Jednou z nejdůležitějších částí lidského těla jsou nohy. Představme si naše tělo jako dům, jehož základy – nohy, jsou pro stabilitu nejdůležitější. A ty základy mají i svoje pevné, velmi důležité body – reflexní body.

Reflexní body má na chodidle zastoupen každý orgán lidského těla. Pokud některý orgán nefunguje tak, jak by měl, ucítíte při stlačení odpovídajícího reflexního bodu nepříjemný tlak, nebo dokonce bolest. Postižené místo je nutné rozmasírovat, bolest se pak bude postupně zmenšovat, časem zmizí úplně.

Reflexní masáž chodidel

Jedná se o preventivní a léčebnou metodu dostupnou všem. Můžete ji tedy provádět i samy na sobě.

  • Při každé masáži postupujeme od konečků prstů směrem k patě, masírujeme obě plosky, začínáme vždy pravou, pokračujeme na levou.
  • Nezapomínejte na masáž kolem kotníků a na hřbetu nohy
  • K mačkání bodů a plošek využíváme prsty, nejlépe palce, které zaujímají kolmý postoj
  • Každý bod stiskneme patnáct až dvacetkrát a v tlaku vždy vydržíme okolo dvou vteřin
  • Je-li některá reflexní ploška velmi bolestivá, je lépe plošku pouze hladit
  • Nikdy místo nemačkáme nad hranici snesitelnosti, která je u každého člověka jiná.

Důležité univerzální body

Bod C
Je umístěný na nártu levé nohy v blízkosti kosti patní. Jde o velmi citlivé místo, harmonizující celý organismus.

bodC

Bod brzlíku
Tento bod podporuje a zlepšuje funkci imunitního systému, je tedy dobré použít ho při jakémkoli oslabení organismu, při nachlazení, chřipce, onemocnění dýchacích cest.

brzlik

Tyto dva body je vhodné mačkat zároveň při jakýchkoli potížích, neboť ovlivňují prakticky všechny funkce organismu. Jejich mačkání přináší okamžitou úlevu.

Body jednotlivých orgánů:

nohy

játra
mačkáme při onemocnění jater nebo nemocích s játry souvisejícími, dále při bolestech páteře a opakujících se blokádách, pro zlepšení látkové výměny, při alergii, lupence, ekzémech, astmatu, revmatických potížích, artróze, chronické únavě nebo potížích s očima (např. šedý zákal)

ledviny
mačkáme při onemocnění ledvin a močových cest, pohlavních orgánů, menstruačních potížích a potížích ženského charakteru, při bolestech kolen, bolestech v oblasti bederní páteře, onemocnění uší a také při potížích lymfatického systému

slinivka břišní
mačkáme při onemocněních slinivky břišní, dále pro zlepšení látkové výměny, úpravu trávení a hladiny cukru v těle a při jakémkoli onemocnění sliznic – rýma, zánět nosohltanu, zánět dutin, střevní problémy

slezina
mačkáme při jakýchkoli infekčních onemocněních a vždy, když je třeba zmobilizovat imunitní systém, neboť uvolňuje bílé krvinky, masáž plošky sleziny zlepšuje krvetvorbu a krevní oběh

močový měchýř
lze použít při přímých problémech močového měchýře a močových cest - při zánětu pouze zklidňujeme a hladíme

tlusté střevo
opakované mačkání spolehlivě uleví při zácpě a jiných střevních potížích, mačkáme vždy ve směru putování potravy, nejdříve na pravé a pak na levé noze

Aby byla masáž úspěšná, musí být prováděna v klidném a příjemném prostředí.

Čtěte také: