Marie Cicvárek Fléglová

5b21152f1ed63obrazek.pngFilm Escobar vznikl na motivy knihy, kterou napsala jeho tehdejší milenka a láska, televizní moderátorka Virginia Vallejo Milovala jsem Pabla, nenáviděla Escobara. Tato informace je sice divákům, kteří si o filmu nic předem nezjišťovali, trochu utajená, o to více je však samotný příběh podle skutečných událostí může vtáhnout a nepustit doslova až do poslední vteřiny.

Já na předpremiéru filmu odcházela s „vědomostmi“ ze seriálu Narcos, kterému jsem dokonale podlehla. Věděla jsem tudíž, jaký byl život Pabla Escobara, jaké kroky ve svém životě učinil k tomu, aby se stal králem Kolumbie a narkobaronem, jehož jméno znal a jistě doteď zná celý svět.

Film mapuje vztah Pabla s Virginií. Je vnímán právě očima ženy, která velmi snadno přišla k velké lásce ženatého muže, putovala od prchavého štěstí až na hranu nebezpečí, prožila chvíle vedle Pabla, jehož jižní Amerika uctívala, milovala a nakonec i nenáviděla.

Vzhledem k tomu, že má film zcela jinou a pro mě částečně i novou dějovou linku, byla jsem dokonale napnutá. Mísil se ve mně během celého představení strach, zděšení, napětí i lítost. Některé scény byly totiž tak kruté a realistické, až z toho mrazilo. To celé doprovázela patřičně dramatická hudba, která jen podtrhovala jednotlivé hrůzy a situace, které zde divák může spatřit.

Pokud musím něco opravdu vynést, je to herecký výkon Javiera Bardena, který ztvárnil právě Pabla Escobara. Podoba, mimika, hlas i chování, byly naprosto dokonalé a přesné. Jiskru vztahu mezi ním a jeho milenkou Virginii, jen umocnil fakt, že se v její roli předvedla krásná Javierova manželka, Penelope Cruz.

5b210b4896e5cobrazek.png

Kristina Vodičková

Film, u kterého byste si přály, aby šlo o fikci. Pablo Escobar je pojem, který si každý automaticky spojí s drogami a zbraněmi, které dlouhý čas ovládaly Kolumbii. Já osobně jsem bližší informace o jeho životním příběhu před vstupem do kina neměla a dozvěděla se víc, než jsem si možná přála vědět. Předloha k filmu vychází z knihy Pablovy nejznámější milenky, novinářky Virginie Vallejo - Milovala jsem Pabla, nenáviděla Escobara. Český překlad názvu filmu je pouze Escobar, což vás může zmást, protože příběh rozhodně není z více úhlů, ale jen z pohledu Virginie, která celý příběh vypráví. Projdete si tak jejich vztahem od začátku, až do úplného konce Escobarova života.

I když se na úplném začátku filmu párkrát zasmějete, celkově jde o velmi drsný a krvavý děj, kdy jen nevěřícně kroutíte hlavou nad eskalací událostí, které jdou ruku v ruce s tím, jak v Escobarovi rostl pocit nedostatečného respektu k jeho osobě. V prvním rozhovoru s Virginií je pojmenován jako novodobý kolumbijský Robin Hood a i když k němu v tu chvíli člověk téměř pocítí sympatie, velice rychle si uvědomí, že jediné slovo, které na něj sedí, je bestie.

Strhující podívanou skvěle dotváří hudební podkres nejen latinskoamerické hudby. Javier Bardem je své předloze podobný až do posledního detailu, čímž je jeho obří pupek. Chemie mezi ním a Penelope Cruz, kterou si částečně přinesli i ze soukromého života, filmu dodává na autentičnosti. Oba herci se role zhostili dokonale a film překypuje negativními emocemi.

Vyjma vztahu ústřední dvojice lehce nahlédnete i do pozadí drogového světa a jeho vlivu na politiku. Rozhodně nečekejte podrobné rozklíčování všech událostí, na to by byl jeden dvouhodinový film velice málo. 

Musím říct, že po vystoupení z kina se mi klepaly ruce a zůstala ve mě určitá forma nervozity, což je i díky tomu, že mám kolumbijské přátele a chystám se za nimi vycestovat. Zeptala jsem se i jich, co si o tomto filmu myslí, a upřímně už jsou unavení tím, že je Kolumbie po 25 letech stále jen spojována se jménem Pablo Escobar. Považují to za uzavřenou kapitolu a rádi by se nálepky kokainového státu zbavili, ale to se asi jen tak nepodaří. Věřím, že tento film ovšem vzbudí ještě větší zájem o detaily z života Pabla Escobara.

5b210eabe8b58obrazek.png

Ze zákulisí:

Deset let odmítal Javier Bardem nabídky, aby ve filmech nebo seriálech ztvárnil legendárního narkobarona Pablo Escobara. „Všechny nabídky hrát Escobara postrádaly jakoukoliv hloubku. Většinou se mělo ukázat, jak je strašně „cool“ být Escobar. Ale není to přece vůbec „cool“, je to dost hrozivé. My jsme chtěli ukázat, že Escobar byl člověk, jako jste vy nebo já a zároveň se z něj stalo monstrum,“ popisuje Javier Bardem své pojetí. Nakonec ho přesvědčila kniha bývalé kolumbijské celebrity a Escobarovy milenky Virginie Valejjo, která zachycuje Escobarovu lidskou i zrůdnou tvář. Javier Bardem pro svou roli dokonce přibral 12 kilogramů. Escobarovu milenku hraje Penélope Cruz.

Uložit

Uložit

Reklama