Vše se točí kolem zakázkového krejčovství Tradice, jehož myšlenka vznikla při malování moravských babiček. Zuzana tenkrát jako členka Jihomoravské komunitní nadace objížděla krojované stařenky a malovala je. Vznikla tak známá série ilustrací, ale také nápad, jak zabránit pohřbívání tradic.„Viděla jsem, jak do nadace putují pytle plné oblečení pokaždé, když nějaká babička umřela. Rodina nevěděla co s tím, tak věci ušité z fantastických látek, za které se v krejčovských salonech platí velké peníze, vyřadili do kontejneru. Napadlo mě, že všechna tahle nádhera zůstane jen na zapadlých rodinných fotkách a řekla jsem si, že když to neudělá nikdo jiný, udělám to já.“ říká Zuzana Osako.Krejčovství založila v roce 2015 a v něm s podtitulem „pro pohodový život“ šije zakázkové oděvy inspirované tradičními střihy a z tradičně kvalitních materiálů jako je len, plátno nebo vlna. Hlavním kouskem jsou krátké kabátky nazývané tradičně jupky a k nim sukně, kterým oproti minulosti Zuzana ubírá na objemu, aby lépe kopírovaly postavu. Výsledkem jsou kolekce nositelné doslova každý den, a to jak na reprezentační příležitosti, ke kterým je využívají Zuzaniny klientky europoslankyně, regionální političky a diplomatky, tak třeba i na doma, kam se hodí postupně vzniklá nabídka oblečení z eshopu Tradice, které nemusí být šito na míru.Dalším logickým krokem při práci s látkami bylo jejich použití i v interiéru. „Nabízíme širokou paletu od prostírání, přes utěrky a ubrousky či látkové pytlíčky na bylinky až k běhounům na stůl a barevně je ladíme k jednotlivým obdobím roku.“ vysvětluje Zuzana.  Mezi materiály opět vede len, bavlněné plátno, které Zuzana opatřila potiskem z vlastních ilustrací života na Slovácku. „Nedám dopustit na bavlněný mušelín, tzv. gauze. Je ideální na utěrky, které jsou díky jejich struktuře velmi savé, měkké a už od dvou vrstev i hřejivé.“ doplňuje Zuzana.

Samostatnou kapitolu tvoří modrotisk. „Věřím, že celou módní branži v modrotisku čeká velký boom a u nás v krejčovství byl tento vzor vždy oblíbený. Proto jsem připravila vlastní rostlinný motiv, který se zanedlouho objeví v naší jarní kolekci textilních doplňků do domácnosti. V zájmu praktičnosti bude vyráběn moderně digitálním tiskem, aby se utěrky a další namáhané textilie z něj vyrobené mohly dobře prát. Do oděvní kolekce modrotisk zařazujeme hned po Vánocích také, je ovšem barvený skutečným indigem, jak má být a vznikl 100% ruční technologií v nejstarší modrotiskové dílně na území České republiky.“ vysvětluje a dodává, že modrotisk byl koncem listopadu zapsán na seznam UNESCO nehmotného kulturního dědictví lidstva.

A co znamená slovo „tradice“ pro ženu, která se jim rozhodla věnovat naplno? „Vše, co stojí za to předávat dál. Co chceme dát svým dětem, když se staneme rodiči, co s nimi chceme znovu prožít, protože na to máme nejlepší vzpomínky.“
 
 Foto: Jana Ciosková
 
Zuzana Osako (36)
Maminka tří dětí, ilustrátorka a zakladatelka zakázkového krejčovství Tradice, ve kterém vznikají oděvy inspirované českým venkovem. Narodila se na jižní Moravě, díky modelingu od 12 let cestovala po světě a na pět let zakotvila u rodiny jejího manžela v Japonsku, kde se jí narodilo i první dítě. Po návratu do Čech se naplno věnuje českému folklóru, má za sebou výstavy kreseb jihomoravských žen v krojích a pod značkou Tradice nabízí módu a bytové doplňky šité z tradičních materiálů podle sto let starých střihů.

www.tradice.org

Reklama