Do průzkumu se zapojilo celkem 794 čtenářek, kterým jsme položili sérii otázek týkající se vitaminu D, jeho významu pro tělu i potřeby jeho suplementace. Nejprve nás zajímalo, jaké mají čtenářky představu o tom, k čemu vitamin D slouží a co může pro tělo znamenat jeho nedostatek. Konkrétně jsme zjišťovali znalost těchto skutečností:

  • vitamin napomáhá správné funkci imunitního systému
  • udržuje normální stav kostí a zubů a vyváženou činnost svalů
  • tvoří se v kůži vlivem slunečního záření, které je zejména v zimních měsících nedostatečné
  • deficit v těle může snižovat účinek léků, u kojenců způsobovat deformaci kostry a u dospělých oslabení svalů, bolesti hlavy, průjmy, zvracení, křeče či srdeční arytmii

63d7b8eed2532obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Vitamín D je pro nás důležitý, potvrzují účastnice průzkumu

Potěšilo nás, že čtenářky jsou si benefitů i potenciálních rizik nedostatku dobře vědomé a necelých 93 % odpovědělo, že tyto skutečnosti zná. S tím souvisí i výsledky další otázky, na kterou přes 96 % respondentek odpovědělo, že je pro ně vitamin D důležitý.

Vitamin D najdeme v tučných rybách, vejcích či v játrech, ale sluneční záření zůstává jeho hlavním zdrojem. Přes 53 % respondentek si nemyslí, že by jeho potřebu dokázaly pokrýt jen tím, co jedí. Přes 35 % uvedlo, že si nejsou jisté.

Kolik máme vitamínu D? Nevíme, ale zajímá nás to. Možností je jednoduchý krevní test

Následovala otázka, zda si respondentky myslí, že má jejich tělo dostatek vitaminu D. Přes 27 % odpovědělo, že ano, protože ho tělu pravidelně dodává, přes 7 % odpovědělo, že ano, protože na něj myslí v rámci svého jídelníčku. Necelých 28 % se domnívá, že ho dostatek nemá a přes 37 % neví, protože to nemá jak zjistit. Přes 95 % lidí dále uvedlo, že by je zajímalo, jestli má jejich tělo dostatek vitaminu D, ale pouze lehce přes 25 % vědělo, že se to dá zjistit speciálním krevním testem. 75 % o této možnosti nevědělo a více než 55 % uvedlo, že je to pro ně zajímavá nová informace.

Dodáváte tělu vitamín D v podobě doplňků stravy?

V rámci průzkumu nás přirozeně zajímalo také to, zda čtenářky tělu vitamin D dodávají prostřednictvím suplementů. Vitamin D si jako doplněk stravy kupuje více než 47 % a dalších 34,4 % si ho pořizuje občas. Záporně odpovědělo přes 18 %. Většina těch, kteří si tento suplement kupují (37,4 %), to dělá na podzim a v zimě, dalších 12,4 % na posílení imunity v chladných měsících. Bez ohledu na období to činí 26,4 %. Na jaře si ho kupuje jen necelé procento čtenářek. Vůbec si ho nekupuje kolem 15 % a jen občas, když je to napadne 7,4 %.

Jedna z položených otázek směřovala také k četnosti braní tohoto doplňku. A výsledky jsou následující: 41 % ho bere pravidelně, necelých 26 % ho bere, když cítí, že potřebuje posílit imunitu, 18,2 % občas, když si na to vzpomenou a 14,7 % vitamin D nebere vůbec.

Zdroj: průzkum redakce

Náš redakční tip: Dostatek vitaminů

63d7b75472006obrazek.jpg

Doplněk stravy

Jídelníček plný čerstvého sezónního ovoce a zeleniny poskytne vašemu tělu vitaminy a minerály potřebné pro silný a výkonný imunitní systém. Nicméně, jeden vitamin je pro imunitní systém obzvláště důležitý. Jedná se o vitamin D, který se nachází pouze v omezeném počtu potravin (ryby, maso, vejce…). Naše tělo si vytváří většinu vitaminu D samo – tvoří se v kůži, když je vystavena slunečnímu záření, ale během chladnějších měsíců roku to může být problematické. A právě tehdy je vhodné doplnit vitamin D formou doplňku stravy. 5 kapek BioGaia® Protectis® s vitaminem D obsahuje 10 µg vitaminu D3 pro pro imunitní systém dětí, 1 tableta BioGaia® Protectis® s vitaminem D pak poskytuje 20 µg vitaminu D3 pro podporu imunity dospělých.