Moje kamarádka bylinkářka říká, dávej dobrý pozor na to, co ti na zahradě samo roste bez tvého přičinění a taky na to, čeho máš hodně. Tak jsem se o víkendu zaměřila na léčivky, kterých je u nás opravdu mnoho, jednou z nich, asi tou nejpočetnější, je jitrocel a druhou je jednoznačně řebříček.


5f10272ca1a40obrazek.pngFoto: Shutterstock

Obě rostliny jsou pro mnohé plevel, ale mně připadá, že jsou tuze pěknou ozdobou naší květinové zahrádky (na tu zeleninovou se několik let chystám též). 
A až to zhodnotíš, co ti nejhojněji roste, říkala dále kamarádka bylinkářka, tak si o nich přečti, třeba najdeš něco důležitého…

O jitroceli celkem vím, ale řebříček byl dosud v podstatě neznámou veličinou.

A nyní nastane ten úžasný moment, hledání, velká kniha o bylinkách, druidský herbář a několik dalších moudrých knih plných fotografií, kreseb a objevných textů o léčivých rostlinách.

Dávní druidové o řebříčku věděli mnoho, používali ho jako běžnou součást zaříkávání lásky, zavěšovali jej dokonce nad svatební lože a podle tajných nauk věděli, že rozlehlá místa porostlá řebříčkem označují pevná zemská místa, energetická centra, kde lze relaxovat a lépe se soustředit.

5f1027968aae4obrazek.png
Foto: Shutterstock

Z dalších pramenů pocházejících z úsvitu našich dějin lze vyčíst, že řebříček je bylinkou, která byla dříve označována jménem bohyně lásky a krásy - Venušino obočí. Podle řecké mytologie bájný hrdina a výjimečný bojovník Achilles, žák samotného kentaura Chirona s léčitelskými schopnostmi, léčil svá zranění právě řebříčkem.

Ale nejen Achilles znal velkou léčivou moc řebříčku, jsou tu další záznamy slavných osobností historie, kteří se právě o řebříčku zmiňují ve svých spisech, např. sv. Hildegarda  z Bingenu chválila léčivou sílu této bylinky - řebříček vytáhne z rány hnis a vředovitost a zahojí ji, sám Goethe v jednom ze svých děl nechal pomocí řebříčku uzdravit zraněného rytíře - bylina podle něj čistí krev a dodává novou sílu.

Je známo, že řebříček patří na celém světě povětšinou mezi rostliny chráněné, listy této hořké bylinné drogy podle léčitelů dodávají životní energii a jsou významnou přísadou tradiční polévky z devatera bylin.

Řebříček a jeho účinná léčivá síla dokáže uzdravit:

  • potíže s menstruací
  • ledvinové nemoci
  • hemoroidy
  • krvácení a zanícené rány
  • utišuje křeče a revmatismus
  • uvolňuje střevní plyny
  • léčí průjem
  • anorexii
  • hyperaciditu

Přečte si také:

pr3.jpg

fu3.jpg

Reklama