Až do konce září můžete v Praze zdarma navštívit výstavu řeckého malíře Frangiskose Kappose. My jsme navštívili vernisáž výstavy za účasti nejen autora, ale také řeckého velvyslance Constantinose Kokossise, který se ujal úvodního slova...

Rád bych vás tentokrát, milé dámy, pozval na zajímavou výstavu, kterou můžete navštívit zcela zdarma v srdci Prahy. Jestliže máte ráda atmosféru poklidného řeckého pobřeží, neváhejte a navštivte expozici malíře Frangiskose Kappose...

  • Co: výstava Ostrov Aegina a Andělé
  • Autor: Frangiskos Kappos
  • Kde: Galerie Lapidarium, Rámová 6, Praha 1
  • Kdy: 5. až 30. září 2011

Vernisáž

Úvodního slova se na vernisáži ujal velvyslanec Řecké republiky Constantinos Kokossis, který pochází, stejně jako malíř Kappos, z ostrova Aegina. Pan Kokossis upozornil na to, že jde fakticky o první samostatnou výstavu řeckého malíře u nás.

Kappos, Kokossis

Následně se slova ujal sám malíř a zavzpomínal na rodný ostrov, kterého se výstava hlavně týká. Poděkoval hlavně své manželce, která pochází z Česka a díky níž vůbec své obrazy vystavuje. „Je pro mě velkou inspirací. I když jsme se na pět let rozešli, ale to už se v životě stává. Když s ní mluvím, je to moje zlatíčko, múza, miláček a poklad - vlastně už ani nevím, jak se jmenuje,“ zažertoval Kappos.

Výstava

Jak už samotný název Ostrov Aegina a Andělé naznačuje, výstava je členěna do dvou částí a dvou velkých období malířova života. Ačkoli začínal jako výtvarník divadelních kostýmů pro největší řecká divadla, od roku 1980 se zabývá primárně malbou a od roku 1981 trvale bydlí a maluje na ostrově Aegina. Jeho obrazy se proto často upínají k moři. Druhým velkým motivem jsou Andělé, kteří odrážejí vnitřní život malířovi složité osobnosti. Zajímavá je proměna techniky, zatímco obrazy moře upoutají svou lehkostí a až svátečním poklidem, obrazy Andělů jsou jedním slovem hutné, barva je na nich nanesena v silné vrstvě, která vytváří zajímavou strukturu. Na výstavě najdete hlavně olejomalby, ale jsou tu i kvaše a několik akvarelů.

Krátký rozhovor s Frangiskosem Kapposem

Kappos

Ačkoli byl malíř po vernisáži unaven, přesto si udělal chvilku na krátký rozhovor. „Sám jsem se jeden čas živil jako novinář, tak vím, jaké to je.

Kde se ve vás vzala ta změna - z lehkých obrazů krajiny k technicky, řekl bych, syrovým malbám Andělů?
Nejprve jsem maloval krajiny - klidné a akademické. Ale malířství má mnoho úrovní a někdy je to víc filozofie. Začátky tedy byly akademicky čisté. Občas se však stane, že má člověk vnitřní přetlak, všechno v něm začne vřít jako polévka a obrátí se sám k sobě.

Takže Andělé jsou obrazem vašeho vnitřního světa?
Všichni rozumíme vnějšímu světu, poznáme kamení, vodu, ale nerozumíme tomu, co je Anděl. A tak se je snažíme nějak pochopit, pojmout; spojuje se v nich všechno - vidíme je, jak se milují, umírají, stávají lidmi. A právě takhle člověk maluje a uvažuje, když jde jeho malířství zevnitř.

Vy jste prožil v Řecku občanskou válku, ovlivnilo to nějak vaši tvorbu?
Velmi jsem vnímal její nesmyslnost. Ale nejsem politický člověk. Věřím, že každý může mít svou ideologii, nesouhlasím však s tím, že ideologie může rozdělit národ. Co nenávidím, je nenávist.

Čtěte také...

Reklama