5eccd32301896obrazek.png
Foto: Shutterstock

Její sladko-kyselá chuť je naprosto unikátní. Obyčejný ovocný koláč dokáže přenést do úplně jiné dimenze. Už jste kouzlu dlouhých, načervenalých řapíků také propadla? Nebo se z nich teprve chystáte něco ukuchtit? Pak byste si měla osvojit pravidla, která mohou vám i vašim hostům ochránit zdraví. Rebarbora totiž obsahuje látku, která mu ve vyšším množství škodí – kyselinu šťavelovou.

Nečekejte, až vykvete

Pravda, jetelovou sůl, jak se této kyselině lidově říká, najdete skoro v každém ovoci a zelenině. Někde je jí ale takové množství, že se vyplatí zpozornět. A rebarbora je právě ten případ. Čím jsou řapíky starší, tím výše její obsah šplhá. Proto je také sezóna této zeleniny tak krátká – od poloviny května do poloviny června. Všude uváděný termín je ale jen orientační. Stačí, když se dříve oteplí, a květena začne bujet s předstihem. Řiďte se proto jejími květy. Jakmile se objeví, řapíky už nejsou ke konzumaci nejvhodnější. Navíc pozbývají křehkosti a získávají na ne právě příjemné kyselosti. Listy byste neměla zpracovávat za žádných okolností.
5eccd3f8cae93obrazek.png
Foto: Shutterstock

Kyselina šťavelová má ve větším množství toxické účinky. Kromě toho, že dráždí kůži, oči i dýchací cesty, tvoří v ledvinách krystalky šťavelanu vápenatého, což vede k jejich selhávání. Způsobuje také iontovou nerovnováhu vápníku, který pak tělu chybí, takže trpí kosti. Potíže s ní může mít i srdce.

Kdo by si měl rebarboru odpustit?

Především lidé trpící onemocněním pohybového aparátu jako je například osteoporóza, revma nebo dna, ale také ti s onemocněním ledvin a močového měchýře, podrážděnou žaludeční sliznicí nebo se sklonem k tvorbě ledvinových a žlučníkových kamenů. Konzumace rebarbory se příliš nedoporučuje ani těhotným a kojícím ženám či malým dětem přibližně do 10 let.

Když už jste v rizikové skupině, a nemůžete si pomoci, alespoň to nepřehánějte s množstvím. I zdravým dospělým se doporučuje nedopřávat si pokrmy s větší příměsí této zeleniny častěji než dvakrát týdně.

Věděla jste, že podobně vysoké množství kyseliny šťavelové obsahuje i špenát? Jen ho na posezení nesníme takové množství jako rebarbory.

Jak rebarboru připravit

5eccd3a9c02ebobrazek.png
Foto: Shutterstock

  • Vždy ji oloupejte.
  • Nikdy ji nekonzumujte syrovou, vždy jen vařenou, či pečenou.
  • Nepoužívejte hliníkové nádoby. Kyselina šťavelová s tímto kovem reaguje, a ten se uvolňuje do pokrmu. Vhodné nejsou ani jiné kovy – například z nerezu se uvolňuje nikl.
  • Kombinujte ji s ovocem, například s jahodami. Tak její množství v koláči snížíte.
  • Do rebarborových pochutin přidejte například tvaroh – tedy zdroj vápníku. Kyselina šťavelová začne reagovat s ním a nebude v takové míře čerpat vápník z vašeho organismu.

Čtěte také:

Reklama