Až do první třídy jsme hráli deskové a karetní hry doma pravidelně, ve chvíli, kdy přišly školní povinnosti a do rodiny přibyla další dcera, šly hry trochu stranou. Kvůli korona krizi jsme se k nim vrátili a zjistili, že osmiletá Františka z nich už trochu vyrostla. Člověče, nezlob se, Žížaly, Monopoly jsou pořád fajn, ale už nás trochu omrzely. Testování her od firmy Loris Games přišlo v ideální dobu. Pokusím se shrnout pár našich postřehů z testování.
 5f8ea4f7b37a3obrazek.png

Ypsilonie

Naše školačka nastoupila do třetí třídy a vyjmenovaná slova budou hlavní náplní českého jazyka. Jsem vystudovaná učitelka češtiny a přeji si, aby moje děti uměly česky ne dobře, ale výborně. Ypsilonie je podle mě skvělou učební pomůckou, protože vše v této hře se točí kolem vyjmenovaných slov. Ale nebojte se, i bez znalostí těchto zapeklitých slovíček si můžete hru užít.

Je jen na vás, jestli si zahrajete pouze s jednou hrací deskou nebo si uděláte více času a zapojíte všechny dohromady a užijete si hraní naplno. U nás zatím vítězí ta rychlejší varianta s jednou deskou. Princip hry je docela jednoduchý, vašim úkolem je nasbírat tři dané symboly v podobě bylin, žvýkaček, syslů... to záleží na hrací desce. Pomocí hodů kostky se panáčci pohybují po hrací desce a přibližují k symbolům. Ale putování po Ypsilonie není tak snadné, do hry přichází náhoda v podobě značených polí, díky kterým můžete získat, ale i ztratit svůj náskok nad soupeřem.

5f915b0e07df1obrazek.png

Hra je rychlá a nepředvídatelné, náhoda zde hraje velkou roli a vyjmenovaných slov si užije více než dost - jsou na hracích deskách i všech textech na kartičkách. A právě na to sází autoři hry. Jiná slova než vyjmenovaná a odvozená od nich zde nenajdete a děti si je takto lehce zapamatují, protože je budou znát ze hry Ypsilonie, a pokud budou někdy ve škole váhat, třeba jim hra pomůže k lepší známce. Při vzpomínce na myš, plyš, pýchavku a sýčka... Hezký počin i hra! Více o Ypsilonii najdete ZDE.

5f8ea45e0b972obrazek.png

Quartino

Druhá hra je čistě logická a zahrát si ji může klidně i šikovný prvňáček s babičkou. Bavit bude obě věkové kategorie. Pravidla jsou velmi jednoduchá a po jedné zkušební hře je můžete s klidem odložit.

Hru tvoří dřevěná hrací deska, barevné kameny a barevné předlohy s kombinacemi, které musíte vytvořit dříve než soupeř. Soupeři na střídačku vykládají barevné kameny na hrací desku tak, aby splnily vylosovanou barevnou kombinaci, a pokud se vám to povede hned třikrát a nejrychleji, jste vítěz. Hra se neustále mění, protože soupeř přidává a někdy i odebírá kameny a do hry vstupují další dvě pravidla.

5f915c2daedc4obrazek.png

Celé je to ale svižné a zábavné. Navíc děti a nejen ty, trénují své logické a strategické uvažování, to když třeba tvoří více kombinací naráz. Tahle hra nás moc bavila! Více o hře najdete ZDE.

Soutěž o hry od Loris Games probíhá ZDE

logoLoris.png

Reklama