Za výrobou těchto panenek stojí touha vytvářet jejich čím dál tím více realistické podoby. Reborn panenky pocházejí z USA, z devadesátých let minulého století. Nejednalo se ale tehdy o úplnou novinku. Výroba reborn panenek navázala na tradici umělců, kteří obnovovali a vylepšovali panenky tak, aby byly co nejvíce realistické. Navíc původní poslání těchto panenek bylo pouze sběratelské. Až po určité době se panenky staly terapeutickou pomůckou, která pomáhá ženám například při neplodnosti, potratu, ztrátě dítěte či úzkosti a depresi.
Foto: Shutterstock
Umělkyně, která se zabývá výrobou reborn panenek na zakázku, uvedla pro americký magazín The Cut, že její zákazníci si podobu reborn panenky navrhnou sami, a to od její velikosti až po strukturu vlasů. Vytvoří si tak své dokonalé „vysněné miminko“. Cena se pak pohybuje od 900 amerických dolarů, ale vyšplhat se může až na 2 700 dolarů (v přepočtu přibližně 20 000 až 60 000 Kč). To, co umělkyni žene v před, je podle jejích slov radost, kterou přináší svým klientům.
Zatímco panenky v devadesátých letech vznikaly především pod rukama umělců, počátek 21. století s sebou přinesl strategie některých společností, které se začaly hlouběji zajímat o trh (s čímž se původní umělci neztotožňovali). Tyto masově vyráběné panenky mají obecně nižší ceny a vyšší technologii. Mají například „kůži“ s vůní dětského pudru, nebo simulují dýchání či tlukot srdce. Cenově se pohybují mezi 50 až 150 dolary.
O tom, že reborn panenky vypadají skutečně jako živé děti, vypovídá například to, že v květnu 2016 rozbil policista z New Hampshire okno zaparkovaného auta, aby odsud vysvobodil opuštěného novorozence. Jak bylo ale později zjištěno, tím novorozencem byla ve skutečnosti reborn panenka. Byla ovšem zahalená přikrývkou a měla láhev mléka. Majitelkou panenky byla žena, která se vyrovnávala se smrtí svého syna. O této události informovali ABC News.
Kritici stále diskutují o tom, zda jsou tyto panenky škodlivé nebo skutečně pomáhají v procesu truchlení.
Zdroj info: thecut, abcnews, bbc, wikipedia
Čtěte také:
- První menstruace přichází v průměru ve 12 letech a 7 měsících. Krvácení ovlivňuje nadváha i genetika
- Zmírnění stresu rychle a zdarma: Pomůže vizualizace spokojenosti nebo dýchací metoda
Nový komentář
Komentáře
Z porodnice jsem si miminko domů nevezla, zemřelo po dvou dnech života. Jako terapii bych určitě tuto panenku nepoužila, prázdnotu prohlubuje, smutek nezažene, s panenkou v ruce bolest nepřestane, jen čas bolest zmírní.
Vsechny prispevky jsou evidentne od lidi, co zadny rebor nemely, nemaji a ani asi nikdy mit nebudou. Napisu tedy prispevek z pohledu nekoho kdo reborna ma. Ne, neprisla jsem o dítě. Uspesne jsem vychovala a vyvedla z hnizda dva vlastni potomky a mam uz i jedno vnouce.
Momentalne vlastnim reborny 3. K tomu prvnimu jsem prisla takrikajic jako "slepy k houslim". Jako pletarce mi byl pred 5ti lety doporucen reborn jako fotomodel. Tak prisel prvni a ja neverila vlastnin ocim, jak realisticky je. Postupne jsem se seznamila na soc.sitich s dalsimi majitelkami. Vetsina z nich si reborna poridila jako sberatelskou panenku, ne jako nahradu za ztratu. Mezi nimi jsem si nasla par opravdu skvelych kamaradek. Pravidelne vyrazime na prochazku s retro kocarky a uzijeme si opradu skvele odpoledne. Prochazka, obed, kava a hlavne spousta smichu. Zadna z nas ale doma panenku nekrmi, neprebaluje ani neuspava. Jsou vystavene jako sberatelske kousky, nebo proste lezi ve skrini.
Reborn panenky/miminka pomáhají s traumatem matkám, které ztratily vlastní miminka nebo přímo novorozence. Zmírňují tzv. syndrom prázdné náruče. Mámy, kterým zemře dítě třeba při porodu nebo brzy po něm, se s pomocí panenky mohou s tou hrůzou lépe vyrovnat. Fakt,že vypadají jako spící miminko, je v tomto případě výhoda. Pro děti bych reborn panenku zcela určitě nekoupila, ale jako pomůcka v terapii je vynikající.
Tak to jsem ráda, že nejsem sama. komu se to nelíbí. I mě je nepříjemné se na takovou panenku kouknout. A doma bych to nechtěla.
Tak nějak mi z nich naskakuje husí kůže. Není to přirozené. Už někdo viděl horor Chlapec? Už to má i druhý díl.
Takovou panenku bych si nekoupila. Vždy ,když je vidím není mi dobře po těle.Právě ,že jsou opravdu jako miminka ,ale bez života.
Znáte někdo povídku Eduarda Martina "Dítě"? O tom, jak si manželé pořídili robotické dítě. Bylo velice dokonalé, skoro jako živé, dělalo téměř všechno, co by dělalo lidské dítě. Ze začátku to bylo velmi zvláštní a výjimka, lidi měli normální živé děti a robotických dětí bylo mezi nimi málo. Ale jak šel čas, robotických dětí přibývalo. Rodiče si totiž mohli vybrat, jestli to bude dívka nebo chlapec, co bude umět, co ho bude bavit, přizpůsobili si vzhled dítěte a postupně dokupovali software, aby jejich dítě postupně rostlo jako lidské dítě, učilo se, sportovalo... a současně s nimi nebyly žádné problémy, jako s živými dětmi. Robotické děti nezlobily, neumazaly se, bezvýhradně poslouchaly, dobře se učily ve škole, měly perfektní vychování, byly zdvořilé, zkrátka byly dokonalé, a přesně podle přání jejich rodičů. A tak se stalo, že začaly robotické děti převažovat. Lidské děti se jim nedokázaly vyrovnat, a staly se méněcenné. Povídka končí svatbou dvou dospělých robotů, na které si jejich "rodiče" dojatě utírají slzy a společně plánují, jaké objednají robotické vnouče... Tak tohle je ten první krůček. Reborn mimina jako živá.