Oldboy je korejský film z roku 2003 režiséra Chan–wook Parka. Může se zdát neaktuální psát o něm právě dnes, když premiéra byla skoro před rokem. Tento film však zanechal stopy v mém životě, o které se s vámi musím podělit. Kdo jej neviděl, ať běží do videopůjčoven.
Přiznám se, že jsem na korejský film Oldboy šla trochu se strachem, že se budu nudit. S asijskými filmy mám totiž prozatím takovou zkušenost, že je tam mnoho akčních scén s bojovým uměním a také mnoho nevysvětleného utrpení, které mě moc nebaví. Oldboy je taky takový. Přesto pijavica nenudí.
Film získal velkou cenu poroty na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes 2004. Předsedou poroty byl Quentin Tarantino, kterému se film moc líbil a řekl o něm, že je „tarantinovštější“ než cokoliv, co on kdy natočil. Když jsem šla večer z kina, musela jsem s ním souhlasit.
Režisér filmu Chan-wook Park vsadil na prostorovou naraci, kde ani jeden záběr není zbytečný. A také na velké umění herců. Film vznikl podle stejnojmenného japonského komiksu od Minegishi Nobuaki a Tsuchiya Garona z roku 1997.
Děj filmu se odehrává v jihokorejském hlavním městě Soulu. Hlavní hrdina Da-su si žije klidným a spokojeným životem se svou manželkou a malou dcerkou. Již v první minutě se však začne odvíjet zápletka, která diváka v následujících sto dvaceti minutách nenechá vydechnout. Da-sua někdo unese a zavře na 15 let do soukromé hotelové kobky. Da-su nechápe, proč by mu to někdo mohl udělat. Ve vězení cvičí a naučí se bojovému umění podle televize. Je však také uspáván plynem a hypnotizován. Z televize se také dozví, že jeho ženu někdo zavraždil a on je z vraždy v nepřítomnosti obžalován. Po patnácti letech se objeví na střeše domu, přesně v místě, kde před patnácti lety zmizel. Vydá se do města, kde mu nějaký bezdomovec předá peněženku a mobilní telefon. V suši baru potkává dívku Mido, která ho vezme k sobě domů a za nějaký čas se do sebe zamilují. Da-su má jediný cíl – najít toho, kdo ho dal uvěznit, dozvědět se proč a zabít ho.
Oldboy je film o pomstě, o beznaději, ale i o moci, lásce a cti. Bývá zařazován do škatulky akční thriller nebo mystický thiller, ale já si myslím, že mu víc sluší být prostě jenom filmem. Cítíte, jak si režisér hraje s vašimi emocemi, ale ne takovým tím uslzeným způsobem, zatlačí vás prostě do židlí a vy ani nevíte, že se ve vás odehrává něco tak silného. Není to film, při kterém budete brečet, mnohem častěji se budete smát té absurditě, která z něj dýchá. Až film skončí, budete cítit svoje emoce vydrážděné na maximum a nebudete vlastně ani vědět proč. Každopádně věřte, že Oldboy je film, po kterém si musíte dát panáka.
Nový komentář
Komentáře
Nyotaimori: A nejde to teď do videopůjčoven?
Nyotaimori: Asi proto, že z porodu je krásný výsledek, zatímco šmikání jazyka je úchylnost, i když ji může provést geniální výtvarník. Btw. o tom, co má společného s Tarantinem můžeš diskutovat, určitě jsi zasvěcenější než sám Tarantino
Zatím jsem ještě po žádném filmu nutnost dát si panáka neměla,
ale obsah zní celkem zajímavě, tak se po něm asi podívám v půjčovně.
Tak jestli je to tarantinovštější než cokoli, co kdy natočil Tarantino, tak to fakt vidět nechci
Prostorová narace
S přehledem nejlepší film, který jsem loni viděla...
Poučení - sliby se mají dodržovat!
katka.starkova:Tak že bych to riskla?
Díky za povzbuzení. To srovnání s Amélií jsem také slyšela, ale vůbec mi nedochází, kde by ta podobnost mohla být. Takže možná vyhraje má zvědavost a odhodlám se.
Na tenhle film jsem slyšela samou chválu a tolik jsem na něj chtěla jít, jenže jsem zároveň četla (a tato recenze to potvrzuje), že je v něm spousta nechutných záběrů
. A jak se znám, asi bych to neustála
Pro me nejlepsi film minuleho roku.Originalni pribeh, necekane
rozuzleni, skvely výkon herce v hlavní roli.