Nakladatelství GRADA vydalo na první pohled lákavou příručku „Tajné triky, jak získat vyšší plat“. Jde o rady šéfa, kterak přesvědčit svého nadřízeného. Příručku jsme prostudovali a vyzkoušeli...

tajne trikyMyslím, že jednou ze základních vlastností člověka pracujícího je nespokojenost s výší platu. Je jedno, kolik berete, ale většina z nás by chtěla prostě víc. Proto mě okamžitě zaujala nová publikace nakladatelství GRADA: Tajné triky, jak získat vyšší plat od Martina Wehrleho. Jejíž podtitul je snad ještě lákavější: Šéf prozrazuje, jak přesvědčit každého šéfa.

Neváhal jsem a knihu si pořídil. Dlouho jsem přemýšlel, jak recenzi na ni pojmout, ale nakonec jsem se rozhodl, vzít to bez skrupulí.

Kniha je čtivá

Jak je u knih, nebo lépe příruček od GRADY zvykem, jsou velice čtivé, dělené do přehledných sekcí, hojně prokládané dílčími nadpisy a tipy. Stejně tomu je i u této.

Mnoho se o autorovi nedozvíte

V úvodu knihy je fotka autora (tak třicátníka) a nic neříkající, nedatovaná informace o tom, že jde o člověka, který vedl mnoho jednání o financích z pozice nadřízené, získal jakousi cenu za žurnalistiku a dnes se živí koučováním v oblasti financí někde u Hamburku. Ale dobře, je to tedy nějaký šéf...

Otevřeně, když na to nemáte koule, tak vyšší plat nezískáte

Po prostudování příručky jsem zjistil, že jsem se nedozvěděl nic nového. Celý materiál bych shrnul do dvou vět: „Chcete-li vyšší plat, musíte si o něj říct.“ a „Při vyjednávání o vyšším platu jednejte chytře, nebojte se, neshazujte ostatní a planě neslibujte.“

Bavil jsem se

A pak mi to došlo. Začal jsem ke knize přistupovat jako k humoristickému čtivu a skutečně jsem se bavil při představování si jednotlivých situací v knížce popsaných. Konkrétní příklady jsem si převedl vždy na jiné pracoviště a úsměv se mi okamžitě vloudil do tváře. Představil jsem si třeba naší pošťačku, jak vyjednává o vyšším platu s vedoucí podle návodu - opravdu veselé chvilky jsem prožil. Kritické myšlení je prostě sviňa.

  • Tak tedy dávám knize: 30 % za informace a 70 % za pobavení (prosím nesčítat)

Nakonec ještě malý test

Vzal jsem modelovou situaci a šel ji vyzkoušet na svého šéfa Radka. Vybral jsem si pro náš rozhovor část nazvanou „Odvedl jsem špičkový výkon“, neb si (zcela skromně) myslím, že takové výkony odvádím běžně. Takto náš rozhovor probíhal...

„Ahoj, Radku, máš na mě čas?“
„Posaď se.“
„Chci jednat o výši svého platu, rád bych dostal přidáno a mám k tomu pádné argumenty.“
„Hm.“
„Často pracuji z domova, i když mi jde práce od ruky i tady. Zvýšíš mi plat?“
„Ne.“
„Jsem novým kolegům k dispozici, pomáhám jim s technickými problémy při administraci článků a zaučuji je po odborné i lidské stránce. Zvýšíš mi plat?“
„Ne.“
„Aha - no, ještě jsem chtěl říct, že na základě sledování konkurence se snažím přispět k rozvoji magazínu a přinášet podnětné návrhy na jeho zlepšení - vzpomínáš si třeba na tu záložku: Nastavte si Ženu-in jako domovskou stránku. Zvýšíš mi plat?“
„Ne.“
„No, co se dá dělat, aspoň jsem to zkusil.“
„Nic si z toho nedělej, budu o tom uvažovat.“

Výsledek, plat se mi zvýšil přesně o 0 korun. Kde jsem udělal chybu?


Poznámka šéfredaktora: přišel jsi, když jsem měl spoustu práce, potutelně ses usmíval a vůbec si nedbal na mou mrzutou náladu vyplývající z tepla. U mne se žádá o zvýšení platu v zimě, kdy se všichni klepou zimou. Jako by si to nevěděl, Jakube...


Čtěte naše recenze...

Reklama