Nebýt vojáků, patlaly bychom se dál olivovým olejem. Řečeno sice s nadsázkou, ale víte, že dnes už tak samozřejmý opalovací krém nemá zas tak dlouhou historii? Naše pra pra pra (na to by mi asi nestačila stránka) báby to neměly jednoduché.

Zřejmě prvními uživateli jakýchsi opalovacích prostředků byli staří Řekové a Římané. Dokonce u nich existovala dvojí verze této kosmetiky: pánská a dámská.
U mužů se velebila krása těla, a tak se natírali olivovým olejem, aby se jim pěkně rýsovaly svaly. Ženy se bronzovým nádechem moc nechlubily, protože to byl znak chudoby a snědá pleť byla považována za vulgární. Bodejť by ne, když opálené byly jen otrokyně tvrdě pracující na slunci.
První verze „opalovacího“ přípravku tedy sloužila k tomu, aby se slunce k pokožce nedostalo vůbec. Pudry a prášky, které si bohaté dámy nanášely v tlustých vrstvách na obličej a paže, se ale vyráběly z olova nebo křídy. No a asi tušíte, jaké to mělo následky. Tyto ženy vlivem jedovatého olova, které pomalu pronikalo kůží do organismu, vadly a umíraly podezřele mladé. Olovo se tedy nahradilo arzenikem. Také dobré, že? Arzenik měl úplně stejné účinky jako předtím olovo.

A tak antisluneční pudry nahradily zdravotně nezávadné slunečníky a ženy si s nimi musely vystačit až do začátku dvacátého století. Až do té doby, než se na módní scéně objevila Coco Chanel a prolomila bariéry dosavadního ideálu krásy. I když je trochu paradoxní, že sama propagátorka bronzové pleti nikdy neodložila rukavičky, aby dala najevo, že nemusí pracovat.
Nicméně opálená pokožka se v té době stala znakem zdraví a sportovního ducha a na trhu se začaly objevovat tónovací pudry a krémy, které měly ženám onen žádaný bronzový odstín vykouzlit. Opalovací krém, který by zabránil spáleninám, ještě na světě nebyl.

Až v průběhu druhé světové války začala armáda intenzivně hledat přípravek, který by vojáky na frontě ochránil před bolestivými spáleninami.
Našel se. Vyrobil ho v kuchyni jeden lékárník jménem Greene, nazval ho „Ret vet pet" (byl červený) a dokonce ho vyzkoušel na vlastní holé lebce.
Nefungoval sice stoprocentně, odporně zapáchal, lepil a nebylo snadné ho natírat. Přesto položil základy modernímu opalovacímu krému.