Navštívila jsem docela dost zemí a pokud mohu soudit v porovnání s mentalitou jiných národů, nabyla jsem skálopevného přesvědčení, že největší sranda je s Čechy.

Ne, že by každý národ nutně náš specifický humor chápal. Z cizokrajných úst jsem namnoze slyšela termín „To je ten váš humor...“

  • Mám například kamarádku, která žije už dobrých 18 let ve Státech, a ta říká „Je tu hodně věcí, které jsou lepší než u nás, nesrovnatelně jinak se tu žije, ale pobavit se jezdím domů.“
  • „Vy jste divný národ. Neustále si děláte legraci ze všeho i z toho, co směšné není. Místo, abyste některé věci změnili, tak si z nich jenom utahujete a je vám to jedno. Až přijde konec světa, pojedu tam k vám. Nic na tom sice nezměním, ale alespoň se před smrtí pobavím,“ řekl, mi jednou kamarád Ben, který žije v holandském Harlemu.
  • Jinému známému jménem Stan, který je Ir, jsem se spolu s ostatními přáteli snažila vysvětlit Járu Cimrmana. Naprosto to nešlo. „Nerozumím, že neexistoval, když by ho někteří volili jako hlavu státu a má někde pomník a dům, kde žil, je v knihách. Berete vážně svou politiku?“ Zkusila jsem mu na tohle říci, že kdybychom u nás brali vážně politické dění, a to historicky, všichni bychom už viseli na akátech ve Stromovce na konopné oprátce. Pravil: „Proč na akátech a proč ve Stromovce?“ :-)

r

Téma povodně v Praze nepochopil ani Ben ani Stan.

„Prodám chatu na Slapech, momentálně k vidění na Zbraslavi“ toto měl Ben za morbidní a Stan se nás zeptal, jestli by se usmíval i majitel té chaty. Na naši odpověď, že hned ne, později ano, pravil „Tak má asi hodně peněz,“ což nám přišlo vtipné.

Vůbec je zajímavé, co všechno nám přijde vtipné. Nebo bych to měla položit jinak. Je zajímavé, jak nám přijde vtipné úplně všechno.

Na druhou stranu se usmíváme opravdu i věcem, které bychom měli spíše řešit. Z maminčiny knihovny a kvalitní literatury vím, že nám Němci říkali „smějící se bestie“.

Čech je cynik.

Jen si sami hrábněte do svědomí a najděte den, kdy z vás nevypadlo něco cynického, sarkastického či jinak peprného…

Když se zeptáte Američana „Jak se máš?“, odpoví „DOBŘE.“
Odpoví dobře v každém případě. A to i tehdy, když mu právě utekla žena, umřel pes, shořel barák, vyhodili ho z práce a diagnostikovali nádor. Thymolínový úsměv a je ready. Jenže není.

Když se na totéž zeptáte Čecha, odpoví „STOJÍ TO ZA HO*NO“. A to i v případě, že právě vyhrál 108 milionů ve Sportce.
I když, teď by mu to asi člověk uvěřil, protože vedle onoho výherního tiketu by v současné době neměl patrně víc než onen exkrement. :-)

A mně to stejně přijde zábavnější.

Asi nenajdu moc příznivců, ale já jsem na to, že jsem Češka, hrdá. A to i přesto, že z matčiny strany jsem vlastně Rakušanka, odněkud z Tyrolských Alp. :-)

Jsem ráda, že patřím k národu, který má Cimrmana, kterého by klidně poslal na Hrad, národu, který postaví v Humpolci pomník Hliníkovi, přestože... ale vždyť víte. :)

h

gFoto:Hrady.cz

K národu, který je schopen se smát až do posledního výstřelu a který možná jen díky své mentalitě přežil s oním typicky ironickým úsměvem všechny okupace, protektoráty, Rusáky, komunisty a teď i současnou politiku. :-)

Světu jsme dali Švejka a svět ho zná zpaměti. Zná Čechy jako národ Švejků. Kdo ho četl, tomu ta přezdívka  nemůže vadit.

r
obrázek:Karko s.r.o

 

Reklama