Julie H. a Filip (22 měsíců)
Když jsme přinesli nákladní vláček domů, měla jsem v plánu otevřít balíček až navečer. Jenže syn byl jiného názoru. Krabici snad větší než on sám za mnou neúnavně nosil a žadonil, abychom už na nic nečekali. Obrázky, slibující, co ho čeká uvnitř, byly až moc lákavé. Vysvětlování nepomáhalo, a když se do rozbalování pustil sám, rezignovala jsem a pomohla mu.

Podle názvu „Nákladní vlak“ bych uvnitř čekala prostě jen vláček s vagónky a s kolejemi, ale kdepak! Postupně jsme skládali také dva funkční jeřáby – jeden ve vlakové stanici s výpravčím a druhý v přístavu, kde kotví rybářská loď s námořníkem. A navíc kavárnu s posezením, kde servírka nabízí šálek kávy s křupavou bagetou. Pro každého něco.

Syn nejprve vysvobodil rybu ze sítě na jeřábu a pak se hned vrhl do obsluhy jeřábů. Nakládal na vagóny jeden balík za druhým. Když ale zjistil, že se mašinka sama rozjela po kolejích a rozsvítila světla, už ho nic jiného nezajímalo. Navíc když ji mohl tak snadno ovládat! Úplně stačilo, aby ji postrčil kupředu a ona jela. Jakmile do ní strčil v opačném směru, couvala. Aby zastavila, stačilo dát jí do cesty překážku, nebo ji jemně zatlačit dolů. Skvělé intuitivní ovládání, které rychle pochopí i ti nejmenší! Syn navíc brzy zjistil, že vláček dovede jezdit nejen po kolejích, a tak za ním běhá po celém domě.

Mašinka ale kromě toho, že jezdí, umí také houkat, rozsvítit a zhasnout světla, doplnit palivo, změnit směr nebo zastavit. To všechno díky pětici prvků, které mašinku ovládají a děti je mohou libovolně rozmístit na koleje.

Úplně jiný rozměr získalo ovládání vláčku po stažení aplikace LEGO® DUPLO® Train. Pomocí té ho lze ovládat na dálku, přes mobilní telefon nebo třeba přes tablet. Stažení bylo velmi rychlé, bezplatné, a jakmile byla aplikace v telefonu, okamžitě se sama spojila s mašinkou. Pak už jen stačilo mačkat na obrazovce tlačítka na přístrojové desce animovaného vláčku a ovládat třeba svícení, houkání nebo rozjíždění i zastavování skutečného vláčku na kolejích. Kromě toho aplikace obsahuje i různé další animace, snadné hry a rozvíjející aktivity, které s dítětem vtipně komunikují a zabaví ho na pěkných pár hodin. Děti zaručené chytí i možnost zlechtat výpravčího, který je ústřední postavou animace, nebo mu z legrace shodit čepici. Zlobit se bude jen chvilku. Třeba do té doby, než dostane hlad, takže ho můžete nakrmit bagetou. U nás tedy aplikace chytla hlavně maminku s tatínkem, syn si zatím potrpí víc na reálné prostředí než na to virtuální. Jenže za pár měsíců bude asi vše jinak a už nedá chytrý telefon s touhle vychytanou aplikací z ruky.

A celkové hodnocení? Nákladní vlak LEGO® DUPLO® je super hračka, se kterou si vyhrají i ty nejmenší děti. Postupem času navíc mohou objevovat další a další možnosti ovládání a rozměry hraní díky skvěle vymyšlené aplikaci. Vláček navíc, jak už to bývá, udělá radost nejen dítěti, ale také tatínkovi. Takové hračky za nás zkrátka nebyly. 

Lucie H. a Lukášek (3,5 roku)
Ze stavebnice Nákladní vlak LEGO® DUPLO® jsme nadšení. Je to perfektní hračka a skládačka, kterou zvládl můj syn stavět podle srozumitelného návodu úplně sám. Dával vše dohromady podle barev a tvarů, jak viděl na obrázku. Kostky mu šly skládat velmi snadno a hezky na sobě držely. Vyhrál si už s jednotlivými součástmi stavebnice – s lodí, kavárnou… Ale jakmile postavil jeřáb, to byla konečná. Začal si s ním okamžitě hrát a byl jím tak zaujatý, že dostavění zbytku kolejí už zůstalo na mně. Jeho pozornost si ukradla až kompletně postavená stavebnice a hlavně vláček, který má velmi snadné ovládání – stačí zlehka postrčit. Synovi se moc líbí a baví ho řídit mašinku pomocí barevných ovládacích prvků. Ty stále přemísťuje a má legraci z toho, když se vlak vrací pozpátku. Taky se se zájmem učí, jak fungují výhybky. Moc se mu líbí vyklápěcí vagón – s tím vždy zajede do depa, kde vyloží náklad. A je unešený z malého jeřábu s rybou v síti. Líbí se mu, jak lze se vším hýbat a kombinovat. Brzy začal experimentovat a tvořit svůj vlastní svět. Třeba námořník vylezl na jeřáb, aby tam posvačil bagetu.

Když jsme pak stáhli aplikaci LEGO® DUPLO® Train, což šlo velmi snadno a rychle, byl syn opět u vytržení. S tabletem si hraje rád, ale zatím neměl možnost spojit virtuální prostředí s tím reálným. Fascinovalo ho, že má přímo před sebou ovládací panel lokomotivy, a může ji spolu s animovaným strojvedoucím řídit. Aniž by se musel dotýkat vláčku, může ho bleskurychle zastavit nebo rozjet, couvat s ním, kdykoli rozsvítit, nebo zatroubit na výpravčího. Kromě toho nabízí aplikace také krátké animované příběhy. Ty dětem vtipnou a interaktivní formou radí, jak například pomoci námořníkovi s vykládáním nákladu, aby nekončil na dně moře, ale v nákladním vláčku. Stačí přece postavit jeřáb – jak na to? Aplikace poradí! To děti rozvíjí v přemýšlení.

Nákladní vlak má od nás jedničku s hvězdičkou. Je to hračka zajímavá, variabilní a tvořivá podle fantazie. I když synovi trvalo déle, než ji sám sestavil, celou dobu se tím bavil a vydržel u toho. A ještě déle si následně vydržel se zájmem hrát s hotovou stavebnicí, zvláště když ji mohl snadno ovládat přes tablet. To pak má mašinku hned dvakrát – v reálu i animovanou. Jen doporučuji!

LEGO® DUPLO® Nákladní vlak  
S touto úchvatnou stavebnicí si vaši nezbedníci vyzkoušejí, jaké je to být řidičem nákladního vlaku, lodním kapitánem nebo třeba jeřábníkem! Zatímco velký jeřáb přemisťuje těžký náklad, kapitán hledá vhodné místo k ukotvení své lodi, aby mohl vyložit čerstvé zásoby ryb do místní restaurace. Po dlouhém dni na trati přichází i strojvůdce a spolu s kapitánem a dalšími kamarády si dávají něco dobrého k pití.

Čtěte také:

Reklama