Nejnovější vlajková loď Xiaomi se může mimo jiné pochlubit jedním z nejlepších foto-senzorů. Díky spolupráci s Leica Camera si mobilní telefony Xiaomi 13 a Xiaomi 13 Pro kladou za cíl nabídnout svým uživatelům zcela nový zážitek z fotografování. Oba telefony jsou vybaveny profesionálními optickými objektivy, stejně jako řadu pokročilých výpočetních a softwarových funkcí, které dotvářejí autentický zážitek z používání fotoaparátů Leica.

Xiaomi 13 Pro disponuje zakřivenou keramickou zadní stranou, díky které vypadá velice luxusně. Bohužel se ale nevyhneme okamžitým a velmi viditelným otiskům prstů a stejně nakonec pěkně vypadající zadní stranu raději zakryjeme nějakým krytem. Hned při prvním zvednutí pocítíte také vyšší hmotnost. Xiaomi 13 Pro váží 229 g, což z něj dělá jeden z těžších smartphonů v této velikosti.

Oceňujeme, že je Xiaomi 13 Pro odolný vůči vodě a prachu s krytím IP68, což je jedno z nejvyšších hodnocení, jaké může mobilní telefon nebo jiné elektronické zařízení získat.

zscz.jpg

Displej

Sexy zaoblené křivky má telefon nejen na zadní straně, ale také na displeji vepředu, což jistě ocení milovníci zaoblených obrazovek. Díky tomu se telefon snáze drží, než kdyby byl z obou stran rovný.  Telefon má 6,73palcový displej typu LTPO AMOLED s vysokým rozlišením 2K+ (1 440 × 3 200 pixelů) a dynamickou obnovovací frekvencí, která se nastavuje od 1 Hz do 120 Hz v závislosti na tom, co si prohlížíte na obrazovce. Chválíme maximální jas, který dokáže dosáhnout až 1 900 nitů. I během slunečného počasí byl na displej příjemný pohled a byl dobře čitelný.

Hardware

Xiaomi 13 Pro je vybaven výkonným procesorem Snapdragon 8 Gen 2, který je doplněn 12 GB RAM a 256 GB na úložišti. Telefon je rychlý, svižný a na rozdíl od některých konkurenčních telefonů se tolik nezahřívá.

Dále disponuje Bluetooth 5.3 a dual SIM, což ocení každý, kdo využívá dvě telefonní čísla, ale nechce s sebou nosit dva telefony.

6447d64c2c468xiaomi-13-pro-12-256gb-cerna-7441-747b509f-527d-eb2e-76a7-af50485ed69e.jpg

Výkon a baterie

Na trhu aktuálně najete málo telefonů, které by se nabíjely rychleji než Xiaomi 13 Pro. Jeho 4 820 mAh baterii lze dobít na 120 W pomocí patentované nabíječky Xiaomi, která umožňuje nabití z nuly na 100 za méně než 20 minut, což jsme několikrát dokola otestovali.  

Výdrž baterie je také vynikající. Xiaomi 13 Pro jsem vzali na výlet na Slovensko i na vycházky po Praze. Absolvoval s námi i šestihodinovou cestu vlakem, během které byl naším hlavním společníkem. Na jedno nabití vydržel při surfování po internetu, upravování fotek a stříhání videí v pohodě dva dny. Když jsme víc fotili tak se vybíjel o něco rychleji, ale výdrž byla pořád perfektní. Večer jsme stále měli kolem pěkných 35 %.

Zvuk

Xiaomi 13 Pro je vybaveno dvěma hlasitými reproduktory, které zvládnou hrát více nahlas něž některé notebooky a poskytují velice kvalitní zvuk. S aktivací Dolby Atmos zní pak zvuk ještě o mnoho lépe a je prostorovější. Pokud si tedy rádi občas pustíte hudbu z mobilu, budete z výstupu nadšení.

Xiaomi-13-Pro-web.jpg

Fotoaparát

Co je u tohohle telefonu nejdůležitější a nejzajímavější? Rozhodně fotoaparát s objektivy Leica. Trojité pole na zadní straně se skládá z 50MP snímače Sony IMX989, dosud největšího snímače smartphonu s úhlopříčkou 1 palce.

Širokoúhlý snímek / klasický / přiblížený

K hlavnímu fotoaparátu se připojuje 50MP 75mm teleobjektiv a 50MP širokoúhlý objektiv. Xiaomi a Leica společně také spolupracovaly na návrhu aplikace fotoaparátu, která je znatelně rychlejší a přehlednější než u minulých Xiaomi smartphonů. Jednou z nejlepších vlastností aplikace je rychlejší tlačítko spouště, které u dobrého osvětlení reaguje o poznání rychleji. Většinou okamžitě.

FotoJztet.jpg

V aplikaci si pak můžete vybrat mezi dvěma barevnými profily – Leica Authentic a Leica Vibrant. Navíc Leica nabízí i výběr s několika svých celkem zajímavých filtrů. Stejně jako u předchozích modelů zůstává možnost fotit do formátu RAW, na který se rádi spoléhají profesionální fotografové. Díky němu je totiž jednoduší upravit snímky podle vašich představ. Například v Lightroomu. Nechybí ani režim PRO, focení makro snímků, noční režim nebo portrét.

FotrtoJet.jpg

FotetoJet.jpg

Portréty z tohoto telefonu jsou naprosto vynikající, a to jak ze zadní tak i z přední kamery. Bohužel bude muset Xiaomi do budoucna ještě hodně vyladit rozmazání. Telefon bohužel hůře rozpoznává, co by ještě mělo být zaostřeno a co naopak ne. Takže třeba rozlítané vlasy většinou rozmaže. U focení předmětů na portrétní režim je to ještě horší. Při focení lahve byla například zaostřená pouze etiketa, ale hrdlo bylo rozostřené. Skvělé je, že se dá ostrost snímku následně upravovat a můžete si zvolit, jak moc má být pozadí rozmazané, nebo ho úplně zrušit.

zerzerzrz.jpg

Každopádně je nutné říct, že téměř každý snímek, který jsme na tento telefon pořídili, byl perfektní a oku lahodící – ať už šlo o architekturu, člověka, jídlo, krajinu nebo makro snímek na velmi malou vzdálenost.

VÍCE JSME O FOŤÁKU PSALI ZDE: S Xiaomi 13 uděláte díky fotoaparátům Leica snímky, které byste mohli použít na titulku časopisu

FotoJetrttz.jpgSelfie kamera za různého osvětlení

Kromě fotek nás Xiaomi 13 Pro oslnilo i videem. Videa pořízená na tento přístroj byla moc hezká, sytá a ostrá. V aplikaci fotoaparátu se dá snadno nastavit i Stabilizace videa nebo PRO Stabilizace videa. Všimli jsme si, že při spuštění jedné z těchto funkcí jsou barvy ve videu ještě o něco lepší a živější.

Balení Xiaomi 13 Pro obsahuje telefon, USB-A/USB-C kabel, 120W adaptér a průhledné silikonové pouzdro, které jistě každý ocení, než si pořídí nějaké jiné podle svého gusta.

Xiaomi telefon aktuálně prodává ve dvou barevných provedení (černá a bílá) za 27 490 Kč.

Více si o telefonu můžete přečíst zde