První přímá volba prezidenta republiky u nás víří mnohé emoce. V redakci došlo dokonce k sázce, vsadili se redaktoři Alexandra Stušková a Jakub D. Kočí. Jak volby prožíváte vy a jak hodnotíte svoji volbu?

Volební morálka v naší zemi při přímé volbě prezidenta vrostla! Takovou účast u voleb jsme už dlouho neměli. Osobně musím říct, že mě to na jednu stranu i mrzí, protože prezident je sice hlava státu, ale má docela svázané ruce. Jeho pravomoci shrnu do dvou slov: nic moc. Doufám ale, že si lidé uvědomili, jak je účast u voleb důležitá, a půjdou příště v podobném počtu i k volbám do Parlamentu.

Má kandidátka neprošla

Volil jsem Táňu Fischerovou. Z toho, že se neprobojovala do druhého kola, nejsem smutný, protože v druhém kole mám na výběr. Smutný bych byl ve chvíli, kdybych ve druhém kole na výběr neměl. Ale jak píšu výše, prezidentskou volbu nepovažuji za až tak zásadní, takže bych byl schopen bez emigrace akceptovat asi jakéhokoli prezidenta.

Samozřejmě však půjdu volit i v druhém kole. Kdybych měl kandidáty ve svých očích naroveň, nejspíš bych to neřešil a volit již nešel, mezi Milošem Zemanem a Karlem Schwarzenbergem si dovedu vybrat. K tomu mě hned napadá otázka, zda máte mezi nimi na vybranou vy, milé čtenářky?

Sázka v redakci

Ano, ano, vsadil jsem se s kolegyní Saškou Stuškovou, která tvrdí, že se prezidentem stane Miloš Zeman. Já si to nemyslím. Každopádně...

  • Sázka: O 70% čokoládu
  • Argument Saši Stuškové (dáma má přednost), proč myslí, že vyhraje Miloš Zeman: Myslím si to a basta.
  • Můj argument, proč vyhraje Karel Schwarzenberg: Předpokládám, že tak polovina lidí, kteří šli k volbám, odpadnou. Odpadnou také voliči Jany Bobošíkové. Hlasy pro Jiřího Dienstbiera a Jana Fischera se rozhodí +/- napůl. Ti, co volili Táňu Fischerovou, Vladimíra Franze a Přemysla Sobotku, budou volit knížepána. Vzhledem k tomu, že Miloš Zeman má asi jednoprocentní náskok, tak mi to po tomhle výpočtu vychází +/- 12 procent pro Schwarzenberga.

Kam dál?

Reklama