Když jsem hledala potřebné podklady k sepsání významných událostí roku 2011, s hrůzou jsem zjistila, že v médiích je uváděna pouze „pozitivní“ událost o výherci soutěže Česko - Slovensko má talent a pak snad ještě svatba prince Williama. To je to s námi opravdu tak špatné?

rok 2011

To je to s celým světem tak špatné? Minimum pozitivních událostí se zcela vytrácí ve výčtu událostí negativních. Živelné katastrofy, občanské války, ekonomická krize, úmrtí… vůbec se mi do této bilance nechce.

Ale budiž nám níže uvedený výčet varováním před událostmi roku nynějšího, kdy nás všichni straší s koncem světa. Pokud se lidstvo nevzpamatuje, všechno k tomu směřuje.

Výběr našich i světových událostí roku 2011

LEDEN

Částečné zatmění Slunce
Hned zkraje roku, 4. ledna 2011, nastalo částečné zatmění Slunce. Jako by symbolicky upozorňovalo, že se na některé nadcházející události roku 2011 nechce raději ani dívat. Jako první měli možnost částečné zatmění spatřit v severním Alžírsku. Postupně bylo viditelné z téměř celé Evropy. V Česku bylo zatmění viditelné po východu Slunce krátce po 8. hodině. Konec zatmění nad českým územím nastal před 11. hodinou.

slunce

ÚNOR

Důchodová reforma
Ekonomickými ministry vlády ČR byla v únoru 2011 představena Česká důchodová reforma. V tomto systému si budou moci lidé sami vybrat, zda budou spořit část svých peněz na důchod v soukromých penzijních fondech. Reforma zatím nebyla schválena parlamentem. Podle premiéra Nečase tato podoba reformy není konečná. Podle plánu by měla začít platit od roku 2013.

BŘEZEN

Jaderná havárie elektrárny Fukušima
1. března 2011 došlo k havárii jaderné elektrárny Fukušima, když bylo Japonsko zasaženo zemětřesením a tsunami. Havárii se nepodařilo plně dostat pod kontrolu ani po měsíci. V ochranném pásmu o průměru několika desítek kilometrů bylo evakuováno přes 200 000 lidí a událost byla celosvětovým podnětem k politickým debatám o jaderné energetice.

fuku

Děkujeme, odcházíme
V březnu také proběhla akce některých českých nemocničních lékařů, organizovaná Lékařským odborovým klubem, jejímž cílem bylo zlepšení pracovních podmínek. Hlavním nátlakovým prostředkem bylo dobrovolné podání výpovědí, které mělo vstoupit v platnost k 1. březnu 2011. Jak to dopadlo, víme.

DUBEN  (malinko na odlehčení)

Chilský incident Václava Klause
Tento mezinárodní incident vznikl v důsledku uveřejnění a rozšíření filmového záznamu toho, jak prezident Václav Klaus během státní návštěvy v Chile 4. dubna 2011 přemístil protokolární pero z pouzdra do kapsy svého saka. V následujících dnech si jako zábavná scénka získal zájem nejvýznamnějších médií a internetových komunit mnoha zemí. Navíc rozpoutal i diskuse o protokolárních pravidlech.

klaus

Svatba prince Williama a Catherine Middletonové
Princ William, druhý v pořadí v následnictví na britský trůn, a Catherine Middletonová, se zasnoubili v říjnu 2010 během soukromé návštěvy Keni. Kate dostala zásnubní prsten po princezně Dianě. Tento sňatek byl oficiálně oznámen v listopadu 2010. Svatba se pak uskutečnila 29. dubna 2011 ve Westminsterském opatství v Londýně. Obřad podle odhadů sledovalo 800 tisíc diváků v ulicích Londýna a 2 miliardy lidí celého světa prostřednictvím televizního přenosu.

svatba

KVĚTEN

Nepokoje na Šluknovsku
Demonstrace ve Varnsdorfu byla následkem zvýšené kriminality a stěhování „nepřizpůsobivých občanů“. Protestujícím šlo o řešení zvýšené kriminality ve městě. 30. května 2011 starostové měst Šluknovska žádali dopisem o pomoc premiéra Petra Nečase. S jeho odpovědí byli velice nespokojeni. Demonstrace ve Šluknovském výběžku proběhly ještě v srpnu a v září. Výsledek? Zatím otazník.

ČERVEN

Stávka zaměstnanců v dopravě
Stávka zaměstnanců v dopravě 16. června 2011 byla prozatímním vrcholem protestu českých odborářů proti ekonomickým reformám vlády premiéra Nečase. Stávka plně postihla osobní i nákladní železniční dopravu, byl zcela zastaven provoz pražského metra a provoz a podstatně omezen provoz městské hromadné dopravy v několika českých městech. Prezident Václav Klaus stávku ostře odsoudil. Podle průzkumu SC&C ji podporovala lehce nadpoloviční většina Čechů.

ČERVENEC

Norský zabiják Anders Behring Brejvik
Útoky v Norsku začaly 22. července 2011 odpoledne. Ty první vznikly bombovou explozí ve vládní čtvrti v Oslu a bylo při nich zabito osm lidí. Několik hodin poté se ozvala střelba na letním táboře Svazu dělnické mládeže mládežnické organizace norské sociálně demokratické Strany práce. Na ostrůvku Utoya nedaleko Osla, postřílel muž převlečený za policistu 69 mladých lidí. Hromadný vrah má jméno Anders Behring Brejvik.  

norsko

SRPEN

Světové dny mládeže
Ve dnech 15-21 srpna 2011 se uskutečnilo v hlavním městě Španělska Madridu, setkání pořádáné římskokatolickou církví - Světové dny mládeže 2011. Další světové dny mládeže proběhnou v roce 2013 v Riu de Janieru. Doposud proběhlo 13 mezinárodních dnů mládeže, konaných v deseti státech světa. Jde o jedno z největších setkání věřících i nevěřících mladých lidí pod heslem: „Řekněte každému, že papež klade důraz na mladé.“

ZÁŘÍ

Letecká havárie u Jaroslavli
Letecká havárie letounu Jak-42 u ruské Jaroslavli se udála 7. září 2011. Letoun Jak-42, na jehož palubě se nacházel hokejový tým Lokomotivu Jaroslavl, se zřítil na své cestě do běloruského Minsku. Druhý den ráno zde měl odstartovat novou sezonu KHL. Na palubě letadla byli i tři čeští hokejisté Josef Vašíček, Jan Marek, Karel Rachůnek a Slovák Pavol Demitra.  Havárii nikdo z nich nepřežil.

VELKÉ ZAŘIJOVÉ POZITIVUM

Naše redakční kolegyně Klárka Milošová se 10. září 2011 stala paní Wimmerovou. Hlasité ANO řekla na zámku v Čejkovicích své velké lásce, Jakubovi. Nevěsta byla krásná, ženich hrdý (a měl být na co :))

svatba2

ŘÍJEN (další vzácné pozitivum)

Žokej Josef Váňa vyhrál Velkou pardubickou steeplechase
Žokej Josef Váňa dokázal 9. října neuvěřitelné. Ve svých osmapadesáti letech vyhrál už poosmé Velkou pardubickou steeplechase. Potřetí za sebou triumfoval s Tiumenem. Josef Váňa vyhrál Velkou pardubickou čtyřikrát se Železníkem, v roce 1997 pak s koněm Vronsky. Na dalšího vítěze pak čekal několik let. Během této pauzy se umisťoval na druhém, třetím či čtvrtém místě. Pak přišel Tiumen. V dostihových stopách slavného žokeje a trenéra pokračuje i jeho nejmladší syn Josef.

 

LISTOPAD pro obveselení :)

Česko Slovensko (ne)má talent
A máme tady zmiňovanou událost, která se kromě vzpomínek na 17. listopad skloňovala ve všech médiích snad nejvíce. 27. listopadu byl vyhlášen vítěz druhé řady Česko Slovensko má talent - Atai Omurzakov. Což o to, jeho výkon byl fenomenální, ale škoda, že v Čechách a na Slovensku se žádný talent nenašel. Vítěz pochází totiž z Kyrgyzstánu. Celé maličko padlé na hlavu.

A snad bychom ještě mohli zmínit, že 30. listopadu ukončila Česká televize analogové vysílání, tudíž tak donutila i poslední zbytek obyvatelstva si konečně zakoupit nový televizor nebo alespoň set-top-box. Před Vánocemi dobrý tah.

PROSINEC

Zemřel Václav Havel
Poslední měsíc v roce slunce opět potemnělo. Celá republika se zahalila do státního smutku. V neděli 18. prosince 2011, krátce po desáté hodině ranní, zemřel bývalý československý a první český prezident Václav Havel. Státní pohřeb se uskutečnil den před Štědrým večerem 23. prosince 2011. Tato smutná událost takřka přebyla veškeré místní i celosvětové události celého roku 2011.

havel

 

Bilanci roku jsme zakončili smutně, ale pokud má pravda a láska zvítězit, snad bude v tom letošním roce 2012 lépe. Je to jen na nás, na lidech.

Reklama