Na jaře a po odkvětu. To jsou dvě období, kdy je nezbytné vrhnout se na levandulové keříky s nůžkami v ruce a dodat jim správný tvar. Je přitom jedno, zda jde o mladý, či letitý keřík. Jen pravidelnou péčí se z něj nestane nesouměrné houští, které má sem tam nějaký květ.

lav.jpg
Foto: Shutterstock

„Stříháním a omlazováním levandule dochází k jejímu zhoustnutí a výraznějšímu kvetení. Levanduli stříhejte pravidelně již od jejího vysazení. Jedině tak vám vydrží několik let nádherně kvést. Pokud se o rostlinu budete starat s péčí, vydrží klidně i 10 let,“ říká její pěstitel Tomáš Rygl. Jak na to?

Se střihem nevyčkávejte

Čím dříve levanduli po odkvětu (nebo ještě během květu) ostříháte, tím lépe pro ni. Ulehčíte jí totiž práci. Nebude muset investovat energii do tvorby semen. Kromě toho si do prvních mrazíků stihne zhojit utržené rány a znovu obrazit. Pokud odstraníte jen kvetoucí či odkvetlé výhonky včas, je navíc možné, že se ještě během této sezóny dočkáte dalších květů. I když už v menší míře.

Hlubší řez s otazníkem

V případě, že se ještě teď v létě budete chtít pustit do hlubšího (podzimního) řezu, jak někteří pěstitelé doporučují, pamatujte, že levandulovým keříkům nejvíce svědčí tvarování do kulata.

  • U mladých rostlin se nemusíte bát razantnějšího zkrácení. Ale ne víc, než na výšku 8 až 10 centimetrů nad zemí.
  • Na rostliny starší už musíte být opatrnější. Zelené a dužnaté větvičky můžete zkrátit až o třetinu jejich délky. Ale pozor! Není radno zasahovat do částí dřevnatých. Příliš radikální zkrácení může levanduli zcela zahubit. Na jaře neobrazí.

Ne všichni pěstitelé ovšem příliš radikální podzimní (srpen - září) zásah doporučují. „Takovým střihem rostlině způsobujete rány, které se nemusí dostatečně zacelit, takže o rostlinu můžete v průběhu tvrdší zimy přijít. A to by byla velká škoda,“ upozorňuje Tomáš Rygl.

Zdroj informací: Tomáš Rygl – Za vůní levandule, Zahrádkářův rok

Čtěte také:

Reklama