Málokterá léčivka má v evropském léčitelství tak důležité postavení jako řebříček obecný, který se používal už v antice, ke stavění krvácení a hojení ran.

Sledujte náš nový seriál Příroda léčí, ve kterém si představíme alternativu k tabletkám...


Sušené byliny či šťávy z čerstvých rostlin se využívají k vnitřní i zevní léčbě různých potíží. Květ a nať se sbírají od jara do podzimu. Řebříček pomáhá hlavně při menstruačních bolestech a gynekologických zánětech. Obsahuje éterické oleje, rostlinné kyseliny a hořčiny.

• Bolesti břicha, menstruační bolesti: Řebříček uvolňuje křeče a tlumí bolest. Vrchovatou lžičku sušené bylinky zalijte 100 ml vroucí vody a pod pokličkou nechte asi 15 minut louhovat, pak sceďte. Při bolestech břicha vypijte dva až tři šálky čaje během dne, při menstruačních bolestech pijte jeden šálek 3x denně k jídlu. Čaj začněte pít dva dny před začátkem krvácení a pokračujte, dokud neskončí. Neslaďte!

• Zánět poševní sliznice: Kromě pití uvedeného odvaru se osvědčily také sedací lázně. Čtyři lžíce sušeného řebříčku vsypte do jednoho litru vroucí vody, na 20 minut zakryjte pokličkou a poté slijte. Výluh nalijte do velké mísy nebo sedací vany a podle potřeby doplňte vlažnou vodou. Koupel by měla trvat přibližně 10 minut a provádět by se měla dvakrát denně, ráno a večer před spaním.

• Zánět ústní dutiny: Tři vrchovaté lžičky řebříčku zalijte ¼ l vroucí vody a pod pokličkou nechte 15 minut louhovat. Slijte a po zchladnutí roztokem vyplachujte ústa po dobu nejméně tří minut. Opakujte 3–5x denně.

• Zánět prsních bradavek: Bolestivé obtíže zmírní obklady. Připravte výluh jako u zánětu ústní dutiny, smočte v něm kousek plátna, vyždímejte a přiložte na 10 minut na bradavky. Obklady přikládejte 3x v průběhu dne.

• Dezinfekce ran, hojení: Řebříček pomáhá hubit mikroorganismy, čímž urychluje hojení. Lžíci sušené byliny zalijte 100 ml vroucí vody a pod pokličkou nechte 20 minut louhovat. Slijte, ve výluhu namočte kousek plátna, zlehka vyždímejte a přiložte nejméně na 15 minut na poraněné místo. Opakujte třikrát během dne.

• Nervozita: Úlevu přináší slabší řebříčkový čaj. Dvě lžičky sušeného řebříčku zalijte ¼ l vroucí vody, zakryjte a nechte asi 15 minut louhovat. Sceďte a vypijte co nejteplejší.

• Poruchy spánku: Před odchodem na lůžko vypijte šálek čaje proti nervozitě a dejte si čtvrthodinovou bylinnou lázeň. Osm lžic řebříčku přelijte jedním litrem vroucí vody, zakryté nechte 20 minut louhovat a pak přeceďte do vany.

• Nachlazení: Ke dvěma lžícím kořene ibišku přidejte 10 lžic řebříčku a pět lžic plicníku. Jednu lžičku této směsi zalijte 100 ml vroucí vody a po 10 minutách louhování slijte. Toto množství pijte každé tři hodiny.

Čaj z řebříčku není vhodné užívat dlouhodobě a nepřerušovaně!

Převážně bílou, někdy i sytě růžovou až červenou nenápadnou bylinku najdeme od jara do podzimu na lukách a na okraji lesů a podél cest. Vytrvalá bylina s plazivým kořenem dorůstá až do délky jednoho metru. V přírodě se vyskytuje i řebříček žlutý.

Věříte bylinkám? Pěstujete a sušíte si je sama, nebo je raději kupujete ve specializovaných prodejnách či u „kořenářek“? Nebo je to pro vás ztráta času a vy raději upřednostňujete osvědčené prostředky či léky?

SOUTĚŽ SCHWARZKOPF: Viktor Dyk

Reklama