Posílat děti na školu v přírodě je bezesporu prospěšné. Rodina si odpočine, dítě se učí na čerstvém vzduchu, utužuje vztahy se spolužáky, trénuje řadu dovedností v lavici těžko získatelných. Školu v přírodě si ale nemůže dnes dovolit každý rodič. Samotná realizace přijde ředitele škol na dost peněz, rodiče následně také.

Nedávno se ale na některých školách situace ještě zhoršila po té, co naletěly na varovný e-mail cestovních kanceláří. V e-mailu tvrdí, že pobyty dětí v přírodě musejí školy organizovat právě přes ně. Jinak poruší zákon o podnikání v cestovním ruchu. Ředitelé dostali strach a začali pořádat školy v přírodě přes ně. Podle ministerstva školství to ale dělat nemuseli. Kromě toho ministerstvo před podobnými dopisy varovalo školy už před rokem.

 

Karolína Svobodová, tisková mluvčí ministerstva školství prohlásila, že informace, které byly obsažené v dopisech, jsou zavádějící. I když byl zákon o podnikání v cestovním ruchu novelizován, vzdělávacích organizací se tyto změny netýkají.

 

Ředitelé škol tedy nejsou povinni pořádat školy v přírodě a další vzdělávací akce přes cestovní kanceláře. Pokud je to pro ně drahé, mohou je organizovat sami – co nejlevněji. Pokud ale chtějí využít služeb cestovních kanceláří, pak mohou.

 

Tomio OKAMURA, mluvčí Asociace cestovních kanceláří a agentur k tomu ještě dodává: „Vždy by mělo platit, že nabídka cestovní kanceláře je cenově výhodnější, než nabídka subjektu, který není cestovní kanceláří.“

 

Zkušenost ředitelů je ale jiná – cestovní kacneáře si podle některých z nich přirazí nějakou režii. 

 

Ministerstvo školství jen "napáleným" ředitelům vzkazuje - začněte pečlivěji číst naše webové stránky.

 

Jaká je vaše zkušenost se školami v přírodě? Museli jste někdy ponechat z finančních důvodů dítě ve škole? Měli by být nutně nabídky cestovních kanceláří levnější než školní akce na vlastní pěst?

Reklama