Anam Cara v gaelštině znamená duchovní přítel. Pro mě se tato kniha skutečně duchovním přítelem stala,“ napsala nám čtenářka Vlaďka006 o Knize keltské moudrosti. Přečtěte si její recenzi na tento zajímavý titul...

Věříte-li v tajemno a zajímáte-li se o keltskou mytologii, jistě si nenechte ujít titul, na který nás upozornila čtenářka Vlaďka006: Kniha keltské moudrosti.

Recenze čtenářky Vlaďky006: Kniha keltské moudrosti

Drahé čtenářky,kniha
rozhodla jsem se přispět recenzí o knize, která mi dost dala.

Jak jednou v sobě probudíte touhu po magii, touha roste a roste. Každým přečteným článkem nebo knihou máte stále větší hlad. Prahnete po tajemnu, po hlubším poznání života, chcete poznat Stonehenge, přitom nejsilovější místo je tak blízko. Řekli byste, že celý život je magie a největší tajemství najdete ve vaší duši? Že nevěříte? Co může být magického na životě? Že se znáte natolik dobře a žádné tajemství ve vás už není? To jsem si myslela také. Až jednou...

Šla jsem do knihovny pro knihu Keltský rok od Shirley Toulson. Sahám pro knihu do regálku, když v tom jsem nějakým nedopatřením zavadila o knihu sousedící. No co, když už na mě vypadla, tak si ji vezmu také. Kniha Keltský rok mě velmi zklamala, nebudu psát proč. Třeba se jinému líbí. Zato druhá kniha mě naprosto nadchla. Jmenuje se Kniha keltské moudrosti. Pojednává o přátelství s lidmi, o přátelství s duší včetně vašich negativních vlastností. Dále hovoří o smyslu života. O lásce k tělu, protože je to jediný příbytek vaší duše. Přirovnává život ke čtveru ročních dob a končí (nebo znovu začíná?) smrtí.

Kniha je dobrý pomocníkem pro ty, kteří procházejí těžkým obdobím, ať už rozchodem se svou láskou, smrtí blízkého člověka nebo se necítí dobře. Na mě kniha působila velice pozitivně. Byla pro mě takovou nabíjecí knihou. Je obohacena fotkami, keltskou poezií, modlitbami, žehnáním, pohádkami, ze kterých je jasná podstata bytí.

Dvě ukázky...

O Anam Cara

Podstatou takového přátelství je poznání duše druhého a pocit sounáležitosti. Takový vztah stojí nad všemi konvencemi, kategoriemi i morálními principy...
Následná metafora vychází ze skutečnosti, že lidské tělo bylo uhněteno z hlíny. Když naleznete člověka, kterého milujete, máte pocit, že se znáte odjakživa. Jakoby miliony let předtím, než bylo prolomeno ticho přírody, ležela vedle sebe hlína, z níž byl uhnětený váš milovaný/á, a hlína, z níž jste byli uhněteni Vy. Jak šel čas, hlína, ze které jste vzešli, byla rozdělena. Začali jste se vyvíjet jako dvě rozdílné formy a každý z vás přijal odlišnou individualitu a zvláštní osud. Aniž byste to byť jen tušili, skryté hlubiny vaší paměti nad tímto odloučením truchlily. Zatímco vaše já, vzešlá z hlíny, po tisíce let putovala vesmírem, jejich touha po ztraceném příteli nikdy nezeslábla. Tato metafora pomáhá vysvětlit, jak se ve chvíli, kdy vzniká přátelství, dvě duše náhle vzájemně poznají.

O smrti

Po své životní cestě nekráčíte sami. Je zde společník, který vás provází v každém okamžiku vašeho života. Ví o každé vaší myšlence i pocitu. Ať jste sami, nebo máte společnost, tento druh vás nikdy neopouští. Když jste se narodili, vyšel z lůna vaší matky společně s vámi, všichni se však zajímali jen o vás, a jej si nikdo nevšiml. Třebaže je stále vedle vás, možná jste si jeho přítomnost ještě nikdy neuvědomili. Jmenuje se smrt.

Myslím, že ten poslední odstavec vám nedá a knihu si přečtete. Nebudu prozrazovat, jak to nakonec se smrtí je. Jen hezky bloumejte.

Hezký den!
Vlaďka006

Kniha keltské moudrosti

  • John O 'Donohue
  • Z anglického originálu Anam Cara přeložila Marie Polasková. Vydalo nakladatelství Portál.

Čtěte také o Keltech...