodné dopřát tělu masáž, saunu nebo páru, zajít si zaplavat nebo si dopřát důkladný strečink. A tím nejlepším, co si můžete dopřát, je chůze. Ta je totiž tím nejpřirozenějším pohybem. Skvělým lékem je také samozřejmě kvalitní a důkladný spánek. 
Nezapomínejte ani na správný jídelníček. O tom, co jíst před tréninkem a co po něm, se můžete dočíst zde a zde.

Také si přečtěte:

Uložit

Uložit