Jak stručně charakterizovat italskou kuchyni? Výtečná, a při tom tak jednoduchá! A sladké dezerty nejsou výjimkou. Vyzkoušejte jednu z nejoblíbenějších delikates, která se z oblasti Piemonte rozšířila do celé Itálie i daleko za její hranice – dezert panna cotta.

Jak předznamenává název, jde v zásadě o vařenou smetanu, nic složitého. V tradiční formě se podává s čerstvým lesním ovocem, karamelem nebo čokoládou, lze ji ale doplnit prakticky čímkoliv, co máte rádi. Šéfcukrářka vyhlášené pasticcerie v Tržnici Wine Food Market ve Strakonické ulici na Smíchově nabízí i osvědčený recept, včetně zaručeného tipu: „Tento základní recept na panna cottu si můžete ještě podle svého vylepšit. Místo čerstvého ovoce vyzkoušejte např. jablečné pyré se skořicí či jahodovou dřeň. Nebo poté, co smetanu se želatinou dovaříte, do ní opatrně vmíchejte rozpuštěnou čokoládu. A pokud pořádáte večírek, nebojte se do panna cotty předtím, než ji vlijete do formiček, vmíchat alkohol (výborně se mi osvědčilo Amaretto či vodka).“

foto 1

Suroviny (pro 4 porce):
2 lžičky želatiny
500 ml čerstvé 33% smetany
40 g moučkového cukru
1 vanilkový lusk
čerstvé ovoce (jahody, maliny, borůvky atp.)

Příprava:
1.
Do mističky dejte 2 lžíce vody a vsypte želatinu. Nechte pět minut stát, aby želatina nabobtnala.
2. Smetanu vlijte do hrnce, přidejte cukr, vanilková semínka i rozkrojený lusk a zahřívejte na středním plamenu. Za občasného promíchání nechte přijít k varu. Přidejte želatinu a minutu až dvě povařte, aby se želatina rozpustila.3. Z hrnce vyndejte lusk a směs vlijte do formiček (skleničky, hrnečky). Dejte na 4–6 hodin do ledničky, aby panna cotta zatuhla.
4. Vyndejte z lednice a podávejte s čerstvým ovocem.

Dobrou chuť.

Zdroj: tisková zpráva

Reklama