Do ovesných sušenek lze přidat téměř cokoliv, co máte rádi. Základní recept je možné různě obměňovat a výsledek tak může být pokaždé jiný. Pokud chcete upéct kvalitní sušenky plné hodnotných živin a minerálů, vybírejte ingredience v bio kvalitě, které pocházejí z ekologického zemědělství a nesou ta správná loga na obalu. Nejen, že tak budete mít jistotu, že váš výrobek neobsahuje žádné stopy po chemických látkách z umělých hnojiv či pesticidů, ale zároveň podpoříte produkci, která je environmentálně přínosná a nezatěžuje vodu ani půdu.

Zdrave-susenky.jpg
Co budete potřebovat?

  • 1 hrnek bio hladké mouky
  • 1 hrnek bio jemných ovesných vloček
  • půl hrnku datlového sirupu (příp. třtinového cukru)
  • 120 gramů másla
  • 1 a půl lžičky jedlé sody

Jen na vás už je, jestli klasickou pšeničnou mouku vyměníte například za špaldovou či celozrnnou, plnou prospěšných minerálů. Místo cukru můžete sušenky dosladit různými sirupy, nabízí se nejen datlový, rýžový, ale třeba i čekankový, který navíc obsahuje minimum kalorií.

Nyní přichází fáze, kdy zapojíte vaše ratolesti, které do těsta mohou přidat například kousky oříšků nebo slunečnicová, dýňová či lněná semínka. Sušenky skvěle dochutí i dvě lžičky skořice, vanilková esence, kokos a nadrobno pokrájené sušené ovoce. Pokud se děti přece jen nechtějí vzdát oblíbené čokolády, výbornou alternativou je přisypat hotové pecičky, nebo nalámat kousek tabulky vysokoprocentní hořké čokolády.
Biozebra.jpg

Postup:

1. V míse promíchejte vločky, mouku, jedlou sodu, cukr (v případě, že jste jej zvolili jako sladidlo) a další sypké ingredience jako skořici, mleté oříšky nebo vanilku.
2. Na mírném ohni rozehřejte máslo, případně se sirupem. Směs nalijte k suchým ingrediencím a dobře promíchejte.
3. Přidejte libovolné přísady a znovu promíchejte.
4. Troubu rozehřejte na 180°C.
5. Na plechu s pečícím papírem lžičkou tvarujte kolečka, mezi kterými nechte dostatek místa, sušenky mají tendenci se roztékat.
6. Pečte asi 15 minut, než se kolečka zbarví do zlatohněda.
7. Sušenky uchovejte ve vzduchotěsné, například kovové dóze, jestli tedy bude co skladovat. Po vyjmutí z trouby totiž rychle mizí.

Zajímá vás ekologické zemědělství a chcete se dozvědět více? Navštivte www.myjsmebio.cz.

Voňavé sušenky na našem magazínu

Snadné kakaové sušenky s kokosem

sus.jpg (74 KB)

Bezlepkové mandlové sušenky

susenkymandle.jpg (144 KB)

Velikonoční mandlové sušenky

susenky5.jpg (92 KB)

Zdroj fotografií: Alena Kolaříková, Bio produkt ekologického zemědělství

Reklama