old  dog

Možná je to osobnost od osobnosti, ale my máme s pořízením mladého psa ke starému zkušenost špatnou. Madla to nezvládla a umřela.

Namnoze se může stát, že nový přírůstek stárnoucího psa nabudí a on jaksi pookřeje. Mnoho lidí o tom hovoří.

Moje maminka právě tomuto tvrzení některých majitelů podlehla a k Madle, která oslavila tou dobou své 13. narozeniny, pořídila štěně. Aminu. Všichni doufali, že se stane přesně to, co popisují jiní. Tedy že Madla nebude tolik podléhat svému stáří, přestane být líná cokoli dělat, bude mít chuť chodit a celkově ji to pozvedne.

Přišel přesný opak.

První reakce stařičké jezevčice bylo něco jako toto: „Takže já už jsem k ničemu, já už vlastně pro vás nic neznamenám, nudím vás, pořídili jste si náhradu a mě už nechcete. Jen čekáte, až umřu. Tak jo, ať nemusíte čekat, udělám vám tu radost!“

Naprosto otupěla.

Amina byla u mamky sotva pár týdnů. Mamka odjela do Itálie a pejsci byli u nás. Madla byla úplně apatická. Jednak se nemohla srovnat s novou kolegyní, a jednak se jí myslím také hodně stýskalo po mámě.

Nevím přesně, co se honí v hlavě pejskovi, kterému napřed přivedou náhradníka a pak si ještě odjedou a odloží ho, byť tam kde to vlastně dobře zná.

Výsledek byl ale tristní.

Ještě večer jsem seděla u Madly na pohovce v kuchyni, ze které se prakticky po celou dobu nehla, a snažila jsem se jí vysvětlit situaci, jak je opravdu. Do jaké míry rozumí pes vysvětlování typu „Neblbni, Madlo, nehroť, všichni Tě mají rádi, nikdo si nemyslí, že jsi k ničemu, a Amina tě má pobavit, ne namíchnout. Máš tam kuře, zobni si a nebuď labuť. Panička se vrátí a jistě na tebe myslí. Prostě tam jenom nesmíš, protože jsi pes. Chápeš?“ Nemám tušení, jestli chápala, nebo nechápala.

Do rána zemřela.

Mohla to být samozřejmě náhoda a patrně i bude, ale nemůže se nikdo divit, že máma po příjezdu nevyšla z výčitek svědomí a já jsem přesvědčená, že kdybych byla v podobné situaci, nového psa bych prostě ke starému nekupovala.


Oponentní článek najdete zde...

Co si o problému myslí veterinářka Hanka Žertová

Hanka ŽertováKdy je čas k pořízení nového pejska - štěňátka. Ještě v průběhu života starého pejska, anebo mají majitelé počkat, až starý pejsek zemře?

Podle vlastní zkušenosti bych počkala, až ten starý umře. Ono se hodí, koupit druhého pejska, když ten první je ještě v plné síle, hrají si a dovádí. Ale když je starý pejsek už nemocný, tak mu to moc nesvědčí, otravuje ho to a navíc štěňátko odvádí pozornost pánečků.

Co si o tomto problému myslíte vy, milé čtenářky?

Kam dál? Minulý redakční duel...

Reklama