Za výrobou těchto panenek stojí touha vytvářet jejich čím dál tím více realistické podoby. Reborn panenky pocházejí z USA, z devadesátých let minulého století. Nejednalo se ale tehdy o úplnou novinku. Výroba reborn panenek navázala na tradici umělců, kteří obnovovali a vylepšovali panenky tak, aby byly co nejvíce realistické. Navíc původní poslání těchto panenek bylo pouze sběratelské. Až po určité době se panenky staly terapeutickou pomůckou, která pomáhá ženám například při neplodnosti, potratu, ztrátě dítěte či úzkosti a depresi.

6486ed953be8eobrazek.png
Foto: Shutterstock

Umělkyně, která se zabývá výrobou reborn panenek na zakázku, uvedla pro americký magazín The Cut, že její zákazníci si podobu reborn panenky navrhnou sami, a to od její velikosti až po strukturu vlasů. Vytvoří si tak své dokonalé „vysněné miminko“. Cena se pak pohybuje od 900 amerických dolarů, ale vyšplhat se může až na 2 700 dolarů (v přepočtu přibližně 20 000 až 60 000 Kč). To, co umělkyni žene v před, je podle jejích slov radost, kterou přináší svým klientům.

Zatímco panenky v devadesátých letech vznikaly především pod rukama umělců, počátek 21. století s sebou přinesl strategie některých společností, které se začaly hlouběji zajímat o trh (s čímž se původní umělci neztotožňovali). Tyto masově vyráběné panenky mají obecně nižší ceny a vyšší technologii. Mají například „kůži“ s vůní dětského pudru, nebo simulují dýchání či tlukot srdce. Cenově se pohybují mezi 50 až 150 dolary.

O tom, že reborn panenky vypadají skutečně jako živé děti, vypovídá například to, že v květnu 2016 rozbil policista z New Hampshire okno zaparkovaného auta, aby odsud vysvobodil opuštěného novorozence. Jak bylo ale později zjištěno, tím novorozencem byla ve skutečnosti reborn panenka. Byla ovšem zahalená přikrývkou a měla láhev mléka. Majitelkou panenky byla žena, která se vyrovnávala se smrtí svého syna. O této události informovali ABC News. 

Kritici stále diskutují o tom, zda jsou tyto panenky škodlivé nebo skutečně pomáhají v procesu truchlení.

Zdroj info: thecutabcnewsbbcwikipedia

Čtěte také: 

Reklama