Dioptrické brýle nosím už od předškolníh let, diagnóza zněla snížená zraková ostrost, lidově tupozrakost. Tu lze úspěšně léčit pouze v raném dětském věku. Protože jsem jako dítě nošení speciálních korekčních brýlí nesnášel a moji rodiče, zřejmě z nedostatku informací, podcenily vážnost této oční vady, zůstalo mi levé oko tzv. líné. Kontaktní čočky moji oční vadu řešily jen částečně, navíc neustálé nasazování, čištění a dokupování nových sad nebylo nic pro mě. 

Během těch skoro čtyřiceti let jsem vystřídal mnoho brýlí. Jak vám roste hlava, musíte kupovat větší obroučky a měnit skla v závislosti na měnícím se stavu dioptrií. Pamatuju si nevzhledné dětské brýle neurčité barvy, které mi špatně seděly, různé hanlivé přezdívky a začátky školního roku, kdy si děti s brýlemi musely automaticky sednout do první lavice.

Dnes je výběr brýlí tak široký, že je v podstatě nemožné si nevybrat. Na trh přišly nové lehčí materiály a z tlustých skel se díkybohu staly tenší a méně nápadné.

S nástupem nových technologií a s rozšířením chytrých telefonů nastala ještě jedna pozoruhodná změna. Výběr a nákup brýlí už neznamená nutně návštěvu optiky. Tak jako mnoho služeb i nové dioptrické brýle si můžete v klidu a pohodlně vybrat z domova, kanceláře nebo třeba kavárny. Pokud tedy nechcete čas trávit návštěvou obchodů, zkoušením mnoha brýlí a posloucháním doporučení prodavaček, existuje i mnohem komfortnější způsob.

Pomocí chytrého telefonu s kamerou (nebo vašeho počítače s webkamerou) si brýle vyberete, „vyzkoušíte“ a jednoduše objednáte až na váš stůl. Připravte si pouze předpis na brýle nebo ideálně navštivte očního lékaře, protože je možné, že potřebujete dioptrie upravit. Vyšetření Vašich očí by nemělo být starší než 6 měsíců.

Co vás překvapí, je jednoduchý způsob, jakým si brýle na telefonu vybíráte a zkoušíte. Pokud máte kulatý obličej jako já, vyhněte se příliš úzkým nebo hranatým obroučkám. Vybírejte spíš oválné tvary a ne nápadné a masivní obruby. U Alensy si v menu zvolíte pro koho jsou brýle určeny, jejich preferovaný tvar i značku, můžete předem zvolit i konkrétní barvu nebo materiál. A to vše během minuty.

U většiny obrouček lze využít tzv. virtuální zrcadlo, což vám umožní si vybrané brýle ihned vyzkoušet na vašem obličeji. Stačí jen ťuknout na symbol kamery, která spustí přední kameru vašeho mobilu, načte a přeměří váš obličej a vámi vybrané obroučky vám na něj virtuálně „dokreslí“. Vy tak na displeji mobilu nebo počítače vidíte, jestli vám brýle sluší nebo jetli zvolit raději jiný tvar. Brýle vidíte z mnoha úhlů, můžete si pořídit selfie a později se k nim třeba vrátit, porovnat s jinými nebo si je nechat schválit partnerem nebo kolegou.

Jakmile máte hotovo a jste s výběrem spokojeni, nastává vyplnění dioptrií a dalších parametrů skel. Důležitým aspektem je volba samotných čoček. Čím vyšší dioptrie máte, tím silnější sklo bude. V mém případě, kdy je rozdíl dioptrií na každém oku opravdu výrazný, je ztenčená čočka nutnost. Jinak hrozí, že vám brýle esteticky spíš uškodí. U Alensy si můžete vybrat i super ztenčené nebo ultra tenké čočky pro případ, že vaše dioptrie jsou +-4.5 nebo vyšší. V klidu si tedy můžete vybrat i jemnější obroučky, aniž by vám skla příliš „vystupovala“ ven.

Dobrou zprávou je, že i základní skla jsou plastová, čili tenčí a lehčí, s antireflexní úpravou, tvrzením a UV filtrem. Celý postup jak si pořídit dioptrické brýle online najdete ZDE.

Nové brýle jsem si vybral od značky Crullé. Vybírat můžete z mnoha tvarů i barev. Překvapila mě cena brýlí, protože jsou opravdu cenově dostupné. Když mi po několika dnech přišel balíček s novými brýlemi do kanceláře, byl jsem napnutý, jestli budou opravdu vypadat jako při zkoušení ve virtuálním zrcadle. Brýle vypadají skvěle, jsou neuvěřitelně lehké a zvolené čočky jsou perfektně tenké.


Autor fotografií: Karolína Waberová

Nemám pochyb, že pokud bych si ty podobné brýle vybíral v kamenné prodejně, zaplatil bych mnohem víc. Brýle mi přišly bezvadně zabalené, samozřejmě v pouzdře a s čisticím hadříkem.

Pokud si chcete vyzkoušet nákup kompletních dioptrických brýlí on-line i vy, klikněte ZDE nebo zadejte kód: ZENAIN v e-shopu Alensa.cz a získáte slevu 300 Kč na brýlové obroučky značky Crullé. Kód platí do konce ledna 2020. 

Doručení je automaticky zdarma u objednávky nad 800,-

Více na ALENSA.CZ

Reklama